Vítěz Ceny ČNB o nejlepší esej strávil den v centrální bance
Vítěz soutěže o Cenu ČNB za nejlepší esej Jaroslav Koďousek strávil za odměnu den v České národní bance. Práce studenta dnes už prvního ročníku Filozofické fakulty Univerzity Karlovy oboru Andragogika a personální řízení zvítězila v soutěži, která byla v květnu vypsána v rámci druhého ročníku Ekonomické olympiády. O tom, které z devíti zamyšlení na téma Měla by Česká republika přijmout euro? je nejlepší, rozhodla veřejnost společně s experty centrální banky. Jak den v ČNB Jaroslav strávil a jaké jsou jeho zážitky, si můžete přečíst v jeho příspěvku.
Jak jsem strávil den v ČNB
Díky tomu, že jsem vyhrál v soutěži o nejlepší esej, kterou v rámci soutěže Ekonomická olympiáda pořádá Česká národní banka, jsem mohl absolvovat jednodenní speciální návštěvu právě v centrální bance. Čekalo mě plno zajímavých setkání s významnými osobnostmi a odkrývání senzačních míst a mechanismů v naší centrální bance.
Po úvodním průchodu bezpečnostními zařízeními jsem se setkal s ředitelem pražské pobočky ČNB panem Janem Liškou, se kterým jsem navštívil „zlaté trezory“, tedy místo, kde probíhá kontrola bankovek a mincí. Pan Liška mi velmi poutavě vyprávěl o procesech, které zde běží a které jsou velmi bezpečnostně a logisticky náročné. Tyto procesy skýtají řadu zajímavých aspektů (stahování bankovek z oběhu, vyhledávání padělků apod.). Nakonec jsem měl i tu čest vidět na vlastní oči pracovníky tohoto oddělení při práci.
Následně jsem se přesunul k panu viceguvernérovi Mojmíru Hamplovi, který mi hned na uvítanou předal jako suvenýr jeden milion korun (bohužel ve formě bankovkové drti). Poté jsme téměř hodinu hovořili o různorodých tématech, vzpomínkami na studentský život počínaje a ekonomikou a společenskými vědami konče.
Poté následovalo setkání s panem guvernérem Jiřím Rusnokem v jeho rozlehlé pracovně. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací, například o povinnostech pojících se s výkonem funkce guvernéra centrální banky. Na závěr jsem jako dárek obdržel od pana Rusnoka pamětní minci.
Série schůzek byla korunována obědem se členem bankovní rady panem Tomášem Nidetzkým v salónku bankovního klubu. Hned při příchodu jsem dostal deštník, který mi má být připomínkou, že bychom měli být připraveni na (finanční) krize... Při pojídání několikachodového výborného menu jsme prodiskutovali mnohá makroekonomická témata, např. euro(zónu), nezaměstnanost či význam centrálních bank.
Po obědě jsem mohl navštívit střechu budovy, místo, na které může vkročit málokterý zaměstnanec ČNB. Tento unikátní výstup byl senzační a pořídil jsem z něho spoustu fotek.
Na úplný závěr jsem ještě nahlédl do expozice centrální banky věnující se historii peněz a zhlédl jsem krátký film o dějinách této instituce.
Celým programem mě provázela paní Lenka Študentová, která mi dělala příjemnou společnost a vodila mě spletitostí chodeb a místností (já bych se nebál nazvat to bludištěm) budovy ČNB.
Jsem velmi vděčný, že jsem mohl strávit den v tak důležité instituci a osobně se setkat s tolika významnými osobnostmi. Přeji týmu pořádajícímu Ekonomickou olympiádu hodně zdaru s přípravou následujících ročníků. Zároveň bych chtěl motivovat všechny studenty se zájmem o ekonomii, aby se soutěže zúčastnili. Ekonomická olympiáda vám rozšíří obzory a předá vám spoustu cenných zkušeností. Třeba zrovna Ty, co právě čteš tuto reportáž, v olympiádě uspěješ a za rok budeš psát podobný text o svých zážitcích!
Hodně štěstí a úspěchů všem budoucím účastníkům ekonomické olympiády přeje Jaroslav Koďousek z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové.