Kurz ČNB 24.11.2020
Všechny kurzy
EUR - 26,260 CZK
USD - 22,128 CZK
GBP - 29,498 CZK

VlogČNB – Když podraží káva aneb elasticita cenové substituce v mezinárodním obchodě

Odborný článek J. Schwarze a J. Bajzíka o Armingtonově elasticitě se dočkal publikace v Journal of International Economics. Jaký má tato elasticita význam pro mezinárodní obchod, se dozvíte v rozhovoru s Jiřím Schwarzem, poradcem bankovní rady.

Celá zpráva

V peněžním oběhu je rekordních 700 mld. Kč

19. listopadu překonala celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou nyní v oběhu, poprvé hranici 700 mld. Kč. Tato částka představuje více než 2,6 mld. kusů bankovek a mincí.

Celá zpráva

V. Benda – Dobrý stav bankovního sektoru přetrvává

Úvodník pro listopadové číslo časopisu Bankovnictví. „Zatím se nám daří vyhnout se scénáři typu credit crunch. Přesto očekáváme jisté zrealističtění pohledu na kvalitu bilancí bank, až se prach usadí,“ píše v něm člen bankovní rady ČNB V. Benda.

Celá zpráva

Cenová a finanční stabilita v době nejistot

Prezentace T. Nidetzkého přednesená na Ekonomickém fóru Komerční banky 2020.
(pdf, 358 kB)

čnBlog – Praní špinavých peněz

Poslední díl seriálu blogů k tematice praní špinavých peněz se věnuje zneužití identity klienta finanční instituce. Popisuje typické praktiky, při kterých je klient obětí podvodného jednání pachatelů trestné činnosti a jeho „čisté peníze“ se stanou de facto „špinavými“. V krajním případě se může klient dopustit i trestného činu z nedbalosti.

čnBlog – Odhad dopadu pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR (aktualizace)

Další aktualizace blogu A. Michla a T. Adama na téma rychlý odhad dopadů COVID-19 na českou ekonomiku podle posledních aktuálních dat o vývoji spotřeby elektřiny, provozu kamionů na dálnicích či anonymních dat o pohybu osob.

Vychází Globální ekonomický výhled 11/2020

Listopadové vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Tematická část se věnuje vývoji letecké dopravy v letošním roce. V článku se dočtete o rozdílných dopadech protipandemických omezení na tradiční a nízkonákladové aerolinky, na navazující sektory „leteckého průmyslu“, ale i o tom, jak se aktuální situaci snaží řešit dopravci a výrobci letadel.

Upozornění na podvodné telefonáty zneužívající jméno ČNB

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám, jež údajně proběhly bez jejich vědomí.

V. Benda – Měnová politika ČNB a ekonomický výhled

Prezentace člena bankovní rady pro konferenční hovor s analytiky a investory pořádaný Bank of America Merrill Lynch 18. 11. 2020 (pdf, 2,6 kB)

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

2,9 %

Říjen 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
1. čtvrtletí 2022

-7,2 %

HDP
2020

1,7 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Omezený vstup do budov ČNB

 • Až do odvolání budou pokladny a přepážky ČNB otevřeny pro veřejnost a klienty pouze v pondělí a ve středu v době od 8.00 do 13.00.
 • Platební příkazy je možné osobně doručovat do sběrného boxu i v jiných pracovních dnech v čase od 8.00 do 13.00.
 • Až do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny archiv, odborná knihovna a expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.