Kurz ČNB 08.02.2023
Všechny kurzy
EUR - 23,780 CZK
USD - 22,152 CZK
GBP - 26,780 CZK

Rozděleno! ČNB zve na výstavu o vzniku české koruny

Česká národní banka zve na výstavu o vzniku české koruny s názvem Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993. Návštěvníkům připomene vznik české a slovenské koruny na počátku roku 1993 a ukáže, jakou roli při rozdělení společné měny hrála tehdejší centrální banka. Výstava bude otevřena od 8. února 2023 v Návštěvnickém centru ČNB v Praze v ulici Na Příkopě, vždy od úterý do pátku od 9.00 do 17.00, v sobotu od 10.00 do 18.00. Vstup je zdarma.

Odborný seminář ČNB pro členy Asociace pro kapitálový trh

Členové Asociace pro kapitálový trh měli možnost se 7. února 2023 účastnit v Kongresovém sále ČNB odborného semináře. První část setkání se věnovala problematice produktového řízení a pravidel propagace a druhá neprůhledným distribučním řetězcům. Přednesené prezentace zástupců sekce dohledu nad finančním trhem a sekce dohledu nad finančním trhem II jsou k dispozici na webu ČNB.

Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB

Na stránce Finanční trhy byla zveřejněna Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB s údaji o jejich členění, výnosu, struktuře a měnové kompozici k 31. 12. 2022.

Varování před opakujícími se podvody

Česká národní banka varuje před opakovaně se vyskytujícími podvodnými telefonáty, e-maily, SMS a další komunikací. Útočníci se snaží s pomocí manipulace a lživých informací získat přístup k bankovním účtům, osobním údajům a dalším citlivým informacím kontaktovaných osob.

Óda k narozeninám české koruny

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES

Setkání členů bankovní rady s analytiky

Prezentace, video (anglicky)

Oslavte s námi 30 let ČNB a české měny

Česká národní banka a česká koruna si letos připomínají výročí 30 let od svého vzniku. ČNB proto pro rok 2023 připravila řadu akcí pro širokou i odbornou veřejnost, kterými tyto významné události připomene.

Přejít na podstránku

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Prosinec 2022

Aktuální prognóza ČNB

10,8 %

Inflace
2023

2,1 %

Inflace
2024

-0,3 %

HDP
2023

2,2 %

HDP
2024

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si