Kurz ČNB 15.10.2021
Všechny kurzy
EUR - 25,405 CZK
USD - 21,896 CZK
GBP - 30,113 CZK

Prezentace J. Rusnoka pro HSBC Global Emerging Markets Forum

Prezentace guvernéra Jiřího Rusnoka Nedávný ekonomický vývoj a měnová politika ČNB přednesená během konference HSBC Global Emerging Markets Forum pořádané dne 13. 10. 2021. (pdf, 634 kB, anglicky)

čnBlog – Modelování dopadů klimatické změny na světovou ekonomiku: Stagflační šok na obzoru

Bouřlivé léto 2021 – z pohledu frekvence i rozsahu přírodních katastrof ve světě – je opětovným důkazem, že změna klimatu je neoddiskutovatelnou realitou. „Klimatická změna přinese v souhrnu stagflační tendence, na které bude třeba reagovat přísnější měnovou politikou,“ píší v novém blogu M. Motl a J. Tonner.

čnBlog – Toleranční pásmo inflačního cíle a jeho úskalí

Variation band, tolerance band, uncertainty band, control range, inflation range, target range atd. Názvosloví, které centrální banky používají pro toleranční pásmo, je skutečně rozmanité. Není ale jediným bodem debat, které se o tolerančních pásmech vedou. Lucie Matějková rozvádí problematiku inflačních cílů, které se věnovala v článku Inflační cíle vybraných centrálních bank.

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 30. září 2021 a graf rizik inflační prognózy

čnBlog – Finanční stabilita vs. finanční rizika ze změny klimatu

Do popředí zájmu dohledových orgánů včetně ČNB se v posledních letech dostala finanční rizika vyplývající z potenciálních změn klimatu kvůli jejich možnému dopadu na stabilitu a odolnost finančních institucí a potažmo celého finančního systému. Blog autorů ze sekce finanční stability ČNB popisuje jednotlivá finanční rizika plynoucí ze změny klimatu a upozorňuje na nutnost zátěžového testování i v této oblasti.

Jihlava na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci v hodnotě 5 000 Kč věnovanou městu Jihlava. Jedná se o druhé české město ztvárněné na zlaté minci ČNB z celkem desetidílného cyklu Městské památkové rezervace. Mince je v prodeji od 5. října 2021.

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,50 %

Diskontní sazba

1,50 %

2T Repo sazba

2,50 %

Lombardní sazba

0,50 %

CCyB
sazba

Inflace

4,9 %

Září 2021

Aktuální prognóza ČNB

3,0 %

Inflace
2021

2,8 %

Inflace
2022

3,5 %

HDP
2021

4,1 %

HDP
2022

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Zlatá vysokohmotnostní mince