Kurz ČNB 09.04.2021
Všechny kurzy
EUR - 25,940 CZK
USD - 21,821 CZK
GBP - 29,930 CZK

Marek Mora na konferenci Goldman Sachs Emerging Markets

Prezentace viceguvernéra Marka Mory Zimní prognóza ČNB, poslední ekonomický vývoj a měnová politika přednesená 7. dubna 2021 na konferenci Goldman Sachs Emerging Markets.

Prezentace

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 24. března 2021 a graf rizik inflační prognózy

Celá zpráva

ČNBvlog – Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru

Přijetím zákona o spotřebitelském úvěru se posílila ochrana spotřebitele a stanovením licenční povinnosti se pročistil trh, říká viceguvernér Tomáš Nidetzký a dodává, že zákon o spotřebitelském úvěru lze považovat za kvalitní normu, byť existuje prostor pro zlepšení.

ČNBvlog

Obnovení provozu odborné knihovny

Od středy 14. dubna 2021 bude plně obnoven provoz odborné knihovny ve standardní otevírací době s nutností dodržování stanovených hygienických předpisů.

čnBlog – Jak úspěšné jsou předpovědi cen ropy?

Ceny ropy významně ovlivňují velké množství makroekonomických i mikroekonomických veličin, což z nich činí důležitý vstup mnoha ekonomických modelů. Kromě minulého a aktuálního vývoje cen ropy jsou sledovány i jeho předpovědi. Jak úspěšné ale jsou?

50 let od vydání bankovky 20 Kčs vzor 1970 – s motivem Jana Žižky na lícní straně

Před padesáti lety, 1. dubna 1971, byla vydána do oběhu nová bankovka 20 Kčs vzor 1970 – s motivem Jana Žižky na lícní straně. Zákonným platidlem byla až do 30. června 1991, kdy ji nahradila poslední československá dvacetikoruna od akademického malíře Albína Brunovského s portrétem Jana Amose Komenského.

A. Michl – Chci dlouhodobě ziskovou ČNB

Rozhovor A. Michla pro deník E15 o devizových rezervách ČNB. „Máme nekonečný investiční horizont, akcie by měly dlouhodobě vynášet nějakou prémii nad dluhopisy. Mojí obecnou vizí je dlouhodobě zisková ČNB plnící své cíle cenové a finanční stability.“

Rotace ve vedení odborů sekce dohledu nad finančním trhem

V sekci dohledu nad finančním trhem dochází k horizontální mobilitě pozic dosavadních ředitelů čtyř ze šesti odborů této sekce. Rotace manažerů je prováděna s cílem obohatit a dále rozvinout činnost jednotlivých útvarů sekce, v jejichž vedení mohou příslušní ředitelé pro řešení úkolů na nových pozicích využít jak svých dosavadních rozmanitých zkušeností, tak nového pohledu na věc.

M. Mora na konferenci Francouzko-české obchodní komory

Prezentace viceguvernéra Marka Mory Zimní zpráva o měnové politice, současný ekonomický vývoj a měnová politika ČNB pro výroční konferenci Quo Vadis pořádanou Francouzko-českou obchodní komorou 30. března 2021 (pdf, 2 MB, anglicky)

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

2,1 %

Únor 2021

Aktuální prognóza ČNB

2,0 %

Inflace
2021

2,2 %

Inflace
2022

2,2 %

HDP
2021

3,8 %

HDP
2022

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Dočasná změna vstupu do budovy ČNB pro klienty a veřejnost

Od 25. ledna 2021 dojde k přemístění pracovišť pražské pobočky obsluhujících klienty a veřejnost do prostor přístupných ze Senovážné ulice. Na tomto místě bude pražská pobočka dočasně působit zhruba do konce dubna.

Otevírací hodiny pro klienty ČNB a veřejnost:
pondělí až pátek: 7.30–11.30, 12.30–14.00

Více k provozním hodinám pracovišť ČNB