Kurz ČNB 23.10.2020
Všechny kurzy
EUR - 27,220 CZK
USD - 22,961 CZK
GBP - 30,021 CZK

V. Benda – V tuto chvíli není třeba snižovat sazby

Rozhovor Vojtěcha Bendy pro Byznys ČT24: „Osobně si myslím, že v tuto chvíli není potřeba snižovat úrokové sazby, a spíš sledovat, jakým způsobem se předchozí opatření promítla do ekonomiky. “

Video na ČT24

A. Michl – ČNB může setrvat ve vyčkávacím módu

A. Michl v rozhovoru pro Reuters: ČNB může prozatím držet měnovou politiku beze změny, zatímco hlavní roli v boji proti oslabování ekonomiky během druhé vlny pandemie COVID-19 má hrát fiskální politika.

Celá zpráva

T. Nidetzký – Cestou z krize je bobřík ohleduplnosti

Rozhovor viceguvernéra T. Nidetzkého pro Lidové noviny o současné ekonomické krizi: Účtenka, která nám byla vystavena v prvním kole, byla vysoká. A jestliže nezměníme svůj přístup ke zdravotně preventivním opatřením, bude strašně vysoká.“

Celá zpráva

čnBlog – Aktualizace odhadu dopadu pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR (aktualizace)

A. Michl a T. Adam aktualizovali svůj blog. „Musíme se naučit s koronaviry žít a odbourat negativní očekávání lidí, nakalibrovat ekonomiku na koronaviry. Respektive vyřešit tradeoff mezi mírou restrikcí od vlády v případných dalších vlnách nebo při jiné nemoci, kapacitou zdravotnictví a ekonomikou.“

Vychází Globální ekonomický výhled 10/2020

Říjnové vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Tematická část se věnuje vývoji mezinárodního obchodu se zbožím v průběhu prvního pololetí 2020, zmapování relevantních toků z teritoriálního, komoditního a časového náhledu. Analýza je doplněna o samostatný rozbor vývoje zahraničního obchodu s motorovými vozidly.

Upozornění na aktivity společností Plus One Ltd. a EverStride OU

ČNB upozorňuje veřejnost, že pod obchodní značkou Nekstra.com je na území ČR nabízeno obchodování s investičními nástroji typu forex, akcie, komodity a indexy (www.nekstra.com). Společnosti Plus One Ltd. a EverStride OU nedisponují žádným oprávněním k poskytování investičních ani jiných služeb na finančním trhu v ČR a ČNB jejich činnost nedohlíží. Případná investice není ze zákona pojištěna.

ČNB stanovila bankám minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky

Česká národní banka stanovila jednotlivým bankám minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky (MREL). Požadavek je stanoven individuálně pro každou banku, přičemž hodnoty pro jednotlivé banky ČNB nezveřejňuje. Banky jsou povinny dosáhnout této úrovně nejpozději k 31. prosinci 2023.

Guvernér na konferenci Goldman Sachs Growth Markets

Příspěvek guvernéra ČNB J. Rusnoka přednesený na online konferenci pořádané Goldman Sachs: “ČNB nyní necítí potřebu dále uvolňovat měnové podmínky, nicméně pro jistotu analyzuje možnost potenciálního použití nekonvenčních nástrojů měnové politiky.” (pdf, 848 kB, anglicky)

Inflace v září 2020 pod prognózou a nadále mírně nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v září 2020

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,2 %

Září 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
3. čtvrtletí 2021

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

-8,2 %

HDP
2020

3,5 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Omezený vstup do budov ČNB

 • Až do odvolání budou pokladny a přepážky ČNB otevřeny pro veřejnost a klienty pouze v pondělí a ve středu v době od 8.00 do 13.00.
 • Platební příkazy je možné osobně doručovat do sběrného boxu i v jiných pracovních dnech v čase od 8.00 do 13.00.
 • Až do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny archiv, odborná knihovna a expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.