Kurz ČNB 27.05.2020
Všechny kurzy
EUR - 27,050 CZK
USD - 24,609 CZK
GBP - 30,188 CZK

Hrad Bečov nad Teplou na zlaté minci

Česká národní banka vydává předposlední zlatou minci z cyklu Hrady České republiky, motivem je tentokrát hrad Bečov nad Teplou. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč bude v prodeji od 26. května 2020.

Celá zpráva

M. Mora v pořadu Dáme to

Viceguvernér M. Mora byl hostem pořadu E15 - Dáme to: „Tempo růstu cen bude klesat. My předpokládáme, že ceny budou růst tempem okolo 2 %. Bude klesat poptávka, která bude tlačit růst cen dolů. Na to reagujeme uvolňováním měnové politiky.“

Celá zpráva

V. Benda k inflaci na ČT24

Člen bankovní rady V. Benda ve čtvrtek komentoval aktuální inflaci, která nyní patří k nejvyšším v EU. „Je to daň akceptovatelná za to, aby fungoval trh práce a ekonomika prosperovala. Inflace se letos vrátí ke 2 %“, řekl.

Celá zpráva

Upozornění na aktivity společnosti GCI Financial Ltd.

ČNB upozorňuje veřejnost na společnost GCI Financial Ltd., která nabízí obchodování s investičními nástroji typu CFD a forex (FX) prostřednictvím obchodní platformy ActTrader pod obchodní značkou Goldstarway. Společnost GCI Financial Ltd. nedisponuje žádným oprávněním k poskytování investičních, ani jiných služeb na finančním trhu v ČR a ČNB její činnost nedohlíží.

Vychází Globální ekonomický výhled 5/2020

Aktuální vydání GEVu přináší tematický článek s analýzou fiskálních politik k podpoře světových ekonomik. Najdete v něm nejen přehled přístupů vybraných zemí k podpoře svých ekonomik, ale rovněž rozbor důvodů ospravedlňujících dané fiskální stimuly a posouzení efektivity aktuálních opatření. Článek neopomíná, že vysoké zadlužení může způsobit dlouhodobý problém. Měsíčník Globální ekonomický výhled jako vždy přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích.

čnBlog – Uvolňovat, ale jakým způsobem, jak moc a na jak dlouho?

Blogový příspěvek Simony Malované a Jana Fraita ze sekce finanční stability ČNB k negativním dopadům mimořádně nízkých úrokových sazeb na finanční stabilitu.

T. Holub – Prognóza ekonomického vývoje v ČR

Prezentace člena bankovní rady ČNB T. Holuba pro konferenční hovor na téma Ekonomika a finanční trhy po Covid 19 pořádaný FRSA Advisory. (pdf, 964 kB)

ČNB obnovuje od 25. 5. provoz služeb pro veřejnost na svých pobočkách

Od pondělí 25. 5. 2020 obnovuje Česká národní banka pokladní hodiny pro veřejnost v plném rozsahu.

čnBlog – První odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR (aktualizace)

Aleš Michl a Tomáš Adam zaktualizovali svůj blog První odhad dopadu pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR na základě čerstvých údajů o spotřebě elektřiny relevantních pro odhad ekonomické aktivity. Propad spotřeby elektřiny očištěné o vliv venkovní teploty dosáhl svého maxima v polovině dubna a poté s postupným otevíráním ekonomiky a spuštěním některých továren došlo ke zmírnění poklesu.

ČNB versus koronavirus

ČNB podniká kroky na podporu ekonomiky zasažené epidemií koronaviru. Na speciální podstránce si přehledně zobrazte vše, co vás v souvislosti s koronavirem a ČNB může zajímat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,2 %

Duben 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,1 %

Inflace
2. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
3. čtvrtletí 2021

-8,0 %

HDP
2020

4,0 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

ČNB obnovuje provoz služeb na svých pobočkách

 • Od pondělí 25. 5. obnovuje Česká národní banka pokladní hodiny pro veřejnost v plném rozsahu.
 • Na pracovištích ČNB v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem tak bude možné vyměnit poškozené bankovky a mince a využít i ostatní služby pro veřejnost.
 • Od pondělí 1. 6. Česká národní banka pro veřejnost otevírá archiv ČNB.
 • Od úterý 2. 6. Česká národní banka pro veřejnost otevírá expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.