Kurz ČNB 27.01.2020
Všechny kurzy
EUR - 25,230 CZK
USD - 22,883 CZK
GBP - 29,903 CZK

Rozhovor V. Bendy pro Bloomberg

Myslím, že celkové prostředí se posunulo k tomu, že je prostor pro případné zpřísnění měnové politiky. To sice nevyřeší současnou vysokou inflaci, ale mělo by pomoci k tomu, aby se vracela rychleji k cíli na měnově politickém horizontu, řekl V. Benda agentuře Bloomberg.

Celá zpráva

Stříbrná mince B. Němcové od Jiřího Harcuby

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu u příležitosti 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové, jejímž autorem je mistr českého medailérství Jiří Harcuba (1928–2013). Mince budou v prodeji od středy 29. ledna 2020.

Celá zpráva

Kurzový závazek bylo mimořádné opatření v mimořádné době

ČNB zveřejnila protokoly z měnověpolitických jednání bankovní rady z roku 2013. Ty odkrývají, rozhodovací proces, kterým ČNB dospěla v listopadu 2013 k použití kurzu koruny jako nástroje dalšího uvolnění měnové politiky.

Tomuto tématu se věnují následující

VlogČNB         čnBlog

Zveřejnění interních protokolů z roku 2013

Česká národní banka zveřejnila podrobné protokoly ze všech osmi měnověpolitických jednání bankovní rady konaných v roce 2013 a související podklady pro její rozhodování.

Statistika ČNB k trhu hypoték

Česká národní banka se v reakci na zveřejněnou statistiku Fincentrum Hypoindex prosinec 2019 rozhodla mimořádně publikovat předběžné informace týkající se vývoje hypotečního trhu v roce 2019 z úrokové statistiky měnových finančních institucí před termínem oficiálního zveřejnění.

Vychází Globální ekonomický výhled 01/2020

Lednové vydání měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto čísla je věnována satelitnímu snímkování a alternativním indexům ekonomické aktivity.

Úspěšnost odborných zkoušek za 4. čtvrtletí roku 2019

ČNB zveřejnila kvartální statistická data o úspěšnosti odborných zkoušek podle § 69 zákona o spotřebitelském úvěru, podle § 14f zákona o podnikání na kapitálovém trhu a podle § 58 zákona o distribuci pojištění a zajištění.

Banks´Credit Losses and Provisioning over the Business Cycle: Implications for IFRS 9

Simona Malovaná a Žaneta Tesařová
CNB WP 4/2019

čnBlog – Úvěrové ztráty a opravné položky bank v průběhu hospodářského cyklu

Blog Simony Malované a Žanety Tesařové shrnující poznatky jejich výzkumného článku Banks´Credit Losses and Provisioning over the Business Cycle: Implications for IFRS 9, ve kterém zkoumají procykličnost úvěrových ztrát a tvorby opravných položek v průběhu hospodářského cyklu v České republice před rokem 2018.

100milionová mince v expozici ČNB v Praze

V expozici ČNB Lidé a peníze v Praze je k vidění unikátní vysokohmotnostní zlatá mince, kterou ČNB vydala k letošnímu 100. výročí vzniku československé měny. Registrace probíhá přes web ČNB, prohlídka je zdarma.

Více informací

Den otevřených dveří ČNB

Podívejte se, jak probíhal Den otevřených dveří České národní banky, který se konal v sobotu 21. září 2019, a poslechněte si dojmy návštěvníků.

Video

Základní sazby ČNB

1,00 %

Diskontní sazba

2,00 %

2T Repo sazba

3,00 %

Lombardní sazba

Více o sazbách

Inflace

3,2 %

Prosinec 2019

Více o inflaci

Aktuální prognóza ČNB

2,5 %

Inflace
4. čtvrtletí 2020

2,1 %

Inflace
1. čtvrtletí 2021

2,6 %

HDP
2019

2,4 %

HDP
2020

Více o prognóze

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Nebudu předlužený?
    Celkové zadlužení žadatele o úvěr by nemělo převýšit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 45 % jeho čistého měsíčního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si