Kurz ČNB 19.10.2020
Všechny kurzy
EUR - 27,345 CZK
USD - 23,204 CZK
GBP - 30,181 CZK

T. Nidetzký – Cestou z krize je bobřík ohleduplnosti

Rozhovor viceguvernéra T. Nidetzkého pro Lidové noviny o současné ekonomické krizi: Účtenka, která nám byla vystavena v prvním kole, byla vysoká. A jestliže nezměníme svůj přístup ke zdravotně preventivním opatřením, bude strašně vysoká.“

Celá zpráva

V. Benda – Ekonomika se začíná s pandemií smiřovat, což je dobrá zpráva

Pandemie koronaviru způsobila české ekonomice útlum, ale ještě není čas na nekonvenční nástroje měnové politiky, říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny člen bankovní rady V. Benda.

Celá zpráva

T. Holub ve Studiu ČT24 o druhé vlně koronaviru

T. Holub komentoval vývoj ekonomiky zasažené podzimními protiepidemickými opatřeními včetně možnosti prodloužení plošného moratoria splátek úvěrů, které on osobně nepreferuje: „Už by tady neměla proběhnout ‘plošná uzavírka‘ splátek úvěrů, ale nějaká ‘chytrá karanténa‘ v tom smyslu, že by si banky měly vytrasovat, které podniky to potřebují.“

Celá zpráva

ČNB stanovila bankám minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky

Česká národní banka stanovila jednotlivým bankám minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky (MREL). Požadavek je stanoven individuálně pro každou banku, přičemž hodnoty pro jednotlivé banky ČNB nezveřejňuje. Banky jsou povinny dosáhnout této úrovně nejpozději k 31. prosinci 2023.

Guvernér na konferenci Goldman Sachs Growth Markets

Příspěvek guvernéra ČNB J. Rusnoka přednesený na online konferenci pořádané Goldman Sachs: “ČNB nyní necítí potřebu dále uvolňovat měnové podmínky, nicméně pro jistotu analyzuje možnost potenciálního použití nekonvenčních nástrojů měnové politiky.” (pdf, 848 kB, anglicky)

Inflace v září 2020 pod prognózou a nadále mírně nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v září 2020

Rozhovor guvernéra Rusnoka pro Forbes

Guvernér pro podcast časopisu Forbes komentoval výhledy ekonomiky zasažené dopady COVID-19 a dočasnou toleranci inflace nad cílem ČNB: „V situaci, kdy ekonomika zažila šok, a potřebujeme, aby se pokud možno rychle navrátila na standardní trajektorii, není důvod, abychom ji zbytečně omezovali nějakými příliš striktními monetárními podmínkami.“ (odkaz na Forbes.cz)

Změna provozních hodin ČNB

Až do odvolání budou pokladny a přepážky České národní banky otevřeny pro veřejnost a klienty pouze v pondělí a ve středu v době od 8.00 do 13.00. Platební příkazy je možné osobně doručovat do sběrného boxu i v jiných pracovních dnech ve stejném čase od 8.00 do 13.00.

čnBlog – Příběh dvou krizí: Brzké srovnání mezinárodního obchodu a ekonomické aktivity v zemích Evropské unie

Globální finanční krize z let 2008/2009 a současný útlum ekonomiky související s pandemií COVID-19 se liší ve svých počátcích i rychlosti a velikosti hospodářského propadu. Mnoho charakteristik ale zůstává podobných.

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,2 %

Září 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
3. čtvrtletí 2021

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

-8,2 %

HDP
2020

3,5 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Omezený vstup do budov ČNB

 • Až do odvolání budou pokladny a přepážky ČNB otevřeny pro veřejnost a klienty pouze v pondělí a ve středu v době od 8.00 do 13.00.
 • Platební příkazy je možné osobně doručovat do sběrného boxu i v jiných pracovních dnech v čase od 8.00 do 13.00.
 • Až do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny archiv, odborná knihovna a expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.