Kurz ČNB 23.04.2024
Všechny kurzy
EUR - 25,265 CZK
USD - 23,672 CZK
GBP - 29,357 CZK

Zdeněk Pikhart: Challenges for the Czech National Bank in the post-crisis era

Prezentace ředitele odboru měnové politiky a fiskálních analýz sekce měnové ČNB Zdeňka Pikharta pro konferenci Central European Conference in Finance and Economics 2.0, která se konala v Košicích 17. dubna 2024 (anglicky, pdf, 1,5 MB).

Globální ekonomický výhled 4/2024

Dubnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na jednotlivé šoky, které klimatická změna přináší, a na základě simulace globálním modelem pro vybrané dlouhodobé klimatické scénáře představuje doporučení pro tvůrce měnové politiky.

Šetření úvěrových podmínek bank – II/2024

Úvěrové standardy banky v prvním čtvrtletí 2024 u úvěrů podnikům neměnily a poptávka podniků po úvěrech se dle očekávání bank snížila. U úvěrů na bydlení se úvěrové standardy uvolnily a poptávka po úvěrech dále vzrostla.

Prezentace pro setkání během zasedání MMF – Prognóza ČNB

Prezentace členky bankovní rady Kariny Kubelkové a ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka pro sérii konferencí pořádaných během jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu 2024 (pdf, 2,1 MB, anglicky).

čnBlog – Zisky, ziskovost, míra zisku, marže... Kdo se v tom má vyznat?!

Zisky, ziskovost, míra zisku, marže. Ekonomové ze sekce měnové v tomto čnBlogu popisují pojmy, které se pravidelně objevují v ekonomických debatách, a vysvětlují, jak s nimi pracujeme v ČNB.

Upozornění na aktivity subjektu zneužívajícího identitu společnosti „TRIGON CELOŽIVOTNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, s.r.o.“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt nabízející investiční příležitosti prostřednictvím investiční platformy https://trigon-digital.com/cz nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

Vybraná vystoupení a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Inflace v Česku je opět na nízkých hodnotách v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. ČNB bude důsledně dbát na to, aby inflace zůstala dlouhodobě nízká a stabilní. Jakou očekáváme inflaci pro letošní rok?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

4,75 %

Diskontní sazba

5,75 %

2T Repo sazba

6,75 %

Lombardní sazba

1,75 %

CCyB
sazba

Inflace

2,0 %

Březen 2024

Aktuální prognóza ČNB

2,6 %

Inflace
2024

2,0 %

Inflace
2025

0,6 %

HDP
2024

2,4 %

HDP
2025

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 80 %, resp. 90 % u úvěrů k financování vlastního bydlení pro žadatele mladší 36 let.
  • Zvládnu splácet?
    Zvýšené riziko nesplacení úvěru hrozí už v případě, kdy splátky všech úvěrů žadatele převýší 40 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si