Projev Aleše Michla při jmenování guvernérem

Aleš Michl, člen bankovní rady ČNB
Jmenování guvernéra ČNB
Praha, 11. května 2022

Vážený pane prezidente, děkuji vám za důvěru. Je pro mě čest pracovat pro republiku, podobně jako to většinu života dělali i moji rodiče.

Vedení bankovní rady budu přebírat v červenci. V tu dobu bude v zemi zřejmě dále rekordně vysoká inflace, kolem 15 procent. Cílem bude postupný návrat inflace k úrovni 2 procent. Předpokládám, že to bude trvat dva roky.

Problém je, že většina inflace je nákladová. Je k nám dovezena, hlavně přes drahé energie. Jak jsme se doposud přesvědčili, nedá se rychle zkrotit přes razantní zvyšování úrokových sazeb.

Předpokládejme, že v červenci budou úrokové sazby na určité úrovni, a budou preventivně působit proti inflaci poptávkové. Bankovní radě budu na prvním zasedání v létě, které povedu, doporučovat ponechat stabilní úrokové sazby po dobu několika měsíců, analyzovat dopady dosavadní měnové politiky a vyhodnocovat nová data z ekonomiky. A pak společně rozhodneme, co dál.

Co je důležité, ke zbrzdění inflace nejvíce pomůže snížení míry zadlužování země. Méně zadlužování rovná se brzdění růstu množství peněz v ekonomice, což se rovná menší inflace v budoucnu. Je potřeba pracovat a šetřit, jak říkal Alois Rašín, ke kterému se hrdě hlásím.

Česká národní banka zůstane konzervativní institucí, která má národu zabezpečovat cenovou a finanční stabilitu, na těchto cílech se příštích 6 let nic nezmění.

Pane prezidente, ještě jednou vám děkuji.