Kurz ČNB 27.01.2023
Všechny kurzy
EUR - 23,825 CZK
USD - 21,929 CZK
GBP - 27,111 CZK

Zveřejnění interních protokolů z roku 2016

Česká národní banka zveřejnila podrobné protokoly ze všech osmi měnověpolitických jednání bankovní rady konaných v roce 2016 a související podklady pro její tehdejší rozhodování.

Varování před opakujícími se podvody

Česká národní banka varuje před opakovaně se vyskytujícími podvodnými telefonáty, e-maily, SMS a další komunikací. Útočníci se snaží s pomocí manipulace a lživých informací získat přístup k bankovním účtům, osobním údajům a dalším citlivým informacím kontaktovaných osob.

Upozornění na aktivity subjektu vystupujícím pod názvem Atlantik-star s.r.o.

ČNB upozorňuje veřejnost, že společnost vystupující pod názvem „Atlantik-star s.r.o.“, která se neoprávněně prezentuje jako subjekt disponující povolením k činnosti uděleným kyperským orgánem dohledu (CySEC) a nabízí obchodování s měnovými páry (forex), akciemi a kryptoměnami, nedisponuje žádným povolením k poskytování investičních služeb vydaným kyperským orgánem dohledu. Nedisponuje ani žádným povolením k činnosti uděleným ČNB.

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 2. února 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 2. února 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastní také ministr financí Zbyněk Stanjura.

Oldřich Dědek: Trh s kryptoaktivy nabyl takových rozměrů, že už ho nejde ignorovat

Rozhovor člena bankovní rady Oldřicha Dědka pro týdeník Ekonom o kryptoaktivech a chystané regulaci této oblasti ze strany centrálních bank. „Pohybujeme se v oblasti, kde se pracuje s penězi obyvatel, takže se očekává určitá erudice, sofistikovanost, znalost. Měli by se tomu věnovat jen ti lidé, kteří opravdu rozumí finančnímu byznysu,“ uvedl.

ČNB dále rozšiřuje spolupráci v oblasti bankovního dohledu s ECB a dalšími orgány z EU

Česká národní banka spolu s orgány dohledu z pěti států EU, které nejsou zapojeny do jednotného mechanismu bankovního dohledu, uzavřela mnohostrannou dohodu s Evropskou centrální bankou.

Oslavte s námi 30 let ČNB a české měny

Česká národní banka a česká koruna si letos připomínají výročí 30 let od svého vzniku. ČNB proto pro rok 2023 připravila řadu akcí pro širokou i odbornou veřejnost, kterými tyto významné události připomene.

Přejít na podstránku

Návštěvnické centrum ČNB

Zavítejte do našich zábavně-vzdělávacích expozic v Praze či v Brně a objevujte v nich svět peněz a ekonomiky. Pomůžeme vám, abyste se v něm už nikdy neztratili. Vstup zdarma!

Přejít na web Návštěvnického centra

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Základní sazby ČNB

6,00 %

Diskontní sazba

7,00 %

2T Repo sazba

8,00 %

Lombardní sazba

2,00 %

CCyB
sazba

Inflace

Prosinec 2022

Aktuální prognóza ČNB

9,1 %

Inflace
2023

2,4 %

Inflace
2024

2,2 %

HDP
2022

-0,7 %

HDP
2023

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si