Zápisky z Jackson Hole – 1. díl

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 29. 8. 2022 strana 8, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Úrokové sazby inflaci nezničí

Na konferenci v americkém Jackson Hole jsem mluvil o víkendu s Jeromem Powellem, předsedou americké národní banky Fed (Federal Reserve System). Pak jsem si sedl vedle Alana Blindera z Princetonu, přisedl si k nám James Bullard z Fedu v St. Louis a poslouchali jsme spolu s dalšími účastníky výsledky několika nových výzkumných studií.

Zaujal nás výzkum od Francesca Bianchiho z NBER, National Bureau of Economic Research, a Leonarda Melosiho z chicagského Fedu. Vědci na datech ukázali, co se snažím komunikovat poslední rok a půl. Psal jsem o tom snad v deseti sloupcích: ke změně trendu ze současné vysoké na dlouhodobě nízkou a stabilní inflaci je potřeba na prvním místě snížení míry zadlužování země.

Autoři konstatují, že nárůstu současné inflace způsobené hlavně kombinací nákladového šoku a deficitu státních rozpočtů nešlo předejít přísnější měnovou politikou. Jinými slovy – i kdyby úrokové sazby byly vyšší, máme teď víceméně stejnou inflaci. Poražení inflace je podmíněno koordinací měnové a fiskální politiky.

Klíčová otázka zní: Bude zvýšená inflace pozorovaná po covidu perzistentní? Odpověď podle autorů nezávisí plně na měnové politice. Ale na kredibilitě toho, zda je vláda ochotná stabilizovat zadlužení. Pokud bude fiskální politika plodit rostoucí deficity, měnová politika nemůže zajistit sama o sobě nízkou inflaci. Pokud centrální banka zvedne sazby, vyvolá to recesi, kterou se snaží uvolněná fiskální politika lidem kompenzovat, což zase inflaci zvedá… V takové situaci vede další nárůst úrokových sazeb k poklesu ekonomiky a zároveň k vyšší inflaci.

Proto jsem po našem posledním měnovém jednání, na kterém jsme ponechali úrokové sazby stabilní, říkal: Centrální banka musí být teď kotvou stabilizující podmínky v ekonomice. Úrokové sazby se již nacházejí na úrovni, která tlumí domácí poptávkové tlaky. A že tři klíčové podmínky pro snížení inflace, v pořadí podle důležitosti, jsou:

  1.  Je nutné snížit míru zadlužování země.
  2. Je potřeba zabránit mzdové inflační spirále. Růst mezd tedy musí odrážet růst produktivity práce, ne růst cen v ekonomice.
  3. Je třeba držet, stabilizovat úrokové sazby na vyšší úrovni, než byly v posledních deseti letech.

Konference v Jackson Hole, organizovaná od roku 1982 kansaským Fedem uprostřed národního parku Teton, mě v tom utvrdila.  

Zápisky z Jackson Hole – 1. díl (A. Michl, MFD – Jestřábi a holubice)