Revize čtvrtletních finančních účtů
Od října 2007 publikuje Česká národní banka statistiku stavových čtvrtletních finančních účtů s cílem poskytnout uživatelům informace o aktuálním finančním vývoji v ekonomice a finančních vazbách mezi ekonomickými sektory. Protože jde o relativně novou statistiku, bylo nutné i nadále průběžně provádět dodatečné metodické změny, které statistiku dále zpřesňovaly a přibližovaly mezinárodním standardům ESA 95. Zároveň však nebylo možné tyto změny okamžitě zcela promítnout do předchozích čtvrtletí, a údaje tak dosud nebyly v některých ukazatelích metodicky plně srovnatelné v celé publikované časové řadě.
Z tohoto důvodu provedla ČNB ve druhé polovině roku 2009 celkovou revizi stavových údajů (rozvah) čtvrtletních finančních účtů a zajistila tak konzistenci údajů v celé délce časové řady. V současnosti byly publikovány revidované údaje za období první čtvrtletí 2007 až třetí čtvrtletí 2009 a v říjnu 2010 bude časová řada zpětně dále rozšířena až k prvnímu čtvrtletí 2004. Konzistentní časové řady zvyšují analytickou využitelnost statistiky, neboť umožňují lépe monitorovat finanční vývoj v posledních čtvrtletích, přesněji vypovídají o možných finančních rizicích a mohou rozšířit poznatky o míře závažnosti důsledků finanční krize ve finančních rozvahách ekonomických sektorů.
Zveřejnění celé revidované časové řady stavových finančních účtů v říjnu roku 2010 bude dále doprovázeno rozšířením publikovaných sestav o podrobnější strukturu dat popisujících vztahy mezi jednotlivými sektory. Kromě rozvah bude publikován rovněž v celé časové řadě (od prvního čtvrtletí 2004) finanční účet, tj. účet zachycující uskutečněné finanční transakce v ekonomice.
Data čtvrtletních finančních účtů jsou v řadě zemí běžně používána k řadě dílčích analýz z oblasti vývoje finančních (ne)rovnováh na úrovni ekonomických sektorů, ke studiu efektu bohatství, k posouzení růstu zadluženosti nebo pro monitorování míry finančního zprostředkování. Svou nezastupitelnou roli sehrávají zvláště při analýze sektorů, o nichž nejsou komplexní finanční data dostupná z jiných statistik (z přímého sběru dat), tj. například při analýze nefinančních podniků a domácností z hlediska jejich financování či vývoje jejich celkové finanční pozice.
Vedle sektorových analýz je možné čtvrtletních finančních účtů využívat také při analýzách minulého makroekonomického vývoje či jeho krátkodobých projekcích. Jejich informační hodnotu pro tento druh analýz naznačuje Graf 1 zobrazující vývoj ekonomické aktivity (HDP) a finančních aktiv před počátkem současné finanční a ekonomické krize a v průběhu krizového období. Vzájemný vývoj těchto veličin v ČR v období let 2007–2009 potvrzuje obecný předpoklad, že finanční vývoj má zpravidla procyklický charakter a koresponduje s vývojem hrubého domácího produktu, i když finanční aktiva na rozdíl od klesajícího produktu stále ještě vykazují v roce 2009 meziroční růst. Jak ukazuje Graf 1, zpomalování dynamiky jejich růstu se ve druhém čtvrtletí 2009 zastavilo a ve třetím čtvrtletí jejich růst opět mírně zrychlil. K tomu došlo především v důsledku cenových vlivů, zejména obnoveného růstu cen akcií na kapitálových trzích.
Podrobnější sektorový pohled na vývoj celkové finanční pozice vyjádřené ukazatelem čistá finanční aktiva (tj. finanční aktiva – závazky) dokládá odlišný vývoj uvedeného indikátoru v sektoru domácností a nefinančních podniků, zejména v důsledku rozdílné struktury finančních aktiv a závazků, což souhrnně ukazuje Graf 2. Zatímco sektor domácností se nachází v tradičně čisté věřitelské pozici, celková finanční pozice sektoru nefinančních podniků je dlužnická. Vývoj finanční pozice domácností v roce 2009 indikuje její meziroční zlepšení (Graf 3), které bylo výsledkem postupného snižování tempa růstu závazků (zejména ve formě přijatých půjček) při jen mírném meziročním oslabení růstu hodnoty finančních investic; k tomu mírně přispělo i zmíněné oživení růstu cen akcií. V sektoru nefinančních podniků se čistá finanční aktiva ve střednědobém pohledu nadále pohybovala v záporných hodnotách kolem -3 bil. Kč (Graf 2), v roce 2009 došlo k jejich zvýšení.
Příčinou zhoršení bylo oživení růstu cen emitovaných účastí (zejména kotovaných akcií) na kapitálovém trhu, které tvoří kolem 50 % celkových závazků nefinančních podniků, a jen slabý nárůst finančních aktiv sektoru. Tyto vlivy zcela převážily dopad výrazného zpomalení růstu přijatých půjček v období krize.
Podrobnější informace o celkovém finančním vývoji i o aktuálních tendencích v ekonomických sektorech jsou pravidelně publikovány v komentáři ke čtvrtletním finančním účtům. Další možnosti využití údajů čtvrtletních finančních účtů k analýzám jednotlivých sektorů ukazuje například již dříve zpracovaná analýza „Financování a finanční investice podniků a domácností“, publikovaná v Boxu 2 ve Zprávě o inflaci III/2009.