Zápisky z Jackson Hole – 2. díl

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 5. 9. 2022 strana 8, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Roste zahálka lidí. Co s tím?

Zápisky z Jackson Hole, 2. díl. Na začátku konference v americkém Jackson Hole o minulém víkendu jsem dostal brožuru o historii tohoto sympozia. Stálo v ní, že konference se pořádá už od roku 1982. Pravidelně na ni jezdí guvernéři a akademici z celého světa. Prezentují závěry odborného výzkumu. Nejsou tady klišé projevy typu: na jednu stranu čekejte expanzi, na stranu druhou se nedá vyloučit recese. Dokonce se v té brožuře píše, jak americký prezident Harry Truman kroutil hlavou, když mu poradci říkali opakovaně „on one hand“ (na jednu stranu) to může dopadnout takto, ale „on the other hand“ (tedy na stranu druhou) to dopadne jinak. Truman pak v nadsázce poznamenal: „Give me a one-handed economist!“ Tedy dejte mi jednorukého ekonoma, který pořád neříká obě možnosti.

První z výzkumů jsem představil ve sloupku minulý týden – byl o tom, že snížení inflace dlouhodobě nezávisí plně na měnové politice. Ale na kredibilitě toho, zda je vláda ochotna stabilizovat zadlužení.

Druhý z výborných výzkumů prezentovaných na konferenci představila Nicola Fuchs-Schündelnová z Goethe University Frankfurt. Spolu s ní studii dělali Alexander Bick z mého oblíbeného Fedu ze St. Louis a Adam Blandin z Vanderbilt University. Fuchs-Schündelnová uvedla, že vlády se chlubí tím, že nezaměstnanost je nízká, respektive, že zaměstnanost je vysoká. Na první pohled je to dobrá zprava, že neubývá pracovních míst a potenciál ekonomik zdá se velký. Fuchs-Schündelnová ale upozornila, že problém je v tom, že výrazně klesá počet odpracovaných hodin. Během posledních 20 let klesl počet odpracovaných hodin na zaměstnance ve všech z 19 sledovaných zemí. Nejvíce v Rakousku, Německu, Francii a Česku. Tedy: sice zaměstnanost za 20 let vzrostla v průměru na stát o 4,9 procenta. Ale počet odpracovaných hodin klesl v průměru na stát více, o 9,2 procenta. A v každém sektoru od zemědělské výroby přes průmysl až ke službám.

Tam, kde je zaměstnanost velká, je také tendence postupně snižovat odpracované hodiny. Firmy to mohou kompenzovat investicemi do strojů, ale kvůli postupně rostoucí zahálce lidí mohou být potenciály ekonomik přeceněné. Respektive pět ódy na nízkou nezaměstnanost při zároveň klesajícím počtu odpracovaných hodin na zaměstnance jest přehlížení rostoucí zahálky společnosti.

Třetí, poslední díl zápisků z konference v Jackson Hole bude za týden…

Zápisky z Jackson Hole – 2. díl (A. Michl, MFD – Jestřábi a holubice)