Kurz ČNB 25.06.2024
Všechny kurzy
EUR - 24,820 CZK
USD - 23,164 CZK
GBP - 29,383 CZK

Guvernér Aleš Michl členem vrcholného orgánu Evropské asociace pro bankovní a finanční historii

Guvernér České národní banky Aleš Michl byl 13. června v Budapešti zvolen členem Board of Patrons, jednoho z vrcholných orgánů Evropské asociace pro bankovní a finanční historii (European Association for Banking History and Financial History, EABH).

Jan Frait: Výzvy ESG pro český finanční trh z pohledu dohledového orgánu

Prezentace viceguvernéra ČNB Jana Fraita pro 2. ESG summit konaný dne 21. června 2024 (pdf, 1,8 MB).

Varování České národní banky pro retailové investory ohledně nákladů a poplatků v souvislosti s investováním

Česká národní banka upozorňuje retailové investory na některá pravidla a obecné zásady v souvislosti s náklady a poplatky, které se vztahují k nákupu či držení investičních produktů. Současně varuje před riziky a potenciálními nevýhodami spojenými s předplacenými poplatky u investičních produktů, včetně těch nově nabízených v rámci dlouhodobého investičního produktu (tzv. DIP).

Luboš Komárek: Kvalifikaci na fotbalové Euro jsme zvládli. Zabojujeme i o eurozónu?

Na fotbalovém Euru 2024 rozhodne o postupu českého týmu ze skupiny poslední utkání, stejně jako v kvalifikaci na evropský šampionát. O tom, jak si Česko vede v „kvalifikaci“ do eurozóny, píše v komentáři zveřejněném také na serveru iDnes.cz ředitel odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboš Komárek.

Nedostupnost webových stránek

Z důvodu nutné údržby mohou být webové stránky České národní banky dne 25. června 2024 mezi 20.00 a cca 21.00 dočasně nedostupné.

Zpráva o finanční stabilitě – jaro 2024

ČNB vydává plné znění Zprávy o finanční stabilitě – jaro 2024. Tato Zpráva o finanční stabilitě byla schválena bankovní radou ČNB dne 6. června 2024. Obsahuje – až na dílčí výjimky – informace dostupné k 31. prosinci 2023.

Vybraná vystoupení a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání.

Inflace v Česku je opět na nízkých hodnotách v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. ČNB bude důsledně dbát na to, aby inflace zůstala dlouhodobě nízká a stabilní. Jakou očekáváme inflaci pro letošní rok?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

4,25 %

Diskontní sazba

5,25 %

2T Repo sazba

6,25 %

Lombardní sazba

1,75 %

CCyB
sazba

Inflace

2,6 %

Květen 2024

Aktuální prognóza ČNB

2,3 %

Inflace
2024

2,0 %

Inflace
2025

1,4 %

HDP
2024

2,7 %

HDP
2025

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 80 %, resp. 90 % u úvěrů k financování vlastního bydlení pro žadatele mladší 36 let.
  • Zvládnu splácet?
    Zvýšené riziko nesplacení úvěru hrozí už v případě, kdy splátky všech úvěrů žadatele převýší 40 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si