Kurz ČNB 18.09.2020
Všechny kurzy
EUR - 26,725 CZK
USD - 22,585 CZK
GBP - 29,267 CZK

ČNB nově na Instagramu

Českou národní banku najdete od srpna i na sociální síti Instagram. Oproti stávajícím komunikačním kanálům na něm představí činnosti a rozhodnutí centrální banky odlehčenější formou – nabídne mimo jiné pohled do zákulisí a zaměří se na finanční a ekonomickou gramotnost.

Celá zpráva

T. Nidetzký – Inflace nad cílem je dočasná

Viceguvernér T. Nidetzký poskytl rozhovor agentuře Bloomberg. Současná inflační epizoda je dočasná a inflace se vrátí k 2% cíli ČNB. Úrokové sazby mohou podle něj zůstat stabilní i v příštích 12 měsících. (anglicky)

Celá zpráva

V. Benda – Není třeba dále uvolňovat politiku

Člen bankovní rady V. Benda čeká, že opatření proti šíření COVID-19 nebudou tak tvrdá jako na jaře, není proto třeba dále uvolňovat měnovou politiku. „To uvolnění, které jsme provedli hned zkraje výskytu pandemie, je dostatečné," řekl pro Reuters.

Celá zpráva

Základní ukazatele o sektorech finančního trhu

Pravidelná kvartální informace o vývoji jednotlivých sektorů finančního trhu obsahuje základní souhrnné údaje o podnikání bank, družstevních záložen, pojišťoven, obchodníků s cennými papíry, investičních společností, fondů kolektivního investování, penzijních společností a fondů penzijních společností ke konci 2. čtvrtletí 2020.

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 23. září 2020

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve středu 23. září 2020 se zúčastní všech sedm jejích členů.

T. Nidetzký k výplatě dividend

Viceguvernér T. Nidetzký komentoval v rozhovoru pro agenturu Bloomberg dočasné zmrazení výplat dividend českých bank a pojišťoven kvůli koronavirové krizi. Výplata dividend nebude obnovena plošně, budou probíhat jednání na individuální bázi s ČNB, zda jsou jednotlivé instituce dostatečně kapitálově vybaveny.
Debata s pojišťovnami již začala, s bankami se otevře nejdříve na začátku příštího roku. „Musíme počkat, až vyprší vládní opatření, abychom přesně viděli dopady do bankovního sektoru,“ řekl T. Nidetzký. (anglicky)

V. Benda – Není třeba dále uvolňovat politiku

Člen bankovní rady V. Benda čeká, že opatření proti šíření COVID-19 nebudou tak tvrdá jako na jaře, není proto třeba dále uvolňovat měnovou politiku. „To uvolnění, které jsme provedli hned zkraje výskytu pandemie, je dostatečné," řekl pro Reuters.

Monitoring centrálních bank III/2020

Centrální banky již téměř vyčerpaly prostor ke snižování sazeb a své ekonomiky tak dodatečně stimulují nekonvenčními opatřeními. Téma pod lupou se věnuje konvergenčním zprávám ECB a Evropské komise, a to především v souvislosti se vstupem Bulharska a Chorvatska do ERM II. Ve vybraném projevu objasňuje šéf amerického Fedu J. H. Powell revizi měnověpolitické strategie centrální banky USA, která se rozhodla cílovat průměrnou inflaci. (pdf, 486 kB)

T. Holub k úvěrům v moratoriu

Člen bankovní rady T. Holub komentoval České televizi stav úvěrů v moratoriu a výhled ČNB. „Osobně bych nedoporučoval prodlužování moratoria, samozřejmě za podmínky, že nedojde k nějaké další celoplošné uzavírce ekonomiky.“

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,3 %

Srpen 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
3. čtvrtletí 2021

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

-8,2 %

HDP
2020

3,5 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si