Kurz ČNB 25.09.2020
Všechny kurzy
EUR - 27,105 CZK
USD - 23,294 CZK
GBP - 29,677 CZK

Známe vítěze Ceny ČNB 2020!

Jméno vítěze ve videu vyhlásil viceguvernér Tomáš Nidetzký, který projektu Ekonomická olympiáda poskytl osobní záštitu.

Vítěz Ceny ČNB

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.

Podrobnosti

ČNB nově na Instagramu

Českou národní banku najdete od srpna i na sociální síti Instagram. Oproti stávajícím komunikačním kanálům na něm představí činnosti a rozhodnutí centrální banky odlehčenější formou – nabídne mimo jiné pohled do zákulisí a zaměří se na finanční a ekonomickou gramotnost.

Celá zpráva

Vychází Globální ekonomický výhled 9/2020

Zářijové vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část se věnuje srovnání mezinárodního obchodu a ekonomické aktivity ve vybraných zemích v současné krizi s globální finanční krizí.

Strategie makroobezřetnostní politiky ČNB

ČNB zveřejnila svou Strategii makroobezřetnostní politiky. Podstatou této politiky je působit preventivně a bránit nárůstu podmínek pro vznik finanční nestability v budoucnosti. Přijímaná opatření mají také za cíl zmírňovat dopady nepříznivých šoků.

Ekonomický bulletin ECB – září

Rada guvernérů ECB na svém měnověpolitickém zasedání 10. září 2020 rozhodla ponechat akomodační nastavení své měnové politiky beze změny.
(pdf, 439 kB)

Rozhodnutí bankovní rady ČNB

Prohlášení bankovní rady, prezentace, audio, video

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %.

Základní ukazatele o sektorech finančního trhu

Pravidelná kvartální informace o vývoji jednotlivých sektorů finančního trhu obsahuje základní souhrnné údaje o podnikání bank, družstevních záložen, pojišťoven, obchodníků s cennými papíry, investičních společností, fondů kolektivního investování, penzijních společností a fondů penzijních společností ke konci 2. čtvrtletí 2020.

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,3 %

Srpen 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
3. čtvrtletí 2021

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

-8,2 %

HDP
2020

3,5 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si