Desatero pro investory

Zájem o investování v Česku v posledních letech neustále roste. Česká národní banka proto připravila sadu doporučení, kterými by se měli řídit nejen drobní investoři.
Spořit nebo investovat můžete v zásadě pouze tehdy, pokud vaše příjmy převyšují vaše výdaje. Proto je dobré mít o svých financích přehled a alespoň rámcově je plánovat. Investicemi byste zároveň rozhodně neměli nahrazovat pohotovostní rezervu – rychle dostupné finanční prostředky na nečekané výdaje. Pohotovostní rezervu mějte vždy k dispozici odděleně, například na spořicím účtu. Kdybyste kvůli nečekaným výdajům byli nuceni prodat investice, riskujete, že tak budete muset učinit v nevhodnou dobu – například v době poklesů na akciových trzích, kdy prodejem realizujete ztrátu.
Krátkodobé investice mají jinou povahu než dlouhodobé, a proto je důležité vědět, kdy budete peníze potřebovat. Pokud peníze potřebujete až za dlouho (máte tzv. dlouhý investiční horizont), umožňuje vám to tolerovat vyšší kolísání výnosů v mezidobí. Předčasný výběr z takové investice však může nést vyšší riziko ztráty.
Nespoléhejte na to, že vám někdo jiný vysvětlí, co kupujete – udělejte si vlastní průzkum investičních produktů. Posuďte je z hlediska očekávaného výnosu, podstupovaného rizika a likvidity (jak snadno a s jakými náklady můžete investici zpeněžit). Pokud nerozumíte, jak investice funguje nebo z čeho má vznikat výnos, je lepší ji odmítnout. Neznalost může vést k podcenění rizika a v konečném důsledku ke ztrátám, které nejste ochotni nebo schopni nést.
Rozložení investic mezi různé třídy aktiv (např. akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity či ETF) pomáhá snížit dopad případné ztráty. Pokud jedna část portfolia ztrácí, jiná ji může vyvažovat. Diverzifikace je jeden z nejúčinnějších nástrojů řízení rizika. Jinými slovy – investor by rozhodně neměl vložit všechny své prostředky či jejich převážnou většinu do jedné investice nebo do investice jednoho typu.
Namísto jednorázového vkladu může být výhodnější investovat pravidelně po menších částkách. Tím se vyhnete špatnému načasování (provedení celé investice, když jsou zrovna ceny např. na akciových trzích vysoko) a využijete tzv. průměrování nákupní ceny. Pravidelnost navíc podporuje investiční disciplínu. Pravidelné investování lze provádět již od nižších částek, někdy už od 100 korun měsíčně.
Kdokoliv, kdo vám nabízí investice, musí mít licenci nebo registraci od ČNB, případně povolení v jiném státě EU. Hledejte recenze, historii finanční firmy či poradce a zaměřte se třeba i na transparentnost, s jakou o sobě podává informace. Neznámá firma, která nepodléhá dohledu, je rizikem sama o sobě.
Součástí stránek ČNB je aplikace Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů (JERRS), která obsahuje všechny subjekty finančního trhu, které obdržely licenci nebo povolení k činnosti. Naleznete zde například licencované či registrované obchodníky s cennými papíry, banky, investiční společnosti a fondy, investiční zprostředkovatele, vázané zástupce a další.
Informace si můžete ověřit také přímo u ČNB – https://www.cnb.cz/cs/verejnost/kontakty/
Každý poplatek, byť malý, snižuje váš čistý výnos. Zajímejte se o celkové náklady – vstupní, správcovské i výstupní. Čím delší je investiční horizont, tím větší vliv mohou poplatky mít. Pravidelné správcovské poplatky se v čase kumulují a mohou snížit konečnou hodnotu investice klidně i o desítky procent. Jako investor byste si tedy měli být vědomi všech nákladů. Také mějte přehled o daňových povinnostech (např. kdy musíte příjmy z investic danit a kdy se naopak uplatní daňové osvobození v rámci tzv. časového testu).
Neprodávejte ve stresu, když trhy padají, ani nenakupujte bez rozmyslu, když vše roste. Pozor na tzv. FOMO (Fear of Missing Out) – strach z toho, že vám trh či investice uteče pokračujícím růstem. Dlouhodobá strategie je silnější než impulzivní nebo spekulativní rozhodnutí.
Každý seriózní finanční poradce vám nechá čas na rozmyšlenou. Nenechte se zatlačit do časové tísně. „Neopakovatelné výhodné nabídky“, které je třeba přijmout co nejdříve, se mnohdy nevyplácí. Pokud na vás někdo tlačí, zamlžuje informace nebo vytváří dojem „poslední šance“, zvažte, jestli takovému poradci vůbec naslouchat. Investice by měla být vaše volba, ne vaše reakce na tlak.
Rady influencerů nebo anonymních „expertů“ mohou být klamavé, neúplné nebo motivované vlastním ziskem. Ověřujte informace z více zdrojů a ideálně se poraďte s licencovaným odborníkem (bankéřem, obchodníkem s cennými papíry nebo investičním zprostředkovatelem). Investiční rozhodnutí by mělo být vaše, ne jen převzaté.
Na začátku letošního roku ČNB vydala sadu doporučení týkající se činnosti finfluencerů. Součástí je i Upozornění ČNB pro investory sledující tzv. finfluencery.