Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v květnu 2008

Inflace v květnu zůstává stejná jako v dubnu a je blízko prognózy ČNB

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v květnu 2008 hodnoty 6,8 % a zůstala na stejné hodnotě jako v dubnu. Inflace se tak nadále nachází významně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Nad horním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle se nadále pohybuje i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která v květnu dosáhla meziroční hodnoty 4,6 %. Primární dopady změn nepřímých daní k celkové inflaci v květnu přispěly více než dvěma procentními body. Květnový údaj tak potvrzuje minulá hodnocení, že oba uvedené ukazatele inflace již mají svůj vrchol za sebou.

Meziměsíčně cenová hladina v květnu 2008 vzrostla o 0,5 %. K jejímu růstu přispělo zejména zvýšení cen pohonných hmot a růst cen potravin, kde růst v některých položkách (zejména zelenina včetně brambor, rýže, mouka, rostlinné tuky) převážil nad poklesem jiných cen (například pečivo, vejce, sýry, máslo). Meziměsíční změna cenové hladiny byla rovněž ovlivněna růstem cen bydlení.

Ve srovnání s aktuální prognózou ČNB (6,7 %) byla meziroční inflace v květnu 2008 vyšší o 0,1 procentního bodu. Tato drobná odchylka byla podle předběžných propočtů způsobena souhrnným vlivem vyššího než očekávaného růstu cen pohonných hmot a mírně vyšší korigované inflace bez pohonných hmot, jež byl částečně tlumen oproti prognóze nižším růstem cen potravin. Vyšší korigovaná inflace může při silném kurzu koruny naznačovat přetrvávající inflační tlaky z domácí ekonomiky.

Stávající vysokou inflaci je možno i nadále hodnotit jako dočasný výkyv vyvolaný zejména změnami daní, zvyšováním regulovaných cen (včetně zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví) a mimořádně vysokým růstem cen potravin v závěru loňského roku. Po odeznění tohoto výkyvu by inflace měla na přelomu let 2008 a 2009 klesnout zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky