Projev guvernéra Aleše Michla na schůzi rozpočtového výboru PS PČR

Aleš Michl, guvernér ČNB
Poslanecká sněmovna Parlamentu České Republiky
Praha, 6. prosince 2023

Guvernér Aleš Michl na 39. schůzi rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 6. prosince představil jeho členům podzimní Zprávu o měnové politice a výsledky největšího zeštíhlení provozu ČNB za posledních 10 let. S viceguvernérkou Evou Zamrazilovou pak odpovídali na dotazy poslanců. „Rekordní růst provozních výdajů jsme museli zkrotit, neboť ČNB má jít veřejnosti příkladem,“ uvedl guvernér.

Vážený pane předsedající,

je mi ctí být tady dnes s vámi a uvést naši podzimní Zprávu o měnové politice.

V červenci 2022 nová bankovní rada přebírala odpovědnost za měnovou politiku a finanční stabilitu naší země.

Stav nebyl dobrý:

Za prvé, měli jsme nejvyšší inflaci v historii, pominu-li růst cen v období transformace země začátkem devadesátých let.

Za druhé, likvidaci Sberbank provázely žaloby zpochybňující celý proces. Žaloby od státu, ze strany zástupců Ministerstva financí, krajů a měst. Pomoci zabezpečit transparentní proces likvidace Sberbank z pozice členství ve věřitelském výboru byl pro nás důležitý úkol týkající se finanční stability a důvěryhodnosti.

Za třetí, přebírali jsme ČNB s nejvyšší hospodářskou ztrátou v historii a rekordním růstem provozních výdajů.

Bylo potřeba postavit se situaci čelem a co nejrychleji doručit výsledky:

Ad 1) Na jaře 2023 se podařilo dosáhnout nejpřísnějších měnových podmínek za posledních 20 let (měnové podmínky zohledňují, jak dohromady působí úrokové sazby a měnový kurz na ekonomiku). Kurz koruny byl v té době dokonce nejsilnější v historii a země mohla levněji dovážet drahé suroviny. Silná koruna zároveň zpřísnila měnové podmínky pro velké firmy, na které do té doby nedopadaly vysoké sazby ČNB, protože si braly úvěry v eurech. Přestože nominální sazba zůstala na 7 %, ex ante reálné úrokové sazby zohledňující očekávanou inflaci postupně rostly až na historická maxima. Až tehdy měnová politika začala nejvíce fungovat. Příští rok dosáhneme podle naší prognózy nízké inflace.

Dosavadní měnová politika zabrala. Je čas pomalu a rozvážně vykročit dál. Ať už do konce roku mírně, pomalu, rozvážně snížíme sazby, nebo ne, zůstaneme jestřáby, kteří udělají všechno pro to, aby ochránili naši republiku před další velkou inflací.

Ad 2) Co se týče likvidace Sberbank, původně zamýšlený termín zahájení částečné výplaty v konkursu Sberbank CZ do konce roku 2023 je ohrožen. Jeden z malých věřitelů (společnost LitFin SPV 9) podal odvolání proti usnesení soudu o povolení částečného rozvrhu. O odvolání bude rozhodovat Vrchní soud v Praze. Nelze předvídat, kdy ani jak soud o odvolání rozhodne. Je potřeba respektovat nezávislost soudu.

Stále ale zůstává velmi pravděpodobná varianta, že poprvé v historii z padlé banky dostanou klienti Sberbank na konci procesu plných 100 % svých vkladů.

Ad 3) Co se týče vlastního hospodaření centrální banky, rekordní ztrátu ČNB nelze vyřešit hned. Zabere nám to několik let. Udělám ale všechno pro to, abych příští guvernérce nebo guvernérovi odkázal lepší rozvahu a výsledovku, než jsem zdědil já.

Očekávanou výnosnost a zejména diverzifikaci aktiv v rozvaze by měl posílit postupný nákup zlata až na 100 tun, což by bylo nejvíce v historii ČNB (pro srovnání, v roce 2019 bylo v trezorech 8 tun zlata, nejméně v historii). Zájemcům o tuto problematiku doporučuji přečíst si závěry našeho výzkumu, který jsme letos dokončili společně s kolegy Tomášem Adamem a Michalem Škodou.

Ihned jsme začali řešit provoz, tedy jednu z částí výsledovky, která se nevyvíjela dobře. Rekordní růst provozních výdajů jsme museli zkrotit, neboť ČNB má jít veřejnosti příkladem. Proto jsme přistoupili v roce 2023 k racionalizaci v ČNB. Z výsledků by měl Alois Rašín radost: během roku 2023 jsme zúžili tým nejvyšších manažerů, tedy ředitelů přímo dohlížených bankovní radou (BR-1), ze sedmnácti na čtrnáct. Kromě úspor se instituce stala i lépe řiditelnou. Nyní na sedm členů bankovní rady připadá čtrnáct BR-1, tedy každý člen bankovní rady dohlíží dva týmy. Má tak prostor se jim maximálně věnovat a doručovat společně výsledky. Především integrace týmů licencí a sankcí s dohledy by měla výrazně zlepšit výsledky naší práce.  Dále jsme provedli racionalizaci v každé sekci, tedy napříč bankou. Počet pracovních pozic v ČNB klesl v roce 2023 o 5,1 %. Jde o první komplexní zeštíhlení provozu centrální banky za posledních 10 let. V roce 2022, tedy v době, kdy nová bankovní rada přebírala vedení, rostly provozní výdaje (metodicky bez emisní činnosti) o 16,4 %. V roce 2023 se růst provozu podařilo stlačit pod šest procent. Příští rok máme v plánu udržet růst provozních výdajů pod dvěma procenty.

Přeji vám hezké Vánoce a dobrý rok 2024.

Děkuji a s kolegyní viceguvernérkou Zamrazilovou jsme připraveni odpovědět na vaše otázky.