Kurz ČNB 29.05.2020
Všechny kurzy
EUR - 26,915 CZK
USD - 24,168 CZK
GBP - 29,878 CZK

J. Rusnok – Krize odstartovala návrat ke zdravému rozumu

Guvernér komentuje v rozhovoru pro Deník výhled ekonomiky po pandemii: "Ztratíme několik let ekonomického růstu. Pokud půjde s obnovou vše dobře, na úroveň roku 2019 se vrátíme až v průběhu roku 2022."

Celá zpráva

Hrad Bečov nad Teplou na zlaté minci

Česká národní banka vydává předposlední zlatou minci z cyklu Hrady České republiky, motivem je tentokrát hrad Bečov nad Teplou. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč bude v prodeji od 26. května 2020.

Celá zpráva

M. Mora v pořadu Dáme to

Viceguvernér M. Mora byl hostem pořadu E15 - Dáme to: „Tempo růstu cen bude klesat. My předpokládáme, že ceny budou růst tempem okolo 2 %. Bude klesat poptávka, která bude tlačit růst cen dolů. Na to reagujeme uvolňováním měnové politiky.“

Celá zpráva

Inflační očekávání finančního trhu – květen

Údaje z pravidelného měsíčního šetření očekávání trhu naznačují, že pohled analytiků na budoucí ekonomický vývoj je ještě méně optimistický než před měsícem. Odhadovaný propad HDP v letošním roce se dále prohloubil a přiblížil na dohled k -8 %.
(pdf, 735 kB)

ČNB odmítá tvrzení, že určuje termín výplat dávek

ČNB se ohrazuje proti některým tvrzením, že rozhoduje, kdy se zrealizují zadané příkazy k úhradě od klientů z řad některých státních institucí. S dotazy ohledně splatnosti výplat jednotlivých dávek je proto nutné se obracet na příslušný státní úřad, nikoliv na ČNB.

Objem skutečně nových hypoték se v dubnu mírně snížil

Česká národní banka dnes zveřejnila pravidelnou měsíční statistiku o poskytování bankovních úvěrů, která nabízí také detailní přehled o vývoji úvěrů na bydlení. Banky v dubnu 2020 poskytly tzv. skutečně nové hypoteční úvěry na bydlení v objemu 15,6 mld. Kč, což je o necelou miliardu méně než v březnu.

Upozornění na aktivity společnosti GCI Financial Ltd.

ČNB upozorňuje veřejnost na společnost GCI Financial Ltd., která nabízí obchodování s investičními nástroji typu CFD a forex (FX) prostřednictvím obchodní platformy ActTrader pod obchodní značkou Goldstarway. Společnost GCI Financial Ltd. nedisponuje žádným oprávněním k poskytování investičních, ani jiných služeb na finančním trhu v ČR a ČNB její činnost nedohlíží.

V. Benda k inflaci na ČT24

Člen bankovní rady V. Benda ve čtvrtek komentoval aktuální inflaci, která nyní patří k nejvyšším v EU. „Je to daň akceptovatelná za to, aby fungoval trh práce a ekonomika prosperovala. Inflace se letos vrátí ke 2 %“, řekl.

Vychází Globální ekonomický výhled 5/2020

Aktuální vydání GEVu přináší tematický článek s analýzou fiskálních politik k podpoře světových ekonomik. Najdete v něm nejen přehled přístupů vybraných zemí k podpoře svých ekonomik, ale rovněž rozbor důvodů ospravedlňujících dané fiskální stimuly a posouzení efektivity aktuálních opatření. Článek neopomíná, že vysoké zadlužení může způsobit dlouhodobý problém. Měsíčník Globální ekonomický výhled jako vždy přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích.

ČNB versus koronavirus

ČNB podniká kroky na podporu ekonomiky zasažené epidemií koronaviru. Na speciální podstránce si přehledně zobrazte vše, co vás v souvislosti s koronavirem a ČNB může zajímat.

Přejít na podstránku

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,25 %

2T Repo sazba

1,00 %

Lombardní sazba

Inflace

3,2 %

Duben 2020

Aktuální prognóza ČNB

2,1 %

Inflace
2. čtvrtletí 2021

2,1 %

Inflace
3. čtvrtletí 2021

-8,0 %

HDP
2020

4,0 %

HDP
2021

Rizika hypotečního úvěru

 • Neberu si příliš vysoký úvěr?
  Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
 • Zvládnu splácet?
  Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
 • Nebudu předlužený?
  Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

ČNB obnovuje provoz služeb na svých pobočkách

 • Od pondělí 25. 5. obnovuje Česká národní banka pokladní hodiny pro veřejnost v plném rozsahu.
 • Na pracovištích ČNB v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem tak bude možné vyměnit poškozené bankovky a mince a využít i ostatní služby pro veřejnost.
 • Od pondělí 1. 6. Česká národní banka pro veřejnost otevírá archiv ČNB.
 • Od úterý 2. 6. Česká národní banka pro veřejnost otevírá expozice ČNB Lidé a peníze v Praze a v Brně.