Kurz ČNB 29.11.2021
Všechny kurzy
EUR - 25,670 CZK
USD - 22,762 CZK
GBP - 30,339 CZK

Organizační a personální změny v sekci správní ČNB od 1. 12. 2021

Novým náměstkem ředitele sekce správní České národní banky se od 1. prosince 2021 stane Ladislav Zelenka, který dosud působil jako ředitel odboru správy majetku této sekce. Současně byli od stejného data jmenováni tři noví ředitelé odborů sekce správní – Václav Albrecht ředitelem odboru správy majetku, Adriana Králová ředitelkou odboru obchodního a Dita Vejnárková ředitelkou nově vzniklého odboru Návštěvnické centrum.

Role ČNB u správců podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech

ČNB vydala informaci pro veřejnost o rizicích spojených s investicemi formou správy majetku srovnatelnou s obhospodařováním podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech. ČNB upozorňuje, že tento typ malého správce funguje bez licence ČNB a jeho činnost v oblasti správy cizího majetku není ČNB nijak dohlížena. Tento druh investice je primárně určen pro specifický okruh osob a z důvodu zákonné absence dohledu může znamenat vyšší riziko pro investované finanční prostředky.

Aktuální ekonomický vývoj a měnová politika ČNB

Prezentace viceguvernéra Marka Mory Aktuální ekonomický vývoj a měnová politika ČNB pro Ekonomické fórum Komerční banky, jehož záznam byl zveřejněn dne 26. 11. 2021.

Úprava otevírací doby podatelny

S ohledem na aktuální epidemickou situaci bude od 29. listopadu 2021 otevírací doba podatelny
pondělí–pátek: 8.00–15.00.
Zkrácená pracovní doba platí do odvolání.

T. Nidetzký vysvětluje zpřísnění hypoték

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký vysvětloval v pořadu Byznys ČT24 Speciál rozhodnutí ČNB nastavit horní limity pro poskytování hypotečních úvěrů od dubna 2022. „Po obezřetném přístupu bank, kdy byla ekonomická nejistota, dochází k rozvolnění úvěrových standardů u bank. Rozhodli jsme se, i v souladu s novým zákonem, že přistoupíme ke znovuzavedení úvěrových ukazatelů,“ řekl.

Opatření obecné povahy ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku č. IV/2021

ČNB vydala Opatření obecné povahy ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku, kterým zvyšuje sazbu této rezervy na 2,00 % s účinností od 1. 1. 2023.

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

1,75 %

Diskontní sazba

2,75 %

2T Repo sazba

3,75 %

Lombardní sazba

0,50 %

CCyB
sazba

Inflace

Říjen 2021

Aktuální prognóza ČNB

3,7 %

Inflace
2021

5,6 %

Inflace
2022

1,9 %

HDP
2021

3,5 %

HDP
2022

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Zlatá vysokohmotnostní mince