Kurz ČNB 17.09.2021
Všechny kurzy
EUR - 25,295 CZK
USD - 21,474 CZK
GBP - 29,634 CZK

T. Nidetzký – Ekonomický výhled a jeho rizika

Prezentace viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého pro Kulatý stůl pořádaný Americkou obchodní komorou dne 17. 9. 2021: „ECB zatím neplánuje reagovat na vysokou inflaci, protože očekává, že se sama vrátí k cíli. Česká situace je odlišná: Nemusíme hledat důvody pro zvyšování sazeb. Nyní spíše přemýšlíme, jak rychle a kam se sazbami vystoupat.“ (pdf, 342 kB, anglicky)

Základní ukazatele o sektorech finančního trhu

V současné době dochází k zásadním změnám ve vykazování nebankovních obchodníků s cennými papíry v oblasti obezřetného podnikání, kdy nově bude tato oblast pokryta až od 30. 9. 2021. Proto relevantní tabulky Kapitál, Rizikové expozice a Kapitálové poměry nejsou k 30. 6. 2021 aktualizovány. Data za investiční společností a investiční fondy budou vzhledem ke změnám ve struktuře výkazů dostupná během příštího týdne.

Centrální banka neselhala, za vysokou inflaci nemůže, míní člen bankovní rady Benda

Vojtěch Benda v rozhovoru pro server iRozhlas.cz o ekonomickém oživení, pravidlech pro poskytování hypoték, inflačních tlacích a výhledu růstu sazeb ČNB. „Pokud nechceme, aby se současné zvýšení inflace přeneslo na dlouhodobě vysoká inflační očekávání, a takové náznaky už vidíme v průzkumech, musíme už teď šlápnout na brzdu silněji covid necovid.“

Česká národní banka dlouhodobě dokazuje, že dokáže zkrotit inflaci

Člen bankovní rady Aleš Michl v ČRo Plus hovořil o inflačních očekáváních a budoucím vývoji inflace: „Do roka si myslím, že inflace se zase sníží.“

CNB WP 4/2021 – The Rushin Index: A Weekly Indicator of Czech Economic Activity

Článek T. Adama, O. Michálka, A. Michla a E. Slezákové představuje týdenní index ekonomické aktivity Rushin, který je založen jak na alternativních, vysokofrekvenčních ukazatelích, tak na standardních, nízkofrekvenčních makroekonomických datech.

Monitoring centrálních bank III/2021

Inflace ve většině námi sledovaných zemích roste a v mnoha z nich již překračuje cíl příslušné centrální banky. Ke zpřísnění měnové politiky prostřednictvím navýšení úrokových sazeb přistoupila maďarská a česká centrální banka, norská centrální banka zřejmě sazby zvýší na svém zářijovém zasedání. Další centrální banky omezují, nebo se chystají omezit své podpůrné programy. I nadále však platí, že v nadcházejícím období bude ekonomická situace ovlivněna dopady pandemie koronaviru. Aktuální Téma pod lupou se věnuje problematice tolerančního pásma inflačního cíle optikou několika nedávných studií. Ve vybraném projevu představuje členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabel závěry revize měnové politiky Evropské centrální banky. (pdf, 643 kB)

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,75 %

2T Repo sazba

1,75 %

Lombardní sazba

0,50 %

CCyB
sazba

Inflace

4,1 %

Srpen 2021

Aktuální prognóza ČNB

3,0 %

Inflace
2021

2,8 %

Inflace
2022

3,5 %

HDP
2021

4,1 %

HDP
2022

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Zlatá vysokohmotnostní mince