Kurz ČNB 09.04.2020
Všechny kurzy
EUR - 26,905 CZK
USD - 24,758 CZK
GBP - 30,725 CZK

T. Holub k zákonu o ČNB

Tomáš Holub v rozhovoru pro Reuters: Rozšíření pravomocí ČNB je nutné zejména kvůli udržení finanční stability.  Z měnově politického hlediska máme prostor uvolnit úrokové sazby o 100 bazických bodů a situaci zlepšuje i slabší koruna.

Celá zpráva

čnBlog – První odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR

Blogový příspěvek A. Michla a T. Adama k prvním odhadům propadu ekonomické aktivity v České republice kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Kdybychom měřili ekonomickou aktivitu v České republice spotřebou elektřiny, meziroční propad by v posledních dvou březnových týdnech dosáhl 6,5 %, respektive 9,3 %.

Celá zpráva

ČNB uvolňuje limity úvěrových ukazatelů pro nové hypotéky

Bankovní rada České národní banky dne 1. 4. s okamžitou platností uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky.

Celá zpráva       Komentář M. Mory

Komentář ke schválení novely zákona o ČNB Sněmovnou

Novela umožňuje ČNB obchodovat na finančním trhu bez omezení z hlediska možných instrumentů, doby jejich splatnosti i protistran. Cílem je, aby ČNB mohla v případě nutnosti vstoupit na finanční trhy a udržet tak stabilitu domácího finančního sektoru i v případě, že by některé finanční instituce měly v důsledku ekonomických dopadů koronavirové krize nedostatek likvidity.

A. Michl – Ztracený rok

V dubnovém časopisu Forbes vyšel pohled člena bankovní rady Aleše Michla na boj s koronavirem a co nás čeká dál. Článek ukazuje varianty, jaký by byl vývoj ztráty HDP s karanténou bez hospodářského záchranného balíčku (nižší ztráty na životech, hluboký dlouhotrvající ekonomický útlum), bez karantény (vysoké ztráty na životech, mírný ekonomický útlum) a s karanténou s hospodářským záchranným balíčkem (nižší ztráty na životech, mělčí ekonomický útlum).

Prohlášení ČNB k výzvě poslance Dolínka ohledně investičního životního pojištění

ČNB upozorňuje, že investiční životní pojištění je dlouhodobým produktem a jeho případné předčasné ukončení nemusí být pro klienty výhodné. Klienti, kteří mají v úmyslu jej ukončit, by proto měli nejprve pečlivě zvážit důsledky tohoto kroku.

Prodloužení termínů odevzdání návrhů na mince

V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru prodlužuje Česká národní banka termíny pro odevzdání návrhů na mince 5 000 Kč 2021 "Městská památková rezervace Cheb", 10 000 Kč 2021 "Kněžna Ludmila" a 10 000 Kč 2022 "Založení Velké Prahy" do 7. května 2020.

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 26. března 2020

Komentář M. Mory k uvolnění limitů pro hypotéky

Viceguvernér Marek Mora vysvětluje rozhodnutí ČNB uvolnit doporučené limity úvěrových ukazatelů pro nové hypotéky: „Nadměrně optimistická očekávání ohledně vývoje cen bydlení a růstu příjmů zanikla, banky budou nyní velmi opatrné. Není tedy třeba, aby ČNB v takové situaci omezovala poptávku ještě navíc svými opatřeními, naopak je na místě uvolnění podmínek.“

ČNB versus koronavirus

ČNB podniká kroky na podporu ekonomiky zasažené epidemií koronaviru. Na speciální podstránce si přehledně zobrazte vše, co vás v souvislosti s koronavirem a ČNB může zajímat.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

1,00 %

2T Repo sazba

2,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,7 %

Únor 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,3 %

Inflace
1. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
2. čtvrtletí 2021

2,3 %

HDP
2020

2,8 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Omezený vstup do budov ČNB

 • Až do odvolání jsou v souvislosti s preventivními opatřeními proti šíření nákazy koronavirem zrušeny pokladní hodiny pro veřejnost.
 • Služby pro klienty ČNB – osoby, kterým vede ČNB účet – zůstávají beze změn.
 • Možná je pouze korespondenční výměna hotovosti na adrese ústředí ČNB nebo některého z mimopražských pracovišť ČNB v Brně Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem.
 • Až do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny také odborná knihovna, archiv a expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.