Kurz ČNB 23.11.2020
Všechny kurzy
EUR - 26,305 CZK
USD - 22,101 CZK
GBP - 29,591 CZK

V peněžním oběhu je rekordních 700 mld. Kč

19. listopadu překonala celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou nyní v oběhu, poprvé hranici 700 mld. Kč. Tato částka představuje více než 2,6 mld. kusů bankovek a mincí.

Celá zpráva

V. Benda – Dobrý stav bankovního sektoru přetrvává

Úvodník pro listopadové číslo časopisu Bankovnictví. „Zatím se nám daří vyhnout se scénáři typu credit crunch. Přesto očekáváme jisté zrealističtění pohledu na kvalitu bilancí bank, až se prach usadí,“ píše v něm člen bankovní rady ČNB V. Benda.

Celá zpráva

VlogČNB – Vaše kariéra v ČNB

Jaká je ČNB jako zaměstnavatel a může konkurovat soukromé sféře? T. Trtek, ředitel samostatného odboru lidských zdrojů, vám ČNB nejen takto představí, ale zároveň vás pozve na on-line veletrh pracovních příležitostí, který se koná 19. prosince 2020.

Přehrát VlogČNB

čnBlog – Odhad dopadu pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR (aktualizace)

Další aktualizace blogu A. Michla a T. Adama na téma rychlý odhad dopadů COVID-19 na českou ekonomiku podle posledních aktuálních dat o vývoji spotřeby elektřiny, provozu kamionů na dálnicích či anonymních dat o pohybu osob.

Vychází Globální ekonomický výhled 11/2020

Listopadové vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Tematická část se věnuje vývoji letecké dopravy v letošním roce. V článku se dočtete o rozdílných dopadech protipandemických omezení na tradiční a nízkonákladové aerolinky, na navazující sektory „leteckého průmyslu“, ale i o tom, jak se aktuální situaci snaží řešit dopravci a výrobci letadel.

Upozornění na podvodné telefonáty zneužívající jméno ČNB

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám, jež údajně proběhly bez jejich vědomí.

V. Benda – Měnová politika ČNB a ekonomický výhled

Prezentace člena bankovní rady pro konferenční hovor s analytiky a investory pořádaný Bank of America Merrill Lynch 18. 11. 2020 (pdf, 2,6 kB)

čnBlog – Praní špinavých peněz

Třetí díl série blogů na téma praní špinavých peněž se zaměřuje na kontrolu finančních operací politicky exponovaných osob, které vykonávají významné veřejné funkce s celostátním nebo regionálním významem. Blog vysvětluje, jaká opatření musí finanční instituce vůči těmto osobám uplatňovat.

Guvernér Rusnok – Není třeba dále uvolňovat měnovou politiku

Rozhovor guvernéra pro web Ecofin: „Tím, jak jsme rychle na jaře snížili úrokové sazby z 2,25 % na 0,25 %, uvolnili jsme dostatečně měnové podmínky... V tuto chvíli není potřeba větší expanze. Naopak doufáme, že se situace postupně stabilizuje a že po letošním šoku by se ekonomika mohla začít pomalu vracet k předpandemické úrovni.“

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

2,9 %

Říjen 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
1. čtvrtletí 2022

-7,2 %

HDP
2020

1,7 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Omezený vstup do budov ČNB

 • Až do odvolání budou pokladny a přepážky ČNB otevřeny pro veřejnost a klienty pouze v pondělí a ve středu v době od 8.00 do 13.00.
 • Platební příkazy je možné osobně doručovat do sběrného boxu i v jiných pracovních dnech v čase od 8.00 do 13.00.
 • Až do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny archiv, odborná knihovna a expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.