Kurz ČNB 01.10.2020
Všechny kurzy
EUR - 26,905 CZK
USD - 22,895 CZK
GBP - 29,658 CZK

V. Benda – Okamžité platby, nevyužitá šance

Komentář člena bankovní rady Vojtěcha Bendy a poradce Jakuba Matějů pro Hospodářské noviny k okamžitým platbám, které jsou příležitostí pro zrychlení platebního styku.

Celá zpráva

Známe vítěze Ceny ČNB 2020!

Jméno vítěze ve videu vyhlásil viceguvernér Tomáš Nidetzký, který projektu Ekonomická olympiáda poskytl osobní záštitu.

Vítěz Ceny ČNB

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.

Podrobnosti

Novela zákona o bankách č. 338/2020 Sb.

1. 10. 2020 vstoupila v účinnost novela zákona o bankách a zákona o spořitelních a úvěrních družstvech č. 338/2020 Sb., která přináší celou řadu dílčích změn.

Inflační očekávání finančního trhu – září

Z výsledků pravidelného měsíčního šetření vyplývá, že prognóza inflace se v ročním horizontu posunula nepatrně nahoru, zatímco tříletá zůstává i nadále ukotvena na úrovni 2% cíle ČNB. Odhadovaný propad české ekonomiky by v letošním roce mohl být méně hluboký, než bylo předpokládáno v srpnu. S tím je však spojeno i nižší očekávané tempo oživení v příštím roce. Podle většinového názoru dotázaných respondentů se v aktuálních ekonomických podmínkách v horizontu jednoho roku nepředpokládá navýšení základních úrokových sazeb ČNB.
(pdf, 524 kB)

Vychází Globální ekonomický výhled 9/2020

Zářijové vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část se věnuje srovnání mezinárodního obchodu a ekonomické aktivity ve vybraných zemích v současné krizi s globální finanční krizí.

Strategie makroobezřetnostní politiky ČNB

ČNB zveřejnila svou Strategii makroobezřetnostní politiky. Podstatou této politiky je působit preventivně a bránit nárůstu podmínek pro vznik finanční nestability v budoucnosti. Přijímaná opatření mají také za cíl zmírňovat dopady nepříznivých šoků.

Ekonomický bulletin ECB – září

Rada guvernérů ECB na svém měnověpolitickém zasedání 10. září 2020 rozhodla ponechat akomodační nastavení své měnové politiky beze změny.
(pdf, 439 kB)

Rozhodnutí bankovní rady ČNB

Prohlášení bankovní rady, prezentace, audio, video

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,3 %

Srpen 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
3. čtvrtletí 2021

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

-8,2 %

HDP
2020

3,5 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si