Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v listopadu 2013

Inflace v listopadu nepatrně pod očekáváním ČNB

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v listopadu 2013 meziročně o 1,1 %. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, dosáhla 0,3 %. Stále se tedy nacházela hluboko pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB.

Celková meziroční inflace byla v listopadu o 0,1 procentního bodu nižší oproti scénáři používání kurzu jako dalšího nástroje uvolňování měnové politiky. Za touto odchylkou stál pomalejší než očekávaný meziroční růst cen potravin, ve stejném směru působilo i poněkud hlubší snížení cen pohonných hmot. Naopak meziroční pokles cen v segmentu korigované inflace bez pohonných hmot byl v listopadu nepatrně mírnější, než ČNB očekávala. Ceny v tomto okruhu zboží a služeb však dlouhodobě klesají a odrážejí přetrvávající výrazný útlum domácí ekonomiky včetně pomalého růstu mezd v podnikatelské sféře. Dopady změn nepřímých daní a do značné míry i regulované ceny se v listopadu vyvíjely v souladu s očekáváním ČNB.

Zveřejněná data potvrzují náhled ČNB, že zdrojem inflace zůstávají vedle daňových změn ceny potravin a regulované ceny, jejichž růst je však již velmi mírný. Pokračuje významně protiinflační působení domácí ekonomiky. Krátkodobý výhled ČNB naznačoval, že se celková inflace na počátku roku 2014 po odeznění dopadů změn DPH a při poklesu regulovaných cen sníží až k nule a měnověpolitická inflace překmitne do lehce záporných hodnot. To by při nečinnosti měnové politiky mohlo vyústit v dlouhodobější deflaci s velmi nepříznivými důsledky pro ekonomický vývoj. Po uvolnění měnových podmínek prostřednictvím kurzu koruny však bylo riziko deflace odvráceno a celková inflace by měla počátkem příštího roku ležet na slabě kladných hodnotách.

Bankovní rada ČNB na svém listopadovém měnovém zasedání rozhodla o zahájení používání měnového kurzu za účelem dalšího uvolnění měnových podmínek, a to v podmínkách dosažení nulové dolní hranice úrokových sazeb. V souladu s tím bankovní rada označila alternativní scénář prognózy, který kvantifikuje dopady oslabení kurzu koruny do blízkosti hladiny 27 Kč/EUR, za nejpravděpodobnější scénář očekávaného budoucího vývoje. Celková i měnověpolitická inflace se dle tohoto scénáře vrátí k cíli ČNB ve druhé polovině roku 2014, přičemž v průměru za celý příští rok bude celková inflace svou hodnotou 1,3 % druhá nejnižší za posledních deset let. Současně dojde díky slabšímu měnovému kurzu k výraznějšímu oživení ekonomické aktivity v příštím roce tempem 2,1 % s příznivými dopady na trh práce.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky