Kurz ČNB 22.03.2023
Všechny kurzy
EUR - 23,720 CZK
USD - 21,998 CZK
GBP - 26,976 CZK

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 29. března 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 29. března 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

čnBlog – Měnová politika uprostřed válečného konfliktu: Případ Ukrajiny

V únoru uplynul rok od zahájení ruské vojenské agrese na Ukrajině. S touto šokující událostí se musela vedle ukrajinské armády, vlády či tamních občanů vypořádat také ukrajinská centrální banka. Její kroky ve snaze zajistit základní fungování ekonomiky ve válečných podmínkách a udržet inflaci pod kontrolou popisuje ve svém článku Vojtěch Molnár ze sekce měnové.

Tomáš Holub: Czech Inflation and Macroeconomic Developments

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba Czech Inflation and Macroeconomic Developments přednesená na konferenci Citibank CEEMEA Macro and Credit Conference dne 21. 3. 2023. (pdf, 1,6 MB, anglicky)

Upozornění na aktivity společnosti TIO Markets Ltd. a obchodní platformu BitAdmiral

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost TIO Markets Ltd., která telefonicky oslovuje potenciální klienty s nabídkou investování na obchodní platformě https://bitadmiral.com/, nedisponuje v současné době žádným oprávněním k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v České republice, a ze strany České národní banky tak není dohlížena. Případná investice není ze zákona pojištěna.

Jan Frait: České banky mají rozsáhlé zdroje prostředků a dobře připravené reakce na různé scénáře

Viceguvernér ČNB Jan Frait poskytl rozhovor pro Hospodářské noviny. Hovořil o situaci okolo švýcarské banky Credit Suisse, o českých bankách či srovnával regulaci v Evropě a USA.

Monitoring centrálních bank I/2023

Část sledovaných centrálních bank dále zvyšovala úrokové sazby v boji s vysokou inflací, jiné banky již své sazby na posledních zasedáních neměnily. Několik centrálních bank během března reagovalo na problémy některých bank a zvýšené napětí na finančních trzích. Téma pod lupou se věnuje krokům ukrajinské centrální banky uprostřed válečného konfliktu. Ve vybraném projevu hovoří viceprezidentka Bundesbanky C. Buch o nezávislosti a mandátu centrálních bank. (pdf, 765 kB)

Oslavte s námi 30 let ČNB a české měny

Česká národní banka a česká koruna si letos připomínají výročí 30 let od svého vzniku. ČNB proto pro rok 2023 připravila řadu akcí pro širokou i odbornou veřejnost, kterými tyto významné události připomene.

Přejít na podstránku

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Únor 2023

Aktuální prognóza ČNB

10,8 %

Inflace
2023

2,1 %

Inflace
2024

-0,3 %

HDP
2023

2,2 %

HDP
2024

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si