Kurz ČNB 12.08.2022
Všechny kurzy
EUR - 24,380 CZK
USD - 23,706 CZK
GBP - 28,780 CZK

CNB WP 8/2022 – Borrower-Based Macroprudential Measures and Credit Growth: How Biased is the Existing Literature?

Stále se rozšiřující využívání úvěrových ukazatelů, jako jsou limity pro poměr výše úvěru k hodnotě zajištění, poměr výše dluhu k příjmům a poměr dluhové služby k příjmům, vytvořilo poptávku po lepším pochopení transmise a efektivnosti této politiky. Tento článek Simony Malované, Martina Hoduly, Zuzany Gric a Josefa Bajzíka shromažďuje více než 700 odhadů z 34 studií o vlivu úvěrových ukazatelů na poskytování bankovních úvěrů.

Upozornění na obchodní platformu Gemini 2

ČNB upozorňuje veřejnost, že společnost Gemini Holdings, která nabízí investování se zajištěným ziskem na obchodní platformě Gemini 2 prostřednictvím internetových stránek https://chainrecsufficient.com/ a reklam umístěných na https://www.youtube.com/, nedisponuje žádným oprávněním k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice, a ze strany ČNB tak není dohlížena. Případná investice není ze zákona pojištěna.

Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB

Na stránce Finanční trhy byla zveřejněna Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB s údaji o jejich členění, výnosu, struktuře a měnové kompozici k 30. 6. 2022.

Setkání členů bankovní rady s analytiky

Prezentace, video (anglicky)

Vishing: Upozorňujeme na telefonáty zneužívající jméno ČNB

Česká národní banka opětovně upozorňuje na podvodné telefonní hovory z podvržených telefonních čísel, při kterých jsou obvolávané osoby podvodně informováni o hrozícím riziku v jejich bankovních aplikacích atp. s cílem získat citlivé informace k bankovním účtům klientů.

Jan Frait hostem 90´ČT24

„Máme úrokové sazby, které jsou poměrně vysoké a určitě přispějí ke snížení inflace,“ uvedl člen bankovní rady Jan Frait po měnověpolitickém jednání v pořadu 90´ČT24. Podle něj má nyní bankovní rada možnost vyčkávat, co se v domácí i světové ekonomice stane.

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Konec platnosti starých bankovek

K 1. červenci 2022 skončila platnost bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč emitovaných v letech 1995 až 1999. Jak je snadno poznáte a co dělat, když se vám dostanou do rukou?

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

1,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Červenec 2022

Aktuální prognóza ČNB

9,5 %

Inflace
2023

2,4 %

Inflace
2024

2,3 %

HDP
2022

1,1 %

HDP
2023

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

ČNB a současná inflace