Kurz ČNB 20.03.2023
Všechny kurzy
EUR - 23,985 CZK
USD - 22,380 CZK
GBP - 27,394 CZK

Monitoring centrálních bank I/2023

Část sledovaných centrálních bank dále zvyšovala úrokové sazby v boji s vysokou inflací, jiné banky již své sazby na posledních zasedáních neměnily. Několik centrálních bank během března reagovalo na problémy některých bank a zvýšené napětí na finančních trzích. Téma pod lupou se věnuje krokům ukrajinské centrální banky uprostřed válečného konfliktu. Ve vybraném projevu hovoří viceprezidentka Bundesbanky C. Buch o nezávislosti a mandátu centrálních bank. (pdf, 765 kB)

Vyjádření ČNB k potížím světových bank

Česká národní banka v posledních dnech pozorně sleduje situaci v USA, kde došlo k selhání středně velkých bank, i ozvěny této situace v Evropě. Domácí banky jsou dobře kapitálově vybavené a jsou povinny dodržovat přísná regulatorní pravidla včetně těch pro řízení likvidity.

CNB WP 3/2023 – Macroprudential Policy and Income Inequality: The Trade-off Between Crisis Prevention and Credit Redistribution

Autoři na širokém panelu 105 zemí odhadují dopad makroobezřetnostní politiky na příjmovou nerovnost. Empirické výsledky mimo jiné ukazují, že včasná implementace makroobezřetnostní politiky může přispívat k rovnoměrnějšímu rozdělení příjmů ve společnosti, a to díky zvýšené odolnosti finančního sektoru vůči finančním krizím.

Základní ukazatele o sektorech finančního trhu

Pravidelná kvartální informace o vývoji jednotlivých sektorů finančního trhu obsahuje základní souhrnné údaje o podnikání bank, družstevních záložen, pojišťoven, obchodníků s cennými papíry, investičních společností, investičních fondů, penzijních společností a fondů penzijních společností ke konci 4. čtvrtletí 2022.

čnBlog – Na křižovatce změn: Digitální ekonomika 5G jako brána do budoucnosti

Pátá generace mobilních sítí (5G) má díky digitalizaci celé ekonomiky významný transformační potenciál. Jaký vývoj předcházel jejímu vzniku, jak je na tom v zavádění 5G Evropa a kdy můžeme čekat nástup 6G? Přečtěte si čnBlog Michaely Ryšavé ze sekce měnové ČNB.

Padělané a pozměněné bankovky a mince zadržené na území České republiky v roce 2022

Prezentace z tiskové konference člena bankovní rady ČNB Jana Procházky na téma „Padělané a pozměněné bankovky a mince zadržené na území České republiky v roce 2022“. (pdf, 2 MB)

Oslavte s námi 30 let ČNB a české měny

Česká národní banka a česká koruna si letos připomínají výročí 30 let od svého vzniku. ČNB proto pro rok 2023 připravila řadu akcí pro širokou i odbornou veřejnost, kterými tyto významné události připomene.

Přejít na podstránku

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Únor 2023

Aktuální prognóza ČNB

10,8 %

Inflace
2023

2,1 %

Inflace
2024

-0,3 %

HDP
2023

2,2 %

HDP
2024

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si