Kurz ČNB 24.05.2024
Všechny kurzy
EUR - 24,730 CZK
USD - 22,807 CZK
GBP - 29,013 CZK

Globální ekonomický výhled 5/2024

Květnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se poohlíží za dvacetiletým členstvím České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v EU. Obsah článku připomíná, že nejvyšší prospěch pro celou EU přinášejí tzv. čtyři svobody, tedy volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob.

Tomáš Holub: Prognóza ekonomického vývoje v ČR a měnová politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba přednesená na setkání ekonomických odborů krajských úřadů ve Dvoře Králové dne 23. května 2024 (pdf, 3 MB).

Luboš Komárek: 20 let v EU: Slavíme bez eura – eurozóna na dohled?

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka na konferenci „Euro očima českého businessu: Oslavte s námi 20 let ČR v EU“, která se uskutečnila 23. května na Vysoké škole ekonomické v Praze (pdf, 1,1 MB).

Ekonomická data takřka v reálném čase. Pro ČNB neuvěřitelně cenná věc

Karetní společnost Mastercard se v covidových dobách spojila s Českou národní bankou a dalšími veřejnými institucemi, aby poskytla aktuální informace o spotřebitelském chování. Získává je z agregovaných a anonymizovaných dat z platebních karet, což ve spolupráci s centrální bankou znamenalo významný posun v přehledu o tom, co se aktuálně na trhu děje.

Brněnská muzejní noc přilákala do ČNB stovky návštěvníků

Téměř 500 lidí navštívilo v sobotu 18. května brněnské expozice Návštěvnického centra ČNB. Využili nabídky komentovaných prohlídek a doprovodných aktivit připravených speciálně pro příležitost konání Brněnské muzejní noci.

Petr Král, Jakub Matějů: Rok 2023 pohledem měnové politiky a ohlédnutí o 400 let zpět

„Česká ekonomika za šoky spojené s obdobím pandemie a následnou energetickou krizí eskalovanou ruskou agresí na Ukrajině zaplatila svoji cenu. To vše se však bude již v letošním roce postupně napravovat,“ píší v příspěvku pro ročenku Top Finance ředitel sekce měnové Petr Král a náměstek ředitele sekce měnové Jakub Matějů.

Vybraná vystoupení a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Inflace v Česku je opět na nízkých hodnotách v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. ČNB bude důsledně dbát na to, aby inflace zůstala dlouhodobě nízká a stabilní. Jakou očekáváme inflaci pro letošní rok?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

4,25 %

Diskontní sazba

5,25 %

2T Repo sazba

6,25 %

Lombardní sazba

1,75 %

CCyB
sazba

Inflace

2,9 %

Duben 2024

Aktuální prognóza ČNB

2,3 %

Inflace
2024

2,0 %

Inflace
2025

1,4 %

HDP
2024

2,7 %

HDP
2025

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 80 %, resp. 90 % u úvěrů k financování vlastního bydlení pro žadatele mladší 36 let.
  • Zvládnu splácet?
    Zvýšené riziko nesplacení úvěru hrozí už v případě, kdy splátky všech úvěrů žadatele převýší 40 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si