Kurz ČNB 15.01.2021
Všechny kurzy
EUR - 26,160 CZK
USD - 21,577 CZK
GBP - 29,392 CZK

Až pominou externí příčiny, můžeme se relativně rychle vracet k normálu

Velký rozhovor guvernéra J. Rusnoka v Lidových novinách. „Infrastruktura produktivní části ekonomiky nebyla zásadně narušena s výjimkou některých sektorů. Banky, které jsou krevním oběhem ekonomiky, vstoupily do koronavirové krize vybavené rezervami. A finančně lépe připraveny byly také podniky.“

Celá zpráva

A. Michl – 2021 bude rok zúčtování s Covidem

A. Michl poskytl rozhovory Seznam TV a časopisu Finmag a rozebral dopady krize na ekonomiku. „Loňský rok byl jakoby ztracený rok. Letošní rok bude zúčtování s Covidem-19 nebo skoncování s Covidem-19, uvidíme,“ řekl.

Seznam TV       Finmag

M. Mora – Cílem ČNB není zisk, ale plnění jejích úkolů

Úkolem ČNB je zajištění především cenové a finanční stability, nikoli tvorba zisku, říká v rozhovoru na téma hospodaření ČNB viceguvernér M. Mora. Odvedení dividendy do státního rozpočtu je sice legitimní, ale momentálně není možné. ČNB totiž musí přednostně uhradit minulé ztráty a naplnit tzv. rezervní fond, upozorňuje.

VlogČNB

Článek v bulletinu BIS – Od plovoucího kurzu ke kurzovému závazku a zpět

Článek viceguvernéra M. Mory a ředitele sekce finanční stability J. Fraita From float to currency floor and back to float: the CNB’s temporary exchange rate commitment, publikovaný ve sborníku Bank for International Settlements (BIS) Papers z prosince 2020, shrnuje zkušenosti ČNB s kurzovým závazkem v letech 2013–2017 a zaměřuje se na vliv kurzového závazku na peněžní a dluhopisový trh.

Prezentace T. Holuba – Ekonomický výhled a politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady T. Holuba Macroeconomic Forecast and Monetary Policy of the CNB pro konferenci CEEMEA Opportunities Conference – Czech Republic Roundtable pořádanou 14. 1. 2021 bankou JP Morgan. (pdf, 734 kB)

Stanoviska a odpovědi na odborné regulatorní dotazy

Česká národní banka spustila webovou aplikaci pro uveřejňování stanovisek a odpovědí na regulatorní dotazy. Databáze obsahuje stanoviska a odpovědi od roku 2008 týkající se odborných regulatorních témat.

Inflace v prosinci 2020 výrazně pod prognózou

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v prosinci 2020

CNB WP 7/2020 – The g3+ Model: An Upgrade of the Czech National Bank’s Core Forecasting Framework

Výzkumná práce představující g3+, nový jádrový predikční model České národní banky, který od července 2019 nahradil předchozí model g3.

ČNB: ČR by měla vstoupit do bankovní unie až v okamžiku přijetí eura

Vláda dnes projednala aktualizovanou studii dopadu účasti či neúčasti České republiky v bankovní unii a ztotožnila se s doporučením, aby ČR za současné situace o vstup do bankovní unie neusilovala a sledovala její další vývoj. Na přípravě studie vypracované Ministerstvem financí se vedle Ministerstva zahraničních věcí a Úřadu vlády ČR podílela také Česká národní banka. Ta sdílí hlavní závěry studie, jež neshledala důvody ani aktuální potřebu pro vstup ČR do bankovní unie.

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

2,3 %

Prosinec 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
1. čtvrtletí 2022

-7,2 %

HDP
2020

1,7 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Dočasná změna vstupu do budovy ČNB pro klienty a veřejnost

Od 25. ledna 2021 dojde k přemístění pracovišť pražské pobočky obsluhujících klienty a veřejnost do prostor přístupných ze Senovážné ulice. Na tomto místě bude pražská pobočka dočasně působit zhruba do konce dubna.

Otevírací hodiny pro klienty ČNB a veřejnost:
pondělí až pátek: 7.30–11.30, 12.30–14.00

Více k provozním hodinám pracovišť ČNB