Kurz ČNB 25.01.2022
Všechny kurzy
EUR - 24,495 CZK
USD - 21,737 CZK
GBP - 29,262 CZK

Nedostupnost webových stránek

Z důvodu nutné údržby mohou být webové stránky České národní banky dne 26. ledna 2022 mezi 20.00 a cca 20.30 nedostupné.

Vyhlašujeme 6. ročník Ceny ČNB!

Česká národní banka vyhlašuje již 6. ročník soutěže o Cenu ČNB v rámci Ekonomické olympiády, kterou pořádá Institut ekonomického vzdělávání. ČNB podporuje tento projekt od jeho založení pod osobní záštitou viceguvernéra Tomáše Nidetzkého.

Informace o úvěrech v programech COVID

Na stránce Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID byl zveřejněn přehled o úvěrech v programech COVID k 31. 12. 2021.

CNB WP 8/2021 – A Tale of Different Capital Ratios: How to Correctly Assess the Impact of Capital Regulation on Lending

V tomto článku S. Malovaná, M. Hodula, J. Bajzík, Z. Gric ukazují, že vztah mezi kapitálem bank a úvěry se v čase mění. Zjišťují, že uváděné odhady elasticit jsou významně ovlivněny tím, jaký empirický přístup výzkumníci zvolí.

J. Frait – Makroekonomické prostředí a ceny rezidenčních nemovitostí v ČR

Prezentace ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita Makroekonomické prostředí a ceny rezidenčních nemovitostí v ČR a v zahraničí přednesená 25. 1. 2022 na Diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Makroekonomické trendy a investice do nemovitostí v ČR a regionu CEE. (pdf, 671 kB)

O. Dědek – Nesouhlasím s razancí růstu sazeb, ale nulu také nechci

Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek popsal v rozhovoru pro Lidové noviny, jak vnímá faktory způsobující současnou inflaci a jak to dopadá na jeho rozhodování o nastavení úrokových sazeb: „Od září minulého roku se na každém měnovém jednání hlasuje o razantním zvýšení úrokových sazeb. Předmětem mého nesouhlasu je právě ta razance. Navrhovat snížení sazeb nedává valný smysl, jsou-li trhy nastaveny právě na to zvýšení. Proto hlasuji pro stabilitu sazeb. To ale neznamená, že bych požadoval, aby úrokové sazby byly stále poblíž nuly.“

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! Nabízíme placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

2,75 %

Diskontní sazba

3,75 %

2T Repo sazba

4,75 %

Lombardní sazba

0,50 %

CCyB
sazba

Inflace

Prosinec 2021

Aktuální prognóza ČNB

3,7 %

Inflace
2021

5,6 %

Inflace
2022

1,9 %

HDP
2021

3,5 %

HDP
2022

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Zlatá vysokohmotnostní mince