Kurz ČNB 04.10.2022
Všechny kurzy
EUR - 24,545 CZK
USD - 24,818 CZK
GBP - 28,124 CZK

Manželka prezidenta navštívila ČNB

Manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová přijala pozvání guvernéra Aleše Michla k neformální návštěvě České národní banky.

Pozvánka na panelovou diskusi v ČNB

ČNB ve spolupráci s ČSE zve na panelovou diskusi ČSE debatuje – Měnová politika ČNB v prostředí vysokého přebytku likvidity v českém bankovním sektoru, která se uskuteční 11. října 2022 od 15 hodin. Registrovat se můžete do 7. října.

Odbor dohledu a kontroly fondového investování povede L. Horáček

Odbor dohledu a kontroly fondového investování v sekci dohledu nad finančním trhem II. vede od 1. října 2022 Lukáš Horáček.

Inflační očekávání finančního trhu – září

Z výsledků zářijového průzkumu vyplývá, že názory na ekonomický růst a inflaci v ročním horizontu se nemění, ovšem vyhlídky na hospodářský růst v příštím roce jsou nepatrně méně optimistické. Zároveň došlo k nezvykle velkému nárůstu očekávané inflace v tříletém časovém horizontu. Respondenti předpokládají, že zářijové zasedání BR ČNB změny nastavení základních úrokových sazeb nepřinese. Do září příštího roku by pak mohla 2T repo sazba poklesnout zhruba o procentní bod.
(pdf, 899 kB)

Personální změna v sekci rozpočtu a účetnictví od 1. 10. 2022

Novým ředitelem odboru výkaznictví a služeb klientům sekce rozpočtu a účetnictví České národní banky se od 1. října 2022 stane Jan Brázdil, který vyhrál otevřené výběrové řízení na tuto pozici. O jeho jmenování rozhodla bankovní rada ČNB na svém jednání 14. července 2022.

Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy

Písemný záznam z jednání bankovní rady ze dne 15. září 2022 o nastavení proticyklické kapitálové rezervy zahrnující diskusi členů bankovní rady

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Konec platnosti starých bankovek

K 1. červenci 2022 skončila platnost bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč emitovaných v letech 1995 až 1999. Jak je snadno poznáte a co dělat, když se vám dostanou do rukou?

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

1,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Srpen 2022

Aktuální prognóza ČNB

9,5 %

Inflace
2023

2,4 %

Inflace
2024

2,3 %

HDP
2022

1,1 %

HDP
2023

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

ČNB a současná inflace