Kurz ČNB 19.06.2024
Všechny kurzy
EUR - 24,885 CZK
USD - 23,151 CZK
GBP - 29,465 CZK

Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB s dílčím pokovením

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní minci v nominální hodnotě 500 Kč, na které je zobrazena tramvaj ČKD Tatra T3. Stříbrná mince doplněná o dílčí pokovení žlutým a červeným zlatem je součástí pětidílné řady Slavné dopravní prostředky. V prodeji je od úterý 18. června 2024.

ČNB uspořádala první ročník výzkumného workshopu

Česká národní banka uspořádala ve dnech 13. a 14. června 2024 první ročník výzkumného workshopu s podtitulem "Monetary and Financial Stability Policies in a Changing Economic Landscape". Vystoupili na něm výzkumníci z evropských centrálních bank a vysokých škol. Keynote prezentace přednesli David Aikman z King's Business School a Phurichai Rungcharoenkitkul z Banky pro mezinárodní platby.

čnBlog – ECB a finanční trhy: ne vždy na stejné vlně

Na počátku letošního roku finanční trhy očekávaly poměrně razantní snižování sazeb v eurozóně, zatímco ECB se ve svých vyjádřeních proti takovému výhledu opakovaně vymezovala. Tržní výhledy úrokových sazeb v eurozóně porovnává s komunikací ECB Soňa Benecká ze sekce měnové.

čnBlog – Euro a my: ERM II a vstup do bankovní unie

Platit eurem znamená být plnoprávným členem jak měnové, tak bankovní unie. Kdy ale musí současný eurokandidát vstoupit do ERM II a kdy do bankovní unie? Jaká jsou úskalí tohoto procesu a proč je např. důležité stanovení cílového data pro vstup do eurozóny? Dozvíte se v novém blogu ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka.

Zpráva o výkonu dohledu nad finančním trhem v roce 2023

Česká národní banka vydala každoroční Zprávu o výkonu dohledu nad finančním trhem. Zpráva obsahuje přehled informací o finančním sektoru za rok 2023 a nejvýznamnější dohledová a regulatorní opatření během tohoto období.

Tomáš Holub: Rádi bychom viděli další zpomalení růstu cen služeb

„Máme jasný cíl: stabilizovat inflaci v blízkosti 2 %. Je reálná šance, že v letošním roce se bude pohybovat s nějakými výkyvy mezi 2 a 3 %. V příštím roce se skutečně může ustálit kolem dvojky,“ řekl v pořadu 90’ ČT24 člen bankovní rady Tomáš Holub.

Vybraná vystoupení a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání.

Inflace v Česku je opět na nízkých hodnotách v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. ČNB bude důsledně dbát na to, aby inflace zůstala dlouhodobě nízká a stabilní. Jakou očekáváme inflaci pro letošní rok?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

4,25 %

Diskontní sazba

5,25 %

2T Repo sazba

6,25 %

Lombardní sazba

1,75 %

CCyB
sazba

Inflace

2,6 %

Květen 2024

Aktuální prognóza ČNB

2,3 %

Inflace
2024

2,0 %

Inflace
2025

1,4 %

HDP
2024

2,7 %

HDP
2025

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 80 %, resp. 90 % u úvěrů k financování vlastního bydlení pro žadatele mladší 36 let.
  • Zvládnu splácet?
    Zvýšené riziko nesplacení úvěru hrozí už v případě, kdy splátky všech úvěrů žadatele převýší 40 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si