Kurz ČNB 28.03.2023
Všechny kurzy
EUR - 23,665 CZK
USD - 21,827 CZK
GBP - 26,907 CZK

Inflační očekávání finančního trhu – březen

Z výsledků březnového průzkumu vyplývá, že očekávaná míra inflace se v ročním i tříletém časovém horizontu mírně snížila. To při očekávání většího poklesu základních úrokových sazeb ČNB v průběhu následujících dvanácti měsíců a zároveň v kombinaci s oslabením kurzu koruny nad hladinu 24 CZK za EUR. Průměrná roční prognóza kurzu koruny se ale v porovnání s minulým šetřením posunula na silnější úroveň. Odhad výkonu domácí ekonomiky v letošním roce se nemění, ovšem výhled na příští rok je optimističtější. (pdf, 906 kB)

Vychází Globální ekonomický výhled 3/2023

Březnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na regionální sentiment středoevropských měn v globálním kontextu, zkoumá faktory ovlivňující pohyb kurzů a ukazuje, že jejich vývoj nesouvisí pouze s makroekonomickými fundamenty, ale také se změnou v náladě globálních investorů či důvěryhodnosti regionu, zejména v době nejistoty na finančních trzích.

Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy

Písemný záznam z jednání bankovní rady ze dne 9. března 2023 o nastavení proticyklické kapitálové rezervy zahrnující diskusi členů bankovní rady

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 29. března 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 29. března 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

čnBlog – Měnová politika uprostřed válečného konfliktu: Případ Ukrajiny

V únoru uplynul rok od zahájení ruské vojenské agrese na Ukrajině. S touto šokující událostí se musela vedle ukrajinské armády, vlády či tamních občanů vypořádat také ukrajinská centrální banka. Její kroky ve snaze zajistit základní fungování ekonomiky ve válečných podmínkách a udržet inflaci pod kontrolou popisuje ve svém článku Vojtěch Molnár ze sekce měnové.

Tomáš Holub: Czech Inflation and Macroeconomic Developments

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Czech Inflation and Macroeconomic Developments přednesená na konferenci Citibank CEEMEA Macro and Credit Conference dne 21. 3. 2023. (pdf, 1,6 MB, anglicky)

Oslavte s námi 30 let ČNB a české měny

Česká národní banka a česká koruna si letos připomínají výročí 30 let od svého vzniku. ČNB proto pro rok 2023 připravila řadu akcí pro širokou i odbornou veřejnost, kterými tyto významné události připomene.

Přejít na podstránku

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Únor 2023

Aktuální prognóza ČNB

10,8 %

Inflace
2023

2,1 %

Inflace
2024

-0,3 %

HDP
2023

2,2 %

HDP
2024

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si