Globální ekonomický výhled

Globální ekonomický výhled přináší každý měsíc souhrn nejčerstvějších predikcí a výhledů mezinárodních institucí, vybraných centrálních bank a agentury Consensus Economics pro eurozónu, Německo, USA, Spojené království, Japonsko, Čínu a Rusko. V každém čísle se zároveň věnujeme vybranému tématu, které významně ovlivňuje vývoj světové ekonomiky nebo má akademický podtext.

GEV
listopad 2024
Evropská komise ve své podzimní prognóze lehce zhoršila výhled růstu HDP v EU, který tak letos dosáhne jen 0,9 % a země platící eurem vykáží ještě nižší růst, a to i v příštím roce. Další podrobnosti přináší listopadový GEV s grafem čísla zachycujícím vývoj obchodní bilance EU se zbožím s jejich největšími obchodními partnery – USA a Čínou. V posledních letech došlo k velkému nárůstu obchodu mezi EU a USA, ale i tak jsou dlouhodobě země EU čistým vývozcem zboží do USA, což se nelíbí nově zvolenému prezidentovi D. Trumpovi, který chce na dovoz zboží do USA uvalit nová cla. Tematická analýza se pak zaměřuje na obecnou problematiku spojenou s využitím kritických materiálů a surovin v energetice a dalších průmyslových odvětvích, včetně možných geopolitických rizik a přístupu EU a USA k jejich minimalizaci. Podrobnosti (pdf, 1,3 MB)

Není-li uvedeno jinak, prezentovaná data1) jsou převzata z oficiálních předpovědí Consensus Forecasts (CF), Mezinárodního měnového fondu (MMF), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), Evropské centrální banky (ECB), Deutsche Bundesbank (DBB), Federálního rezervního systému (Fed), Bank of England (BoE), Bank of Japan (BoJ) a Economist Intelligence Unit (EIU).


1) Odbor vnějších ekonomických vztahů ČNB neručí za jejich správnost a kvalitu, pouze garantuje jejich aktuálnost.