Kurz ČNB 04.12.2023
Všechny kurzy
EUR - 24,390 CZK
USD - 22,442 CZK
GBP - 28,430 CZK

Reálný hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí 2023 mírně pod prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 3. čtvrtletí roku 2023

Inflační očekávání finančního trhu – listopad

Z výsledků listopadového šetření vyplývá, že inflační očekávání analytiků se v ročním ani tříletém časovém horizontu nezměnila. Naproti tomu názor na výkon domácí ekonomiky je o poznání méně optimistický. Zároveň se počet respondentů, kteří očekávají pokles základních úrokových sazeb na příštím měnovém zasedání, o dva zvýšil. Trajektorie předpokládaného vývoje kurzu koruny se mírně posunula na slabší úrovně a očekávané tempo růstu nominálních mezd bylo pro letošní i příští rok korigováno směrem dolů.
(pdf, 1,1 MB)

Mzdy v ČNB porostou příští rok o 4,4 %

Průměrná nominální mzda v ČNB v příštím roce vzroste o 4,4 %. Vyplývá to ze Smlouvy o odměňování zaměstnanců pro rok 2024, kterou ČNB uzavřela s odbory v rámci kolektivního vyjednávání. Průměrná nominální mzda v roce 2023 vzrostla o 4,5 %.

CNB WP 10/2023 – Does Shareholder Activism Have a Long-Lasting Impact on Company Value? A Meta-Analysis

Josef Bajzík ze sekce finanční stability ve svém článku prezentuje první metaanalýzu o aktivismu akcionářů a jeho dlouhodobém vlivu na hodnotu firmy. K výzkumu používá 1 186 odhadů ze 49 studií. Výnosy aktivismu závisí na regulatorním rámci příslušné země a jsou v literatuře ovlivněny referenční hodnotou, s níž je daná firma srovnávána. Navíc odhady jsou rovněž nadhodnoceny v důsledku publikační selektivity.

Statistika platebního styku za rok 2022 a 1. pololetí roku 2023

ČNB zveřejnila detailní komentář ke statistice platebního styku za rok 2022 a 1. pololetí roku 2023. Jsou zde zveřejněna především data za bezhotovostní transakce jako jsou data o počtu karet, odeslaných plateb a počtu inkas, o počtu transakcí na terminálech s kartami, o objemech příkazů k úhradě a objemech výběrů z bankomatů. Ale i data o hotovostních výběrech i vkladech na přepážkách.

Opatření obecné povahy ke stanovení horní hranice úvěrových ukazatelů

ČNB vydala Opatření obecné povahy, kterým se mění opatření obecné povahy ke stanovení horní hranice úvěrových ukazatelů č. I/2021 (pdf, 488 kB)

Vybrané proslovy a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

V únoru 2023 započal trend postupného poklesu inflace a už v červnu se její úroveň dostala na jednociferné hodnoty. Jaký vývoj inflace nás čeká v následujících měsících?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Říjen 2023

Aktuální prognóza ČNB

10,8 %

Inflace
2023

2,6 %

Inflace
2024

-0,4 %

HDP
2023

1,2 %

HDP
2024

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si