Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 4. čtvrtletí roku 2013

Vývoj ekonomické aktivity v posledním loňském čtvrtletí výrazně nad prognózou ČNB

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně o 1,3 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím přitom bylo zaznamenáno jeho zvýšení o 1,9 %. V porovnání s prognózou ČNB je vykázaná změna ekonomické aktivity ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vyšší o 1,2 procentního bodu v meziročním, resp. o 1 procentní bod v mezičtvrtletním vyjádření. Rozdílná výše odchylky od predikce ČNB v meziročním versus mezičtvrtletním vyjádření je přitom dána revizí časové řady HDP za první tří čtvrtletí loňského roku. V úhrnu za celý loňský rok HDP meziročně poklesl o 0,9 %.

Odchylka vývoje HDP ve 4. čtvrtletí od prognózy ČNB směrem nahoru souvisela zejména s viditelným růstem hrubé tvorby fixního kapitálu, zatímco ČNB očekávala její pokračující - byť zmírňující se - pokles. Zároveň se zdá, že významný vliv na růst HDP mělo výraznější než očekávané předzásobení cigaretami před zvýšením spotřební daně. V návaznosti na to v závěru loňského roku celkové hrubé investice (včetně zásob) meziročně nepatrně vzrostly, přičemž ČNB prognózovala jejich znatelné meziroční snížení. Ve směru vyšší dynamiky HDP působil rovněž o něco rychlejší než očekávaný meziroční růst spotřeby domácností. V uvedených složkách domácí poptávky se přitom zřejmě pozitivně projevila prvotní reakce domácností a firem na oslabení kurzu koruny. Naopak meziroční zvýšení čistého vývozu bylo oproti prognóze o něco slabší. To bylo výsledkem pomalejšího než očekávaného meziročního růstu vývozu zboží a služeb, zatímco v případě dovozu se prognóza téměř naplnila. Také meziroční růst spotřeby vlády byl blízko prognózy ČNB.

Celkově lze usuzovat, že se česká ekonomika v závěru loňského roku již zřetelně odpoutala ode dna hospodářského cyklu, i když k tomu výrazně přispěly jednorázové faktory, které budou částečně kompenzovány v prvním čtvrtletí letošního roku. Ekonomika však stále operuje výrazně pod hranicemi svých možností a její působení směrem k poklesu cen proto prozatím přetrvává. Zveřejněná data za poslední loňské čtvrtletí jsou rizikem pro stávající prognózu ČNB ve směru o něco vyšší než očekávané ekonomické aktivity v letošním roce. Podle této prognózy vzroste letos HDP o 2,2 % vlivem oživení zahraniční poptávky a uvolněných měnových podmínek prostřednictvím slabšího kurzu koruny, a to při zhruba neutrálním působení fiskální politiky. Oslabení měnového kurzu se na tomto růstu bude podílet zhruba 1 procentním bodem, a to jak vlivem posílení cenové konkurenceschopnosti domácí produkce, tak i nižších reálných úrokových sazeb. Listopadové rozhodnutí ČNB začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky tak významně přispělo ke stabilizaci ekonomiky, odvrácení hrozby deflace a rychlejšímu oživení ekonomického růstu i trhu práce. V roce 2015 pak růst ekonomiky dále zrychlí na 2,8 %.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky