Kurz ČNB 01.02.2023
Všechny kurzy
EUR - 23,770 CZK
USD - 21,797 CZK
GBP - 26,892 CZK

Inflační očekávání finančního trhu – leden

Získané údaje z lednového šetření naznačují jasný pokles roční prognózy inflace. I v tříletém časovém horizontu se předpokládaná cenová dynamika snížila, ovšem v menším rozsahu. V letošním roce analytici nadále počítají s hospodářskou stagnací, která by se v roce 2024 měla proměnit ve více než dvouprocentní ekonomický růst. Změna základních úrokových sazeb se na následujícím měnověpolitickém zasedání neočekává. (pdf, 915 kB)

Libor Holub: Banky pád cen bytů ustojí

Ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub v rozhovoru pro HN vysvětluje nastavení hypotečních limitů a proč je pro centrální banku důležité sledovat vývoj na nemovitostním trhu. „Jsme si vědomi společenských důsledků, nemůžeme od nich odhlížet. Ale není to to zásadní, co bereme v potaz při rozhodování. Náš pohled je dlouhodobější a není tolik o tom, jestli pokles cen může být 5, nebo 7 % a zda to bude teď, nebo za několik měsíců, ale spíš jestli to bankovní sektor unese.“

Odbor správy majetku v sekci správní povede Karel Mařík

Ředitelem odboru správy majetku České národní banky se od 1. února 2023 stane Karel Mařík. O jeho jmenování rozhodla bankovní rada ČNB na jednání 19. ledna 2023. Dosavadní ředitel tohoto odboru Václav Albrecht se vzdal této funkce ke konci ledna.

čnBlog – Ovlivňuje plošnost a razance zpřísnění měnových podmínek jejich dopad na globální ekonomiku?

V letech 2021 a 2022 došlo k jedné z historicky nejplošnějších a nejprudších epizod globálního utahování měnových podmínek. Jaké může mít dopady? Se zaměřením na kurzový kanál a rychlost transmise o tom pojednávají Soňa Benecká, Martin Kábrt, Luboš Komárek a Petr Polák ze sekce měnové ČNB.

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 4. čtvrtletí roku 2022

za oblast poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, poskytování investičních služeb a distribuce pojištění

Zveřejnění interních protokolů z roku 2016

Česká národní banka zveřejnila podrobné protokoly ze všech osmi měnověpolitických jednání bankovní rady konaných v roce 2016 a související podklady pro její tehdejší rozhodování.

Oslavte s námi 30 let ČNB a české měny

Česká národní banka a česká koruna si letos připomínají výročí 30 let od svého vzniku. ČNB proto pro rok 2023 připravila řadu akcí pro širokou i odbornou veřejnost, kterými tyto významné události připomene.

Přejít na podstránku

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Prosinec 2022

Aktuální prognóza ČNB

9,1 %

Inflace
2023

2,4 %

Inflace
2024

2,2 %

HDP
2022

-0,7 %

HDP
2023

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si