Jan Procházka, člen bankovní rady ČNB (Bankovnictví – příloha 16. 5. 2025, rubrika Top finance)
Inflace se v roce 2024 po delší době opět pohybovala v blízkosti dvouprocentního cíle. V únoru, březnu a červnu byla přesně na dvou procentech a za celý rok 2024 činila 2,4 %, což sice nebylo přesně na dvouprocentním cíli, ale i přesto to bylo za posledních šest let nejblíže. Podle našich prognóz se navíc růst spotřebitelských cen nevzdálí výrazněji od cíle ani v letech 2025 a 2026. To je dobrá zpráva pro českou ekonomiku. Je-li inflace nízká, stabilní a předvídatelná, mohou firmy i domácnosti snadněji plánovat, investovat a růst. Cenová stabilita v České republice tedy byla obnovena.
Svět kolem nás se ale rychle mění a geopolitický vývoj přináší různá překvapení. A proto se snažíme dostat celou banku do kondice a posunout ji do 21. století. Jedním z nejviditelnějších kroků je optimalizace pobočkové sítě, přesun části klientských operací do online prostoru a modernizace a rozvoj okamžitých plateb. Také jsme se však zaměřili na dynamičtější přístup k našim devizovým rezervám, modernizaci celé komunikace s veřejností, ale i na procesy související s prognózami ekonomického vývoje. V loňském roce jsme úplně poprvé zadali externí posouzení analytického a modelového rámce naší měnové politiky. Jeho klíčovou součástí byly tři nezávislé posudky od předních expertů, kteří se této problematice dlouhodobě věnují. A nyní pracujeme na úpravách vycházejících z návrhů obsažených v posudcích, jež nám umožní získávat relevantnější podklady pro budoucí rozhodování o nastavení měnové politiky. Jedním z konkrétních kroků je například to, že posilujeme roli ekonomického výzkumu. Cílem je efektivnější využívání dostupných dat, rozvoj moderních analytických nástrojů a vývoj alternativního makroekonomického modelu. Díky těmto krokům bude ČNB moci ještě lépe reagovat na budoucí ekonomické výzvy.
Novým výzvám v oblasti digitální bezpečnosti čelí také oblast dohledu nad finančním trhem. Rok 2024 byl pro ČNB mimo jiné ve znamení intenzivních příprav na blížící se účinnost nařízení DORA. To má za cíl posílit odolnost finančního sektoru vůči kybernetickým rizikům, technickým poruchám a jiným digitálním hrozbám, podpořit jeho dlouhodobou stabilitu a umožnit bezpečný rozvoj do budoucna. Naplno se projevily také přínosy nedávné reorganizace našich dohledových agend, k nimž jsme začali přistupovat sektorově. Jeden tým provází subjekty finančního trhu celým procesem – od získání licence přes dohled až po případná sankční řízení. Výsledkem je úspora času i nákladů, větší konzistence v komunikaci ČNB s dohlíženými subjekty ve všech fázích jejich podnikání a v neposlední řadě také zrychlení správních řízení.
Nezapomínáme ani na veřejnost – spotřebitele. Chceme jim pomoci lépe se orientovat na finančním trhu a přinášet srozumitelné návody, na co si dávat pozor při výběru finančních produktů. Rok 2025 jsme proto odstartovali vydáním série upozornění týkající se činnosti finančních influencerů, chcete-li finfluencerů. Vnímáme totiž celosvětový trend, kdy se jak běžní finfluenceři, tak finfluenceři–profesionálové těší rostoucí pozornosti publika zejména na platformách sociálních médií. Tento trend prozatím hodnotíme pozitivně, protože finfluenceři tím mohou přispívat ke zvyšování finanční a investiční gramotnosti veřejnosti. Nicméně zejména praxe v Asii a Americe ukázala, že je zde velice tenká hranice mezi zvyšováním gramotnosti a podáváním investičních doporučení, nebo dokonce investičním poradenstvím, pro něž už musí platit určitá pravidla. V našich edukativních aktivitách se tedy snažíme šířit povědomí o tom, že tvůrci příspěvků s finančním obsahem na sociálních sítích mají nejen velkou zodpovědnost vůči svému publiku, ale také řadu zákonných povinností. Z dosavadních reakcí veřejnosti i samotných finfluencerů mám radost. Je vidět, že naše edukativní aktivity pomáhají diskusi o významu investic a investování kultivovat. Věřím, že i nadále bude edukace stačit a k represi budeme muset sahat co nejméně.