Kurz ČNB 03.04.2020
Všechny kurzy
EUR - 27,540 CZK
USD - 25,535 CZK
GBP - 31,347 CZK

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 26. března 2020

Celá zpráva

ČNB uvolňuje limity úvěrových ukazatelů pro nové hypotéky

Bankovní rada České národní banky dne 1. 4. s okamžitou platností uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky.

Celá zpráva       Komentář M. Mory

J. Rusnok – Arzenál centrálních bank je v krizích nevyčerpatelný

Guvernér pro Hospodářské noviny: "Můžeme dále snižovat úrokové sazby a bankám snížit proticyklickou kapitálovou rezervu. Dalších, spíše teoretických možností je ještě celá řada."

Celá zpráva

Komentář M. Mory k uvolnění limitů pro hypotéky

Viceguvernér Marek Mora vysvětluje rozhodnutí ČNB uvolnit doporučené limity úvěrových ukazatelů pro nové hypotéky: „Nadměrně optimistická očekávání ohledně vývoje cen bydlení a růstu příjmů zanikla, banky budou nyní velmi opatrné. Není tedy třeba, aby ČNB v takové situaci omezovala poptávku ještě navíc svými opatřeními, naopak je na místě uvolnění podmínek.“

ČNB považuje úvěrové moratorium za ekonomicky opodstatněné

Návrh zákona o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů v souvislosti s pandemií COVID-19 (tzv. úvěrové moratorium), který připravilo ministerstvo financí a který dnes schválila vláda ČR, považuje ČNB za ekonomicky opodstatněný. Umožňuje totiž, aby kvůli výpadkům příjmů firem, živnostníků a domácností v souvislosti s koronavirovou pandemií nedocházelo ke zbytečným či předčasným insolvencím.

Macroprudential Ring-Fencing

Tomáš Konečný, Lukáš Pfeifer
CNB RPN 4/2019

Vztah kapitálových a likvidních obezřetnostních nástrojů

Tematický článek o finanční stabilitě 1/2020 autorů Zlatuše Komárkové, Martina Hoduly a Lukáše Pfeifera analyzuje vztah nástrojů kapitálové a likviditní bankovní regulace.

Inflační očekávání finančního trhu – březen

Analytici očekávají značný propad HDP, citelné zpomalení tempa růstu nominálních mezd, další uvolnění měnové politiky v podobně poklesu základní 2T repo sazby a návrat inflace pod inflační cíl již v ročním horizontu.
(pdf, 521 kB)

Guvernér – Netrapme se schodkem, jde o záchranu ekonomiky

Guvernér J. Rusnok v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce: "Vždy jde o to menší zlo. Schodek 300 miliard korun je rozhodně menší zlo, než abychom kvůli ušetření 50 miliard položili polovinu ekonomiky."

ČNB versus koronavirus

ČNB podniká kroky na podporu ekonomiky zasažené epidemií koronaviru. Na speciální podstránce si přehledně zobrazte vše, co vás v souvislosti s koronavirem a ČNB může zajímat.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

1,00 %

2T Repo sazba

2,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,7 %

Únor 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,3 %

Inflace
1. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
2. čtvrtletí 2021

2,3 %

HDP
2020

2,8 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Omezený vstup do budov ČNB

 • Až do odvolání jsou v souvislosti s preventivními opatřeními proti šíření nákazy koronavirem zrušeny pokladní hodiny pro veřejnost.
 • Služby pro klienty ČNB – osoby, kterým vede ČNB účet – zůstávají beze změn.
 • Možná je pouze korespondenční výměna hotovosti na adrese ústředí ČNB nebo některého z mimopražských pracovišť ČNB v Brně Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem.
 • Až do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny také odborná knihovna, archiv a expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.