Kurz ČNB 09.12.2022
Všechny kurzy
EUR - 24,295 CZK
USD - 23,007 CZK
GBP - 28,268 CZK

Inflační očekávání finančního trhu – listopad

Údaje získané z listopadového šetření naznačují, že roční prognóza inflace zřetelně vzrostla, zatímco tříletá byla korigována dolů na úrovně odhadované v průběhu léta. Odhad růstu HDP na letošní rok se nemění, ovšem ekonomické vyhlídky na příští rok jsou méně optimistické než v minulém šetření. Většina dotázaných analytiků počítá, že 2T repo sazba se do konce roku nezmění, v ročním horizontu by však měla klesat pomaleji. (pdf, 920 kB)

Odborný seminář ČNB pro členy Asociace pro kapitálový trh

Členové Asociace pro kapitálový trh měli možnost se 29. listopadu 2022 účastnit v Kongresovém sále ČNB odborného semináře. První část setkání se věnovala obchodníkům s cennými papíry a druhá fondovému investování. Přednesené prezentace zástupců sekce dohledu nad finančním trhem II jsou k dispozici na webu ČNB.

Vztah MRELu a makroobezřetnostních kapitálových rezerv

Tematický článek Lukáše Pfeifera a Libora Holuba se zabývá důsledky zavedení minimálního požadavku na kapitál a způsobilé závazky (MREL) na účinnost makroobezřetnostní kapitálové regulace bankovního sektoru.

Komodity zlevňují, růst zpomaluje: dobré zprávy

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES

Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí 2022 nepatrně nad prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 3. čtvrtletí roku 2022

Seminář prof. Michaela Webera v ČNB

Česká národní banka pořádala 25. listopadu 2022 ve spolupráci s Českou společností ekonomickou seminář profesora Michaela Webera (University of Chicago) na téma Subjective Inflation Expectations and Monetary Policy Communication: The Role of Medium, Messenger, and Message. Seminář moderoval viceguvernér ČNB Marek Mora.

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Konec platnosti starých bankovek

K 1. červenci 2022 skončila platnost bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč emitovaných v letech 1995 až 1999. Jak je snadno poznáte a co dělat, když se vám dostanou do rukou?

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

1,50 %

CCyB
sazba

Inflace

Říjen 2022

Aktuální prognóza ČNB

9,1 %

Inflace
2023

2,4 %

Inflace
2024

2,2 %

HDP
2022

-0,7 %

HDP
2023

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si