Prezident jmenoval tři nové členy bankovní rady ČNB

Prezident republiky Miloš Zeman dnes jmenoval tři budoucí členy bankovní rady České národní banky. Od 1. července 2022 v bankovní radě nově zasednou Eva Zamrazilová, Jan Frait a Karina Kubelková. Prezident současně jmenoval do funkce viceguvernérky Evu Zamrazilovou.

Tři noví členové vystřídají v sedmičlenné bankovní radě guvernéra Jiřího Rusnoka, viceguvernéra Tomáše Nidetzkého a člena bankovní rady Vojtěcha Bendu, kterým 30. června 2022 skončí jejich šestiletý mandát.

doc. Ing. Eva Zamrazilová, CSc., je předsedkyní Národní rozpočtové rady. V bankovní radě už jednou působila, a to v letech 2008–2014.

Prof. Dr. Ing. Jan Frait je ředitelem sekce finanční stability ČNB. Do bankovní rady nastupuje již podruhé. První mandát vykonával v letech 2000–2006.

Ing. Karina Kubelková, Ph.D., MBA, je hlavní analytičkou Hospodářské komory České republiky. Do bankovní rady ČNB je jmenována poprvé.

Bankovní rada ČNB je složena ze sedmi členů, které vybírá a jmenuje prezident republiky, a to na šest let. Mandát je možné vykonávat nejvýše dvakrát. ČNB nově povede dosavadní člen bankovní rady Aleš Michl, který byl do funkce guvernéra prezidentem jmenován již 11. května 2022, a to s účinností od 1. července 2022.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB