Globální ekonomický výhled

Globální ekonomický výhled přináší každý měsíc souhrn nejčerstvějších predikcí a výhledů mezinárodních institucí, vybraných centrálních bank a agentury Consensus Economics pro eurozónu, Německo, USA, Spojené království, Japonsko, Čínu a Rusko. V každém čísle se zároveň věnujeme vybranému tématu, které významně ovlivňuje vývoj světové ekonomiky nebo má akademický podtext.

GEV
duben 2024
Čekání na snížení úrokových sazeb klíčových centrálních bank pokračuje, nová data o inflaci přiměla trhy očekávat pouze jedno letošní snížení sazeb amerického Fedu. Otázkou je, kam úrokové sazby nakonec klesnou, neboť mezi centrálními bankéři probíhá debata o výši dlouhodobé neutrální úrokové sazby. Analytická část čísla, která analyzuje dopady klimatické změny právě na měnovou politiku, ukazuje, že dopady klimatické změny a zelené politiky ochrany klimatu povedou k potřebě přísnější měnové politiky ve světě. Další podrobnosti přináší dubnový GEV s grafem čísla ilustrujícím, jak pokročila robotizace ve zpracovatelském průmyslu ve vybraných zemích. Podrobnosti (pdf, 1,5 MB)

Není-li uvedeno jinak, prezentovaná data1) jsou převzata z oficiálních předpovědí Consensus Forecasts (CF), Mezinárodního měnového fondu (MMF), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), Evropské centrální banky (ECB), Deutsche Bundesbank (DBB), Federálního rezervního systému (Fed), Bank of England (BoE), Bank of Japan (BoJ) a Economist Intelligence Unit (EIU).


1) Odbor vnějších ekonomických vztahů ČNB neručí za jejich správnost a kvalitu, pouze garantuje jejich aktuálnost.