Kurz ČNB 27.01.2021
Všechny kurzy
EUR - 26,025 CZK
USD - 21,484 CZK
GBP - 29,442 CZK

J. Rusnok – Až se situace stabilizuje, vrátíme se k hypotečním ukazatelům

Guvernér v rozhovoru pro deník E15: „Do nástupu krize jsme se aktivně snažili navázat hypotéky na výši příjmů. Po příchodu krize jsme se rozhodli nekomplikovat byznys bank. Nicméně platí, že je správné limity hypotečních ukazatelů v normálních dobách používat a že se k nim jednou určitě vrátíme.“ 

Celá zpráva

J. Rusnok – Výhled na růst sazeb platí

Postupná normalizace úrokových sazeb stále platí. Načasování však bude ČNB pečlivě zvažovat, aby nepodkopala křehký ekonomický růst po kovidové krizi, řekl guvernér v rozhovoru pro Bloomberg.

Celá zpráva (anglicky)

M. Mora – Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru

Rozhovor viceguvernéra pro Reuters: „Pro své rozhodování bych potřeboval větší míru jistoty, než je dnes. Pokud takovou vyšší jistotu mít budu, za sebe nebudu otálet s tím, abychom sazby zvýšili. A jestli v tu chvíli zrovna budeme mít inflaci pod cílem, mě osobně nebude příliš brzdit.“

Celá zpráva

CNB WP 9/2020 – The Intertemporal Cost of Living and Dynamic Inflation: The Case of the Czech Republic

Když spotřebitelé optimalizují svoji spotřebu napříč časem, jejich skutečný index životních nákladů závisí nejen na změnách současných cen, ale i těch budoucích, a také na výnosech finančních aktiv. Tento článek má za cíl zkonstruovat takový ukazatel „dynamické inflace“ pro Českou republiku na základě řešení mezičasové optimalizace spotřeby a úspor domácností.

čnBlog – Síť národních AMC – příspěvek k řešení dědictví finanční a koronavirové krize?

V důsledku koronavirové krize se stává hypotetickou hrozbou nárůst množství nesplácených úvěrů (NPL) v bilancích finančních institucí. Pomohl by vznik sítě národních agentur spravujících problematická aktiva (AMC)?

Odborný článek našich kolegů byl publikován v časopise Journal of Regulatory Economics

Odborný článek našich kolegů Martina Hoduly, Zlaty Komárkové a Lukáše Pfeifera zabývající se vztahem mezi kapitálovými a likvidními obezřetnostními nástroji se dočkal publikace v akademickém časopise Journal of Regulatory Economics.

Oznámení pro veřejnost – platby za elektronické dálniční známky

Česká národní banka zaznamenala v posledních dnech zvyšující se počet dotazů ohledně provedených plateb za elektronické dálniční známky. ČNB, která je bankou příjemce předmětné platební transakce, nemůže veřejnosti potvrzovat žádnou provedenou platbu a nemůže být ani nápomocna při řešení případných problémů spojených s nákupem elektronické dálniční známky.

čnBlog – Jaká rizika s sebou přináší období dlouhodobě nízkých úrokových sazeb?

V reakci na globální finanční krizi z let 2007 až 2009 centrální banky řady vyspělých ekonomik razantně uvolnily měnové podmínky. Zejména v Evropě však zůstala měnová politika vysoce uvolněná i po odeznění krize, a to i ve chvíli, kdy se řada ekonomik vrátila k hospodářské expanzi.

CNB RPN 2/2020 – A Prolonged Period of Low Interest Rates: Unintended Consequences

Výzkumná práce zkoumá nepříznivé účinky dlouhotrvajícího období nízkých úrokových sazeb na finanční stabilitu z různých úhlů pohledu.

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

2,3 %

Prosinec 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
1. čtvrtletí 2022

-7,2 %

HDP
2020

1,7 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Dočasná změna vstupu do budovy ČNB pro klienty a veřejnost

Od 25. ledna 2021 dojde k přemístění pracovišť pražské pobočky obsluhujících klienty a veřejnost do prostor přístupných ze Senovážné ulice. Na tomto místě bude pražská pobočka dočasně působit zhruba do konce dubna.

Otevírací hodiny pro klienty ČNB a veřejnost:
pondělí až pátek: 7.30–11.30, 12.30–14.00

Více k provozním hodinám pracovišť ČNB