Kurz ČNB 20.05.2022
Všechny kurzy
EUR - 24,660 CZK
USD - 23,320 CZK
GBP - 29,075 CZK

Vychází Globální ekonomický výhled 5/2022

Květnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na ekonomické dopady případného zastavení dodávek energetických surovin z Ruské federace do Evropy a představuje modelovou simulaci pro eurozónu.

Záznam z mimořádného měnového jednání bankovní rady

Písemný záznam z mimořádného měnového jednání bankovní rady ČNB dne 12. května 2022

Diskusní fórum ČNB v Hradci Králové

V úterý 17. května se v Hradci Králové konalo historicky první Diskusní fórum ČNB, které Česká národní banka pořádala ve spolupráci s Fakultou informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Řešila se inflace, o které odborníci i zástupci veřejnosti diskutovali s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, a také téma digitální měny centrálních bank, které uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. Do diskuse se zapojili i diváci on-line přenosu.

T. Nidetzký – Další zvýšení sazeb přijde, ale není cílem poslat ekonomiku do recese

Rozhovor viceguvernéra T. Nidetzkého pro Seznam Zprávy o reakci trhu po jmenování nového guvernéra ČNB a intervencích proti oslabování koruny: „Zaznamenal jsem i komentáře, zda jsme na trh nevstoupili příliš brzy, ale stejně jako v té válečné epizodě, tak i v té guvernérské jsme si byli vědomi, že čím dříve se to udělá, tím dříve vyšleme signál, že nepřipustíme žádnou volatilitu, a tlaky na oslabení koruny přestanou.“ Komentoval také výhled pro úrokové sazby.

ČNBvlog – V dnešní době je třeba vysvětlovat o to více, co ČNB činí a proč

Rozhovor s ředitelkou odboru komunikace ČNB Markétou Fišerovou o ocenění odborného časopisu Central Banking pro ČNB za transparentnost a o specificích komunikace centrální banky: „Ještě do nedávna platilo, že čím méně se o centrální bance mluví, tím lépe. Toto dnes neplatí. Nastavení úrokových sazeb a inflace je téma celé společnosti.“

M. Mora na semináři Česko-německé obchodní a průmyslové komory

Prezentace viceguvernéra ČNB Marka Mory Ekonomický vývoj v ČR a měnová politika ČNB (Wirtschaftsentwicklung in Tschechien und die Geldpolitik der ČNB) přednesená na semináři Česko-německé obchodní a průmyslové komory dne 17. 5. 2022 (dokument ke stažení v němčině, pdf, 972 kB).

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

4,75 %

Diskontní sazba

5,75 %

2T Repo sazba

6,75 %

Lombardní sazba

0,50 %

CCyB
sazba

Inflace

Duben 2022

Aktuální prognóza ČNB

13,1 %

Inflace
2022

4,1 %

Inflace
2023

0,8 %

HDP
2022

3,6 %

HDP
2023

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

ČNB a současná inflace