Kurz ČNB 21.01.2022
Všechny kurzy
EUR - 24,345 CZK
USD - 21,452 CZK
GBP - 29,106 CZK

Upozornění na aktivity společnosti Pristine Group LLC a obchodní platformu Fin Fix

ČNB upozorňuje veřejnost, že společnost Pristine Group LLC, která nabízí možnost investice do akcií, akciových indexů, komodit, rozdílových smluv (CFD) a nástrojů peněžního trhu (forex) prostřednictvím obchodní platformy umístěné na stránkách www.finfix.world, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb v ČR. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

Vychází Globální ekonomický výhled 1/2022

První letošní vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na ekonomický fenomén dvojích deficitů, který zachycuje vazbu mezi saldem veřejných rozpočtů a saldem běžného účtu platební bilance. Obojí může mít velmi negativní dopad do stavu ekonomiky, a proto je dobré rizikům spojeným se současným vývojem lépe porozumět.

T. Holub – Surging inflation and the CNB’s response

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Surging inflation and the CNB’s response přednesená na konferenci CEEMEA Opportunities Conference dne 20. 1. 2021. (pdf, 791 kB, anglicky)

čnBlog – Evropský plán obnovy a jeho význam pro budoucnost evropské integrace

Evropský plán na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) představuje největší fiskální transfer v dějinách evropské integrace. O jak důležitý milník v propojování národních rozpočtů států EU a posilování unijních fiskálních pravomocí se jedná? „Svým strategickým ekonomickým významem lze NGEU přirovnat k vytvoření unijního jednotného trhu či zavedení společné měny euro,“ píší Pavla Netušilová a Martin Kábrt ze sekce měnové.

čnBlog – Očekávané události versus překvapivé šoky ve strukturálních prognostických modelech: praktický pohled ČNB

Blogový příspěvek expertů K. Musila, S. Tvrze a J. Vlčka k modelování budoucích očekávaných událostí či neočekávaných šoků z praktického pohledu ČNB. Měnová politika je vpředhledící a proto je volba vhodného přístupu k budoucím událostem v prognózování centrálních bank klíčová, přičemž by práce s očekávanými výhledy měla být preferovanou volbou. Za tímto účelem ČNB používá koncept LIRE, který se prakticky osvědčil i během nedávných covidových situací. (anglicky)

Udržování finanční stability vyžaduje aktivní makroobezřetnostní politiku

Článek ředitele sekce finanční stability Jana Fraita uveřejněný v časopise Bankovnictví.

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! Nabízíme placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

2,75 %

Diskontní sazba

3,75 %

2T Repo sazba

4,75 %

Lombardní sazba

0,50 %

CCyB
sazba

Inflace

Prosinec 2021

Aktuální prognóza ČNB

3,7 %

Inflace
2021

5,6 %

Inflace
2022

1,9 %

HDP
2021

3,5 %

HDP
2022

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Zlatá vysokohmotnostní mince