Kurz ČNB 17.04.2024
Všechny kurzy
EUR - 25,230 CZK
USD - 23,714 CZK
GBP - 29,540 CZK

Tomáš Holub: Zotavování nebo recese? Ekonomické scénáře

Prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba na téma Zotavování nebo recese? Ekonomické scénáře pro konferenci Den s registry konanou v Kongresovém centru ČNB 17. dubna 2024 (pdf, 1,7 MB).

CNB WP 3/2024 – Understanding Inflation Expectations: Data, Drivers and Policy Implications

V článku autoři zkoumají, jak jsou v české ekonomice utvářena inflační očekávání a jaká je jejich role ve vývoji inflace. Představují také kompozitní index, který poskytuje souhrnný pohled na vývoj inflačních očekávání napříč celou ekonomikou. Nakonec připravili variantu predikčního modelu g3+ s upraveným mechanismem tvorby očekávané inflace a propojují jej se zmíněným kompozitním indexem. Simulace zpracovaná upraveným modelem nabízí užitečná vodítka pro měnovou politiku v prostředí vysoké inflace.

Jakub Matějů: I ve zbytku letošního roku by se inflace měla pohybovat mezi 2–3 procenty

Náměstek ředitele sekce měnové České národní banky Jakub Matějů v pořadu 90´ ČT24 ve středu 10. dubna 2024 mluvil o faktu, že se inflace už druhý měsíc za sebou, tedy za únor a březen, udržela na 2 %. Nastínil budoucí vývoj spotřebitelských cen a kurzu koruny včetně důvodů a srovnání s ostatními zeměmi Evropy.

Upozornění na aktivity „Quantumlux Group, s.r.o.“

Česká národní banka upozorňuje veřejnost na aktivity subjektu „Quantumlux Group, s.r.o.“, který oslovuje potenciální investory s nabídkou „investování do Skupiny ČEZ“. Nemá přitom žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

Luboš Komárek: Makrofinanční ukazatele a jejich vývoj na pozadí světových trendů

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky dne 10. dubna 2024 (pdf, 2,1 MB).

ČNBlog – Vzestup umělé inteligence: Má lidstvo v rukou převratnou dvojsečnou zbraň?

Umělá inteligence je v současnosti jednou z nejrychleji se rozvíjejících a též převratných technologií na světě. Luboš Komárek a Michaela Ryšavá ze sekce měnové ČNB se zaměřují nejen na její pozitivní dopady z pohledu ekonomie, ale také na možná rizika a negativní dopady na život lidí.

Vybraná vystoupení a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Inflace v Česku je opět na nízkých hodnotách v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. ČNB bude důsledně dbát na to, aby inflace zůstala dlouhodobě nízká a stabilní. Jakou očekáváme inflaci pro letošní rok?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

4,75 %

Diskontní sazba

5,75 %

2T Repo sazba

6,75 %

Lombardní sazba

1,75 %

CCyB
sazba

Inflace

2,0 %

Březen 2024

Aktuální prognóza ČNB

2,6 %

Inflace
2024

2,0 %

Inflace
2025

0,6 %

HDP
2024

2,4 %

HDP
2025

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 80 %, resp. 90 % u úvěrů k financování vlastního bydlení pro žadatele mladší 36 let.
  • Zvládnu splácet?
    Zvýšené riziko nesplacení úvěru hrozí už v případě, kdy splátky všech úvěrů žadatele převýší 40 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si