Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 1. čtvrtletí roku 2016

Růst ekonomické aktivity byl na počátku letošního roku mírně nad prognózou ČNB

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 3 %, když v mezičtvrtletním vyjádření se ekonomická aktivita zvýšila o 0,4 %. V porovnání s prognózou ČNB je vykázaný ekonomický růst v prvním čtvrtletí vyšší o 0,4 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření.

Odchylka meziročního růstu HDP v prvním čtvrtletí od prognózy ČNB směrem nahoru byla dána zejména vyšší tvorbou zásob. Očekávání ČNB, že předchozí rychlý meziroční růst fixních investic se počátkem letošního roku téměř zastaví, se naproti tomu naplnilo. V tom se dle předpokladů odrazil jen pozvolný náběh nového programového období EU fondů, což se projevuje v útlumu investic vládního sektoru. Meziroční růst spotřeby domácností byl mírně nad prognózou, když se v jejím pokračujícím robustním růstu i nadále odráží příznivý vývoj na trhu práce. Růst spotřeby vlády byl naproti tomu lehce pod prognózou. Dynamika vývozu zboží a služeb byla oproti očekávání mírně vyšší, zatímco růst dovozu přesáhl prognózu výrazněji, patrně i vlivem uvedené vyšší tvorby zásob. Čistý vývoz se tak v meziročním vyjádření zvýšil méně, než ČNB očekávala.

V souhrnu lze konstatovat, že v prvním čtvrtletí 2016 došlo k očekávanému zpomalení meziročního růstu české ekonomiky, byť v poněkud menší míře, než ČNB předpovídala. Podle prognózy centrální banky růst české ekonomiky v celém letošním roce zpomalí na 2,3 %, a to vlivem dočasného snížení tvorby hrubého kapitálu především v důsledku propadu vládních investic spolufinancovaných z evropských fondů. Ekonomiku však nadále podporují uvolněné domácí měnové podmínky prostřednictvím oslabeného kurzu koruny i mimořádně nízkých úrokových sazeb. Příznivě k ekonomickému vývoji přispívají i stále relativně nízké ceny ropy a zvyšující se zahraniční poptávka. V příštím roce růst domácí ekonomiky opětovně zrychlí na 3,4 % s kladnými příspěvky všech složek poptávky s výjimkou zásob.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové