Kurz ČNB 27.11.2020
Všechny kurzy
EUR - 26,220 CZK
USD - 21,993 CZK
GBP - 29,312 CZK

ČNB potvrzuje sazbu proticyklické rezervy bank i limity na hypotéky

Bankovní rada potvrdila nastavení proticyklické kapitálové rezervy bank na 0,5 % a limitu ukazatele LTV pro poskytování hypotečních úvěrů na 90 %. Banky zůstávají odolné vůči případným nepříznivým dopadům koronavirové krize.

Podrobnosti

Guvernér v Interview ČT24

Guvernér Jiří Rusnok komentoval v pořadu Interview ČT24 současnou ekonomickou situaci: „Ekonomika už nebude dále dramaticky klesat. Dopady druhé vlny epidemie budou z hlediska celkového ekonomického výkonu mírnější než v prvních dvou čtvrtletích,“ myslí si.

Celý rozhovor

M. Mora – Hospodářský výsledek je vedlejší produkt činnosti ČNB

Viceguvernér Marek Mora byl hostem PFI Talks na E15: „Pro důvěryhodnost a nezávislost centrální banky by nebylo dobré, kdyby ČNB najednou po dlouhé době začala vládě poskytovat svůj zisk, navíc takto krátce před volbami,“ říká.

Rozhovor na webu E15

Zástupkyně ČNB opětovně zvolena členkou vedení EIOPA

Ředitelka sekce dohledu nad finančním trhem České národní banky Zuzana Silberová byla 26. 11. 2020 opětovně zvolena jedním ze sedmi členů správní rady Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA). Ve funkci tak bude působit již druhé funkční období.

Stanovisko ČNB k omezeným možnostem konání odborných zkoušek pro distribuci pojištění

Česká národní banka vydala stanovisko, jak bude posuzovat případy, kdy je v důsledku protiepidemických opatření omezena možnost vykonat odbornou zkoušku pro distribuci pojištění v zákonném termínu. (pdf, 240 kB)

Informace o úvěrech v programech COVID

Na stránce Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID byl zveřejněn přehled o úvěrech v programech COVID k 15. 11. 2020.

Opatření obecné povahy ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku č. IV/2020

ČNB vydala Opatření obecné povahy ke stanovení sazby proticyklické kapitálové rezervy pro Českou republiku, které ponechává sazbu této rezervy na 0,50 %. Vzhledem k vysokým kapitálovým přebytkům v bankovním sektoru a neochabující úvěrové dynamice není v tuto chvíli nutné další snížení sazby CCyB. ČNB však zůstává připravena proticyklickou kapitálovou rezervu bezprostředně a plně uvolnit, aby dále podpořila schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti.

CNB WP 4/2020 – Sovereign Capital, External Balance, and the Investment-Based Balassa-Samuelson Effect in a Global Dynamic Equilibrium

Výzkumná práce Alexise Dervize pomocí speciálně vyvinuté metody numerického řešení dynamických stochastických modelů všeobecné rovnováhy ve dvou zemích zkoumá vztah mezi „domovským právem“ obchodovaných finančních aktiv, relativní velikostí zemí, jejich relativní finanční sílou a pozorovanou vnější nerovnováhou. Dochází z závěru, že exkluzivita domovského práva pro rezidenty dává vzniknout investičnímu chování, které kompenzuje rozdíly v kapitálové vybavenosti, ale je zároveň rozhodujícím způsobem ovlivněno rozdíly ve finanční vybaveností na obou stranách hranice.

Výsledky jednání bankovní rady k otázkám finanční stability

Prezentace guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka a ředitele sekce finanční stability Jana Fraita pro tiskovou konferenci (pdf, 568 kB)

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

2,9 %

Říjen 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,2 %

Inflace
4. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
1. čtvrtletí 2022

-7,2 %

HDP
2020

1,7 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Omezený vstup do budov ČNB

 • Až do odvolání budou pokladny a přepážky ČNB otevřeny pro veřejnost a klienty pouze v pondělí a ve středu v době od 8.00 do 13.00.
 • Platební příkazy je možné osobně doručovat do sběrného boxu i v jiných pracovních dnech v čase od 8.00 do 13.00.
 • Až do odvolání jsou pro veřejnost uzavřeny archiv, odborná knihovna a expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.