Kurz ČNB 15.07.2024
Všechny kurzy
EUR - 25,425 CZK
USD - 23,314 CZK
GBP - 30,247 CZK

Kulatý stůl kontaktního místa ČNB pro finanční inovace

V pátek 12. července 2024 se v Kongresovém centru České národní banky (ČNB) uskutečnil kulatý stůl kontaktního místa ČNB pro finanční inovace. Tématem již devátého setkání bylo Nařízení o crowdfundingu – první zkušenosti.

čnBlog – Český trh obytných nemovitostí: včera, dnes a zítra

Blogový příspěvek Miroslava Plašila ze sekce finanční stability se zabývá minulým i očekávaným vývojem na tuzemském nemovitostním trhu.

čnBlog – Vliv umělé inteligence na trh práce

Blogový příspěvek Jana Babeckého z měnové sekce ČNB se zabývá vlivem umělé inteligence na trh práce. S ohledem na minulé vlny automatizace či robotizace lze podle něj předpokládat, že široké využití AI bude mít účinek, např. v podobě zvýšení produktivity.

Upozornění na podvodné stránky https://cnb.bissecurit24.cz

ČNB upozorňuje veřejnost na podvodné internetové stránky napodobující doménu cnb. Prostřednictvím odkazu na uvedenou adresu má být veřejnost podvodně informována osobou vydávající se za pracovníka banky o existujícím riziku na běžném účtu klienta a dále o zřízení údajného „rezervního fondu u ČNB“ s cílem přesvědčit klienta banky, aby provedl převod jeho prostředků na podvodný „účet“.

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 27. června 2024 a rizika prognózy inflace.

čnBlog – Vyhodnocení předpovědí obsažených v GEVu v roce 2023

Jak úspěšně se mezinárodním institucím dařilo v loňském roce předpovídat vývoj inflace a hospodářského růstu? Rok 2023 byl rokem stabilizace makroekonomického prostředí po nečekaném externím šoku v podobě vpádu Ruska na Ukrajinu v roce 2022. Ten výrazně zamíchal původními odhady vývoje růstu HDP i inflace pro rok 2023 a jeho důsledkem byla i energetická krize – jedna z podstatných příčin inflační vlny, která odezněla právě v minulém roce.

Vybraná vystoupení a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání.

Inflace v Česku je opět na nízkých hodnotách v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. ČNB bude důsledně dbát na to, aby inflace zůstala dlouhodobě nízká a stabilní. Jakou očekáváme inflaci pro letošní rok?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

3,75 %

Diskontní sazba

4,75 %

2T Repo sazba

5,75 %

Lombardní sazba

1,25 %

CCyB
sazba

Inflace

2,0 %

Červen 2024

Aktuální prognóza ČNB

2,3 %

Inflace
2024

2,0 %

Inflace
2025

1,4 %

HDP
2024

2,7 %

HDP
2025

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 80 %, resp. 90 % u úvěrů k financování vlastního bydlení pro žadatele mladší 36 let.
  • Zvládnu splácet?
    Zvýšené riziko nesplacení úvěru hrozí už v případě, kdy splátky všech úvěrů žadatele převýší 40 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si