Avizované omezování kvantitativního uvolňování v USA a jeho vliv na vývoj výnosových křivek

Květnové zasedání FOMC a řada vyjádření čelních představitelů americké centrální banky vedly k četným spekulacím o možném brzkém zvolnění tempa nákupu dluhopisů Fedem. To mělo za následek prudký nárůst výnosů dluhopisů ve světovém měřítku, zatímco akciové trhy poklesly a měny rozvíjejících se ekonomik oslabily. Byly přehodnoceny zejména výhledy delších úrokových sazeb, ale v závěru června došlo ke korekci a výnosy dluhopisů opět mírně poklesly. Někteří představitelé Fedu navíc mírnili spekulace s tím, že odklon od kvantitativního uvolňování závisí na dalším výhledu růstu v USA. Přesto implikovaný výhled sazeb EURIBOR i LIBOR s jednoletou splatností zůstává nad trajektorií, kterou trhy očekávaly v květnu, posun je znatelný zejména v případě dolarových sazeb LIBOR (Graf 1). V eurozóně byla korekce výraznější, především v důsledku komunikace ECB po červnovém zasedání. Ta oznámila, že uvolněná měnová politika bude akomodativní tak dlouho, jak bude potřeba, a že klíčové sazby zůstanou na současné nebo nižší úrovni po delší období (tzv. forward guidance). Na tuzemském finančním trhu se tyto faktory také projevily zejména u střednědobých a dlouhodobých sazeb, zatímco výhled krátkodobých sazeb se zvýšil jen lehce.

Graf 1 (BOX)  Vývoj a výhled sazeb EURIBOR a LIBOR
Tržní výhled sazeb se po oznámení omezování kvantitativního uvolňování Fedu posunul výše
(v %, měsíční průměry denních dat, zdroj: Datastream a Bloomberg, předpověď z tržních výhledů)

 

V eurozóně mají na vývoj tržních sazeb vliv také dlouhodobé operace ECB, přičemž objem tříletých půjček a tedy i přebytečná likvidita od ledna 2013 stabilně klesá (Graf 2). Rychlejší pokles přebytečné likvidity v prvním čtvrtletí 2013 byl veden snahou bank předčasně splatit dlouhodobé úvěry, přičemž hlavním důvodem byly nižší potřeba likviditních polštářů a lepší možnosti financování na trhu. V následujících měsících pokles zpomalil a v prvním červencovém týdnu dosahovala přebytečná likvidita výše 275 mld. EUR.

Graf 2 (BOX)  Přebytečná likvidita v eurozóně
Pokles přebytečné likvidity byl výrazný v prvním čtvrtletí 2013, do konce letošního roku by jeho tempo mělo zvolnit
(v mld. EUR, týdenní údaje, zdroj: Datastream, předpověď na základě EONIA forwardů)

 

Ještě v červnu 2013 trh očekával pokles přebytečné likvidity pod 200 mld. EUR do konce letošního roku, ale v červenci se výhled posunul mírně nahoru. Hlavním faktorem byla komunikace ECB, že měnová politika zůstane delší dobu uvolněná. Dle odhadu ECB při přebytečně likviditě ve výši 100 až 200 mld. EUR zůstanou tržní sazby jen lehce nad její depozitní sazbou.