Kurz ČNB 24.05.2022
Všechny kurzy
EUR - 24,660 CZK
USD - 23,004 CZK
GBP - 28,759 CZK

Zpráva o výkonu dohledu nad finančním trhem v roce 2021

Česká národní banka vydala každoroční Zprávu o výkonu dohledu nad finančním trhem. Zpráva obsahuje přehled informací o finančním sektoru za rok 2021 a nejvýznamnější dohledová a regulatorní opatření během tohoto období.

Návštěvnické centrum ČNB se poprvé otevřelo veřejnosti

Nová interaktivní expozice ČNB se setkala s velkým zájmem a ohlasem veřejnosti. Hravý svět bankovek a ekonomiky návštěvníci z řad široké veřejnosti vůbec poprvé navštívili v sobotu 21. května 2022. Vyzkoušeli si například, jak jízdou na inflačním rotopedu udržet inflaci na dvouprocentním cíli nebo jak ochránit finanční instituci před pádem. Hlavní vchodem v ulici Na Příkopě prošly v den slavnostního otevření bezmála tři tisícovky návštěvníků.

Platnost starších vzorů bankovek skončí 30. června, k výměně zatím stále stačí s nimi platit

Platnost starších vzorů bankovek let 1995 až 1999 skončí k 30. červnu 2022, veřejnosti k jejich výměně však prozatím stále stačí průběžně platit hotovostí v obchodech. Návštěvu banky kvůli bankovkám s úzkým bezpečnostním proužkem není třeba plánovat, na výměnu těch, které zůstanou v peněženkách a sejfech po 1. červenci 2022, bude čas následujících 24 měsíců na pokladnách bank a poté neomezeně na všech sedmi regionálních pracovištích ČNB.

Vychází Globální ekonomický výhled 5/2022

Květnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na ekonomické dopady případného zastavení dodávek energetických surovin z Ruské federace do Evropy a představuje modelovou simulaci pro eurozónu.

Záznam z mimořádného měnového jednání bankovní rady

Písemný záznam z mimořádného měnového jednání bankovní rady ČNB dne 12. května 2022

Diskusní fórum ČNB v Hradci Králové

V úterý 17. května se v Hradci Králové konalo historicky první Diskusní fórum ČNB, které Česká národní banka pořádala ve spolupráci s Fakultou informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Řešila se inflace, o které odborníci i zástupci veřejnosti diskutovali s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, a také téma digitální měny centrálních bank, které uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. Do diskuse se zapojili i diváci on-line přenosu.

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

4,75 %

Diskontní sazba

5,75 %

2T Repo sazba

6,75 %

Lombardní sazba

0,50 %

CCyB
sazba

Inflace

Duben 2022

Aktuální prognóza ČNB

13,1 %

Inflace
2022

4,1 %

Inflace
2023

0,8 %

HDP
2022

3,6 %

HDP
2023

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

ČNB a současná inflace