Kurz ČNB 29.09.2023
Všechny kurzy
EUR - 24,340 CZK
USD - 22,967 CZK
GBP - 28,146 CZK

Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy

Písemný záznam z jednání bankovní rady ze dne 14. září 2023 o nastavení proticyklické kapitálové rezervy zahrnující diskusi členů bankovní rady.

Ekonomický bulletin ECB – září

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých v září 2023. (pdf, 376 kB)

Rozhovor s Jakubem Kunertem o umístění emblémů ŽB na budovu ČNB

Česká národní banka na své budově odhalila emblémy Živnostenské banky. Hlavní archivář ČNB Jakub Kunert mluvil o umístění emblémů ve Snídani s Novou.

Globální ekonomický výhled 9/2023

Zářijové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na praktické aspekty spjaté s modelováním hospodářského a finančního cyklu a přináší srovnání jejich vývoje pro významné světové ekonomiky – USA, Japonsko, Spojené království, Německo a Francii.

Sekci kancelář nově povede Vladimír Kruliš

Novým ředitelem sekce kancelář České národní banky se od 1. října 2023 stává Vladimír Kruliš. Rozhodla o tom bankovní rada ČNB na svém jednání 21. září 2023, a to na základě výsledků vnitřního výběrového řízení.

Eva Zamrazilová: Kamil Janáček měl své „řemeslo” rád a dělal ho na špičkové úrovni

„Vždycky s oblibou říkal, jak moc má rád své ‚řemeslo‘ – myslel tím samozřejmě práci makroekonoma. Měl ho nejen rád, dělal ho i na špičkové úrovni a byl uznávaným makroekonomem nejen doma, ale i v zahraničí,” píše viceguvernérka Eva Zamrazilová ve své vzpomínce na bývalého člena bankovní rady ČNB Kamila Janáčka.

Vybrané proslovy a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

V únoru 2023 započal trend postupného poklesu inflace a už v červnu se její úroveň dostala na jednociferné hodnoty. Jaký vývoj inflace nás čeká v následujících měsících?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,25 %

CCyB
sazba

Inflace

Srpen 2023

Aktuální prognóza ČNB

11,0 %

Inflace
2023

2,1 %

Inflace
2024

0,1 %

HDP
2023

2,3 %

HDP
2024

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si