Kurz ČNB 26.10.2020
Všechny kurzy
EUR - 27,295 CZK
USD - 23,091 CZK
GBP - 30,073 CZK

A. Michl – Čekejte stabilitu úrokových sazeb

A. Michl v pořadu Rozstřel: Současný zásah do ekonomiky je z důvodu ochrany zdraví. Vir COVID-19 pomalu poznáváme a do budoucna si byznys modely firem i naše chování na tu nemoc musí zvyknout. Z této krize je třeba se nejen proinvestovat, ale i proexportovat. Nyní čekejte stabilitu úrokových sazeb.

Rozstřel (video)    iDNES.cz (článek)

V. Benda – V tuto chvíli není třeba snižovat sazby

Rozhovor Vojtěcha Bendy pro Byznys ČT24: „Osobně si myslím, že v tuto chvíli není potřeba snižovat úrokové sazby, a spíš sledovat, jakým způsobem se předchozí opatření promítla do ekonomiky. “

Video na ČT24

T. Nidetzký – Cestou z krize je bobřík ohleduplnosti

Rozhovor viceguvernéra T. Nidetzkého pro Lidové noviny o současné ekonomické krizi: Účtenka, která nám byla vystavena v prvním kole, byla vysoká. A jestliže nezměníme svůj přístup ke zdravotně preventivním opatřením, bude strašně vysoká.“

Celá zpráva

Náhradní termín pokladních hodin za státní svátek

Pracoviště České národní banky budou otevřeny v náhradním termínu za státní svátek 28. října 2020 následující pracovní den, tj. 29. října 2020 od 8.00 do 13.00.

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 3. čtvrtletí roku 2020

za oblast poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, poskytování investičních služeb a distribuce pojištění

Šetření úvěrových podmínek bank – IV/2020

Úvěrové standardy se ve třetím čtvrtletí s výjimkou úvěrů na spotřebu dále zpřísnily, avšak s menší intenzitou než v předchozím období.

A. Michl – ČNB může setrvat ve vyčkávacím módu

A. Michl v rozhovoru pro Reuters: ČNB může prozatím držet měnovou politiku beze změny, zatímco hlavní roli v boji proti oslabování ekonomiky během druhé vlny pandemie COVID-19 má hrát fiskální politika.

čnBlog – Aktualizace odhadu dopadu pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR (aktualizace)

A. Michl a T. Adam aktualizovali svůj blog. „Musíme se naučit s koronaviry žít a odbourat negativní očekávání lidí, nakalibrovat ekonomiku na koronaviry. Respektive vyřešit tradeoff mezi mírou restrikcí od vlády v případných dalších vlnách nebo při jiné nemoci, kapacitou zdravotnictví a ekonomikou.“

Vychází Globální ekonomický výhled 10/2020

Říjnové vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Tematická část se věnuje vývoji mezinárodního obchodu se zbožím v průběhu prvního pololetí 2020, zmapování relevantních toků z teritoriálního, komoditního a časového náhledu. Analýza je doplněna o samostatný rozbor vývoje zahraničního obchodu s motorovými vozidly.

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,2 %

Září 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
3. čtvrtletí 2021

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

-8,2 %

HDP
2020

3,5 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Omezený vstup do budov ČNB

 • Až do odvolání budou pokladny a přepážky ČNB otevřeny pro veřejnost a klienty pouze v pondělí a ve středu v době od 8.00 do 13.00.
 • Platební příkazy je možné osobně doručovat do sběrného boxu i v jiných pracovních dnech v čase od 8.00 do 13.00.
 • Až do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny archiv, odborná knihovna a expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.