Graf rizik inflační prognózy (GRIP)

4. situační zpráva 2022

Jarní prognóza byla zpracována v prostředí nadále zvýšených nejistot a rizik, které mimo jiné souvisely s válečným konfliktem na Ukrajině, budoucím nastavením zahraniční měnové politiky a délkou trvání přetížení globálních výrobních a dodavatelských řetězců. 

Nově dostupné informace od zpracování jarní prognózy vyznívají v simulaci GRIPu v souhrnu ve směru výrazně vyšší domácí inflace a vyšších úrokových sazeb oproti jarní prognóze. Nejsilněji tímto směrem působí znatelné přehodnocení zahraničních výrobních cen, a to v jejich jádrové i energetické složce. Proinflačně vyznívá i slabší kurz koruny vůči euru během letošního druhého a podle aktualizovaného krátkodobého výhledu i ve třetím čtvrtletí. Ve směru vyšších úrokových sazeb jde také rychlejší cenový růst v dubnu a květnu spolu s přehodnocením výhledu regulovaných cen směrem nahoru. Domácí ekonomika působí v GRIPu ve směru nižších sazeb a nižší inflace. Nejvýrazněji se v tomto směru projevuje mzdový růst v prvním čtvrtletí, který sice v meziročním vyjádření dosáhl vyšší hodnoty, avšak dynamika fundamentální mzdy byla v mezičtvrtletním vyjádření pod prognózou (nemalou měrou se na tom podílela i revize dynamiky mezd na nedávané minulosti). Úrokové sazby v simulaci GRIPu působí vlivem vyhlazování v úrokovém pravidle (nižší výchozí úroveň sazeb v končícím druhém čtvrtletí) výrazně ve směru nižších sazeb při vyšší inflaci v polovině příštího roku.

Nad rámec GRIPu je nadále proinflačním rizikem hrozba slabšího ukotvení inflačních očekávání u 2% cíle ČNB. Dalším proinflačním rizikem je méně restriktivní působení fiskální politiky v letošním a příštím roce.

Graf rizik inflační prognózy (GRIP) - 4. SZ