Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v červenci 2008

Inflace se v červenci v souladu s prognózou ČNB dočasně mírně zvýšila

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v červenci 2008 hodnoty 6,9 %, když oproti červnu vzrostla o 0,2 procentního bodu. Inflace se tak stále nachází významně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Nad horním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle se nadále pohybuje i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která v červenci dosáhla meziroční hodnoty 4,8 %. Primární dopady změn nepřímých daní k celkové inflaci v červenci tedy přispěly více než dvěma procentními body.

Meziměsíčně cenová hladina v červenci 2008 vzrostla o 0,5 % zejména vlivem zvýšení cen zemního plynu, obvyklého sezónního růstu cen dovolených a zvýšení cen tabákových výrobků, kde se začalo s půlročním zpožděním projevovat zvýšení spotřební daně. Poklesly naopak ceny odívání a obuvi v důsledku letních výprodejů, v rámci potravin pak zejména ceny brambor a zeleniny a po čtyřech měsících růstu došlo k mírnému poklesu cen pohonných hmot. Další snížení cen nastalo u dopravních prostředků, mobilních telefonů a elektroniky.

Celková meziroční inflace v červenci 2008 odpovídá nové prognóze ČNB, kterou na svém včerejším zasedání projednala bankovní rada. Podle předběžných propočtů nedošlo ani ve struktuře cenového růstu ke znatelným odchylkám od předpovědi ČNB.

Naplněním prognózy inflace v červenci se potvrzují předchozí očekávání ČNB, že během letních měsíců dojde k dočasnému přerušení postupného poklesu inflace, který byl pozorován v předchozích měsících. Během léta bude vývoj negativně ovlivněn dozvuky nedávno rychle rostoucích cen ropy na světových trzích (v podobě růstu regulovaných cen plynu) a dále zpožděnými dopady změn nepřímých daní. V závěru roku však dojde k obnovení klesajícího trendu ve vývoji inflace a ta by měla v roce 2009 klesnout zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB. K tomu jí dopomůže odeznění proinflačních šoků z přelomu loňského a letošního roku, probíhající zpomalení hospodářského růstu a nedávné rychlé posílení kurzu koruny, který začíná působit silně protiinflačním směrem.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky