Kurz ČNB 22.09.2023
Všechny kurzy
EUR - 24,385 CZK
USD - 22,897 CZK
GBP - 28,083 CZK

Globální ekonomický výhled 9/2023

Zářijové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na praktické aspekty spjaté s modelováním hospodářského a finančního cyklu a přináší srovnání jejich vývoje pro významné světové ekonomiky – USA, Japonsko, Spojené království, Německo a Francii.

Sekci kancelář nově povede Vladimír Kruliš

Novým ředitelem sekce kancelář České národní banky se od 1. října 2023 stává Vladimír Kruliš. Rozhodla o tom bankovní rada ČNB na svém jednání 21. září 2023, a to na základě výsledků vnitřního výběrového řízení.

Eva Zamrazilová: Kamil Janáček měl své „řemeslo” rád a dělal ho na špičkové úrovni

„Vždycky s oblibou říkal, jak moc má rád své ‚řemeslo‘ – myslel tím samozřejmě práci makroekonoma. Měl ho nejen rád, dělal ho i na špičkové úrovni a byl uznávaným makroekonomem nejen doma, ale i v zahraničí,” píše viceguvernérka Eva Zamrazilová ve své vzpomínce na bývalého člena bankovní rady ČNB Kamila Janáčka.

Nekonvenční měnová politika u konce s dechem? Pozvánka na diskusi

Česká národní banka ve spolupráci s Českou společností ekonomickou zvou na diskusi viceguvernéra Jana Fraita a ekonoma Miroslava Singera s názvem Nekonvenční měnová politika u konce s dechem? Aneb jak čtvrtstoletí vysoce uvolněné měnové politiky v Japonsku ovlivnilo makroekonomické myšlení. Moderátorem bude člen bankovní rady Jan Kubíček. Akce se uskuteční v pondělí 9. října 2023 od 15.00 v Kongresovém centru ČNB. Účast je možná po předchozí registraci.

Zemřel bývalý člen bankovní rady profesor Kamil Janáček

Kamil Janáček, bývalý člen bankovní rady ČNB, zemřel 20. září 2023 v Praze ve věku 80 let. Členem bankovní rady byl v letech 2010 až 2016. V ČNB dohlížel řadu odborných útvarů, mimo jiné sekci měnovou a statistiky, sekci bankovních obchodů, samostatné odbory finanční stability a ekonomického výzkumu a další.

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 27. září 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 27. září 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

Vybrané proslovy a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

V únoru 2023 započal trend postupného poklesu inflace a už v červnu se její úroveň dostala na jednociferné hodnoty. Jaký vývoj inflace nás čeká v následujících měsících?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,25 %

CCyB
sazba

Inflace

Srpen 2023

Aktuální prognóza ČNB

11,0 %

Inflace
2023

2,1 %

Inflace
2024

0,1 %

HDP
2023

2,3 %

HDP
2024

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si