Kurz ČNB 02.12.2020
Všechny kurzy
EUR - 26,410 CZK
USD - 21,887 CZK
GBP - 29,177 CZK

M. Mora pro Aktuálně.cz

Viceguvernér M. Mora komentoval rizika růstu veřejného dluhu a naznačil výhled měnové politiky: „Prognóza signalizuje růst sazeb, ale bankovní rada tento výhled mírní. Nejistoty spojené s krizí jsou stále větší než inflační rizika, a to včetně případného snížení daní. I poslední vývoj kurzu možnost brzkého zvyšování sazeb snižuje.“

Celá zpráva

Pamětní stříbrná mince ke 150. výročí narození Adolfa Loose

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 150. výročí narození Adolfa Loose. Mince, které jsou poslední položkou stávajícího pětiletého emisního plánu ČNB, jsou v prodeji od středy 2. prosince 2020.

Celá zpráva

J. Frait v rozhovoru o trhu nemovitostí

Ředitel sekce finanční stability Jan Frait poskytl rozhovor o trhu nemovitostí a hodnocení finanční stability pro Hospodářské noviny. „Nemovitostní trh není racionální a efektivní, je dost o emocích. Lidé se v tomto případě hodně řídí tím, co dělají ostatní,“ říká v něm.

Celá zpráva

Konvenční a nekonvenční nástroje měnové politiky

Prezentace náměstka ředitele sekce měnové Luboše Komárka o možnostech a limitech měnové politiky v době pandemie přednesená 24. 11. 2020 na online semináři Technické univerzity Liberec (pdf, 1,6 MB)

J. Moravec o pamětních mincích ČNB

Rozhovor Jaroslava Moravce, hlavního experta v oblasti peněžního oběhu, k tématu pamětních mincí pro ČRo Plus (ČRo Plus 2. 12. 2020, v čase od 7.55, externí odkaz)

Inflační očekávání finančního trhu – listopad

Z výsledků pravidelného měsíčního šetření očekávání trhu vyplývá, že s ohledem na zhoršení pandemické situace analytici očekávají hlubší propad HDP v letošním roce a i pomalejší tempo hospodářského oživení v příštím roce. Roční prognóza inflace se posunula mírně nad hladinu 2%, v tříletém horizontu se ji však nadále pevně drží.
(pdf, 611 kB)

Upozornění ČNB pro finanční instituce ze Spojeného království

V sekci Dohled a regulace byla zveřejněna sada upozornění ČNB pro finanční instituce ze Spojeného království a informace pro jejich klienty v ČR v souvislosti s blížícím se koncem přechodného období mezi Evropskou unií a Velkou Británií na konci roku 2020.

Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí 2020 nad prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 3. čtvrtletí roku 2020

Propojenost a nákaza ve finančním systému ČR

Tematický článek Adama Kučery a Milana Szabo zkoumá finanční vazby mezi subjekty domácího finančního systému, které umožňují šíření nepříznivých šoků.

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

2,9 %

Říjen 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
1. čtvrtletí 2022

-7,2 %

HDP
2020

1,7 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Omezený vstup do budov ČNB

 • Až do odvolání budou pokladny a přepážky ČNB otevřeny pro veřejnost a klienty pouze v pondělí a ve středu v době od 8.00 do 13.00.
 • Platební příkazy je možné osobně doručovat do sběrného boxu i v jiných pracovních dnech v čase od 8.00 do 13.00.
 • Až do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny archiv, odborná knihovna a expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.