Kurz ČNB 17.05.2024
Všechny kurzy
EUR - 24,710 CZK
USD - 22,791 CZK
GBP - 28,835 CZK

Vojtěch Belling místopředsedou ESMA

Ředitel sekce regulace a mezinárodní spolupráce České národní banky (ČNB) Vojtěch Belling byl opětovně zvolen místopředsedou Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA).

Upozornění na investiční platformu https://my.tradinglife.io/

ČNB upozorňuje veřejnost, že skupina osob provozujících investiční platformu https://my.tradinglife.io/ (osoby vystupují pod obchodními firmami různých společností např. Finansoft, Synergy Capital či Power Capital Limited) nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

čnBlog – Dopady klimatické změny na měnovou politiku

S důsledky zavádění klimatických zelených politik roste také důležitost tohoto faktoru z pohledu budoucí optimální reakce měnové politiky centrálních bank. V souhrnu bude mít klimatická změna zřetelné globální stagflační dopady, píše v analýze Martin Motl ze sekce měnové ČNB.

Šestnáctý ročník soutěže o nejlepší esej v oblasti finanční gramotnosti vyhrál student Daniel Semotan

„Možnosti a hrozby využití umělé inteligence ve financích“, to bylo téma pro studenty středních škol v soutěži o nejlepší esej v oblasti finanční gramotnosti. Autoři tří nejlepších prací si v pondělí 13. května přišli pro ocenění do Návštěvnického centra České národní banky (ČNB). Soutěž už pošestnácté uspořádala katedra financí a účetnictví Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity za podpory ČNB.

Luboš Komárek: ERM II – malý předpokoj či dlouhá chodba před vstupem do eurozóny?

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka pro seminář České společnosti ekonomické konaný na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě dne 13. května 2024 (pdf, 2,1 MB).

Inflace v dubnu 2024 vzrostla do horní poloviny tolerančního pásma 2% cíle ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v dubnu 2024

Vybraná vystoupení a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Inflace v Česku je opět na nízkých hodnotách v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. ČNB bude důsledně dbát na to, aby inflace zůstala dlouhodobě nízká a stabilní. Jakou očekáváme inflaci pro letošní rok?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

4,25 %

Diskontní sazba

5,25 %

2T Repo sazba

6,25 %

Lombardní sazba

1,75 %

CCyB
sazba

Inflace

2,9 %

Duben 2024

Aktuální prognóza ČNB

2,3 %

Inflace
2024

2,0 %

Inflace
2025

1,4 %

HDP
2024

2,7 %

HDP
2025

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 80 %, resp. 90 % u úvěrů k financování vlastního bydlení pro žadatele mladší 36 let.
  • Zvládnu splácet?
    Zvýšené riziko nesplacení úvěru hrozí už v případě, kdy splátky všech úvěrů žadatele převýší 40 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si