Kurz ČNB 02.06.2023
Všechny kurzy
EUR - 23,655 CZK
USD - 21,982 CZK
GBP - 27,533 CZK

Opatření obecné povahy ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku č. II/2023

ČNB vydala Opatření obecné povahy, kterým stanovuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku ve výši 2,25 %.

Opatření obecné povahy ke stanovení horní hranice úvěrových ukazatelů

ČNB vydala Opatření obecné povahy, kterým se mění opatření obecné povahy ke stanovení horní hranice úvěrových ukazatelů č. I/2021 (pdf, 448 kB)

Nový systém pro správu zkouškových sad

ČNB od 1. června spouští nový systém IS SPOT pro správu zkouškových sad určených k odborným zkouškám. Systém umožňuje publikování zkouškových sad na webu ČNB, zadávání připomínek k otázkám, sběr a vyhodnocení statistických údajů o proběhlých zkouškách a generování cvičných testů.

Zpráva o vývoji platební bilance 2022

ČNB vydala Zprávu o vývoji platební bilance, která nabízí analýzu vývoje hlavních položek platební bilance ČR za uplynulý rok a je doplněna krátkými analytickými články zaměřenými na platební bilanci a mezinárodní obchod.

Inflační očekávání finančního trhu – květen

Výsledky květnového průzkumu zřetelně naznačují, že analytici jsou více optimističtí ohledně ekonomického růstu, zároveň však očekávají další zpomalování inflace. Prognóza inflace se mírně snížila dokonce i v tříletém výhledu. Na rozdíl od minulého šetření jeden z analytiků očekává na dalším měnověpolitickém zasedání ČNB zvýšení základních úrokových sazeb, většina respondentů však nadále počítá s jejich stabilitou. Koruna by se měla během nadcházejících týdnů pohybovat nedaleko aktuálních hodnot, ovšem v ročním horizontu oslabit méně, než vyplývalo z dubnového průzkumu. (pdf, 1 MB)

čnBlog – Evropský trh se zemním plynem během energetické krize

Evropský trh se zemním plynem se v posledních několika letech výrazně transformoval a došlo k výrazným změnám jak v cenovém vývoji, tak ve struktuře dodavatelů. Článek rekapituluje vývoj posledních dvou let na trhu se zemním plynem a konstatuje, že díky masivním úsporám a příznivému počasí zvládly země EU zimu 2022/23 bez větších problémů, ale při absenci ruských dodávek zůstane evropský trh napjatý i v nejbližších letech.

Oslavte s námi 30 let ČNB a české měny

Česká národní banka a česká koruna si letos připomínají výročí 30 let od svého vzniku. ČNB proto pro rok 2023 připravila řadu akcí pro širokou i odbornou veřejnost, kterými tyto významné události připomene.

Přejít na podstránku

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,50 %

CCyB
sazba

Inflace

Duben 2023

Aktuální prognóza ČNB

11,2 %

Inflace
2023

2,1 %

Inflace
2024

0,5 %

HDP
2023

3,0 %

HDP
2024

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si