Graf rizik inflační prognózy (GRIP)

2. situační zpráva 2021

Prognóza ze Zprávy o měnové politice – zima 2021 byla zpracována v prostředí mimořádných rizik a nejistot plynoucích především z vládních protiepidemických omezení a z nich vyplývajících ekonomických dopadů vlivem pokračující koronavirové pandemie. Bezprecedentní míra nejistoty přetrvává a nadále ovlivňuje jak hospodářský život samotný, tak i jeho zachycení statistickými daty. Optikou toho lze konstatovat, že se stávající prognóza zatím relativně dobře naplňuje.

V rámci aktualizovaného výhledu zahraničí působí jak rychlejší růst cen průmyslových výrobců, tak i nepatrně vyšší úrokové sazby v simulaci GRIPu ve směru mírně vyšších domácích úrokových sazeb i inflace. Z domácích faktorů má ve stejném směru vliv mírnější než očekávané zpomalení růstu spotřebitelských cen v lednu a únoru. Působení uvedených faktorů je však částečně vyvažováno horší epidemickou situací v dosavadním průběhu letošního roku, která vede k protiinflačnímu vlivu reálné ekonomiky. Ten reflektuje delší a razantnější vládní protiepidemické restrikce, což je v simulaci GRIPu zohledněno expertním snížením spotřeby domácností v prvním čtvrtletí letošního roku. Tento vliv přitom převažuje nad vyšším než očekávaným růstem mezd koncem minulého roku a nad posunem očekávaného fiskálního impulsu do mírně kladných hodnot v letošním roce. Mírně ve směru nižších úrokových sazeb a inflace pak působí i o něco silnější kurz koruny v prvním letošním čtvrtletí. Bilance rizik prognózy zachycená simulací v GRIPu pak tedy celkově vyznívá ve směru lehce vyšší inflace i úrokových sazeb ve srovnání se stávající prognózou.

Hlavním rizikem nad rámec simulace GRIPu je pomalejší odeznívání nepříznivé epidemické situace a tím pádem i pozvolnější otevírání nejen domácí, ale i evropské ekonomiky. Toto riziko bylo ve Zprávě o měnové politice – zima 2021 popsáno scénářem delšího útlumu vlivem pandemie. Uvedený scénář ve srovnání se základním scénářem prognózy předpokládal – počínaje druhým čtvrtletím letošního roku – horší průběh pandemie u nás i v EU a s tím spojené negativní poptávkové i nabídkové ekonomické dopady. Scénář přitom vedl k potřebě udržovat měnové podmínky uvolněné déle než v základním scénáři. Velmi nepříznivý vývoj koronavirové pandemie v posledních týdnech, včetně pomalého rozjezdu vakcinace, nadále potvrzuje relevanci výše zmíněného scénáře, přestože jeho naplňování v uvažovaném rozsahu zatím nelze potvrdit. Nepříznivou zprávou je i výpadek produkce českého automobilového průmyslu na počátku letošního roku. Domácí fiskální politika může na druhou stranu být v letošním roce o něco expanzivnější, než s čím zatím pracovala simulace GRIPu.

Po zohlednění uvedených skutečností hodnotí sekce měnová nejistoty a rizika prognózy ze Zprávy o měnové politice – zima 2021 v kontextu probíhající pandemie jako stále velmi výrazné, ale v souhrnu jako zhruba vyrovnané.

Graf rizik inflační prognózy (GRIP) - 2. SZ