Kurz ČNB 16.10.2019
Všechny kurzy
EUR - 25,760 CZK
USD - 23,365 CZK
GBP - 29,760 CZK

T. Holub – Česká ekonomika je teď hodně duální

Rozhovor člena bankovní rady T. Holuba o české ekonomice pro web Patria.cz.

Celá zpráva

Panel ČNB v Brně

ČNB uspořádala s Fakultou podnikatelskou VUT Brno sérii přednášek propagujících knihu 100 let česko-slovenské koruny. Zveřejňujeme prezentace na téma Peníze a platební styk přednesené V. Bendou, J. Ducháčkem a J. Moravcem.

Fotogalerie       Prezentace

Rizika zahraničního vývoje

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba pro seminář ČSOB / Patria Finance (pdf, 882 kB)

Celá zpráva

Novodobá role zlata v bilancích centrálních bank

ČNB vydala publikaci I. Poláškové, L. Komárka a M. Škody Novodobá role zlata v bilancích centrálních bank zaměřenou na měnověpolitické souvislosti držby zlata v devizových rezervách. Studie ukazuje rozdíly v držbě zlata mezi centrálními bankami vyspělých zemí (včetně těch, které disponují rezervní měnou) a rozvíjejícími se a rozvojovými zeměmi. Práce také nabízí historický exkurz do vývoje držby zlata od vzniku samostatného Československa do současnosti a vysvětluje současnou pozici ČNB, která se řadí mezi skupinu moderních centrálních bank vlastnící minimální množství zlata v rámci svých devizových rezerv.

T. Nidetzký: Transparentnost není zárukou srozumitelnosti

„Jedním z nedorozumění v dnešním světě financí je podle mého názoru záměna slov transparentnost a srozumitelnost. Finanční instituce, a to i pod tlakem regulace a rouškou ochrany spotřebitele, poskytují klientům další a další informace o poskytovaných produktech a službách, které klienti nestačí prostudovat, natož pochopit,“ píše v úvodníku pro aktuální vydání časopisu Bankovnictví viceguvernér T. Nidetzký.

Šetření úvěrových podmínek bank – říjen 2019

Dle vnímání manažerů bank došlo ve třetím čtvrtletí u malé části trhu ke zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů na bydlení. Poptávka po úvěrech se zvýšila u úvěrů podnikům i domácnostem na bydlení.

Ocenění za rekonstrukci České národní banky

Česká národní banka obdržela společně se zámkem ve Versailles zvláštní ocenění organizátorů cen Opera historica 2019 za rekonstrukci své hlavní budovy, která je svým rozsahem největší obnovou historické bankovní budovy v České republice za posledních 20 let.

Vítěz Ceny ČNB o nejlepší video strávil den v centrální bance

David Frau, student Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích, zvítězil v soutěži o Cenu ČNB za nejlepší video a za odměnu strávil den v České národní bance.

J. Frait: IFRS 9 a cyklické riziko bankovního sektoru

Prezentace ředitele sekce finanční stability J. Fraita IFRS 9 a cyklické riziko bankovního sektoru přednesená na konferenci IFRS: Global Rules & Local Use – Beyond the Numbers 10. října 2019 (anglicky, pdf 427 kB)

100milionová mince v expozici ČNB v Praze

V expozici ČNB Lidé a peníze v Praze je k vidění unikátní vysokohmotnostní zlatá mince, kterou ČNB vydala k letošnímu 100. výročí vzniku československé měny. Registrace probíhá přes web ČNB, prohlídka je zdarma.

Více informací

Expozice ČNB v Brně

Expozice ČNB v Brně prezentuje historii vývoje peněz a měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Výstava Krása ve skle a kovu, která brněnskou expozici doplňuje, představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby.

Více informací

Základní sazby ČNB

1,00 %

Diskontní sazba

2,00 %

2T Repo sazba

3,00 %

Lombardní sazba

Více o sazbách

Inflace

2,7 %

Září 2019

Více o inflaci

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
3. čtvrtletí 2020

2,1 %

Inflace
4. čtvrtletí 2020

2,6 %

HDP
2019

2,9 %

HDP
2020

Více o prognóze

Desatero pro drobné investory do podnikových dluhopisů

  1. Vyhodnoťte si rizika
    Každá finanční transakce či investice by měla být uskutečněna po zralé úvaze.
  2. Diverzifikujte své portfolio
    Investor by rozhodně neměl vložit všechny své prostředky či jejich převážnou většinu do jedné investice.
  3. Rostoucí výnos = rostoucí riziko
    Investor by měl být velmi obezřetný, pokud je nabízen dluhopis s velmi vysokým výnosem.

Celé desatero

Zlatá vysokohmotnostní mince