Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v lednu 2008

Inflace v lednu vzrostla více, než ČNB čekala

Podle dnes zveřejněných údajů se meziroční inflace v lednu 2008 skokově zvýšila na 7,5 % z 5,4 % v prosinci loňského roku. Inflace se tak nachází významně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Na tomto vývoji mají značný podíl změny nepřímých daní, jejichž primární dopad činil více než 2 procentní body. Inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní - tzv. měnověpolitická inflace - se však v lednu také dále zvýšila na úroveň zhruba 5,3 %, a nachází se tak rovněž citelně nad horním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle.

Meziměsíčně cenová hladina v lednu 2008 vzrostla o 3 %. Větší část tohoto růstu byla způsobena administrativními opatřeními - zvýšením sazby DPH, zavedením poplatků ve zdravotnictví a zvýšením regulovaného nájemného a dalších regulovaných cen v oblasti bydlení. Zvýšení snížené sazby DPH se projevilo zejména v cenách potravin, dopravě, veřejném stravování a v dalších tržních službách. U některých potravin, které na konci roku zaznamenaly výrazný cenový nárůst (máslo, pečivo a chleba) byl však i přes zvýšení sazby DPH zaznamenán cenový pokles.

Ve srovnání s aktuální prognózou ČNB (6,7 %) byla meziroční inflace v lednu 2008 vyšší o 0,8 procentního bodu. Největší odchylka byla u korigované inflace bez pohonných hmot,
a to zejména kvůli růstu cen ve službách. Vykázaný nečekaně výrazný nárůst korigované inflace nastal navzdory výraznému posílení kurzu koruny, což naznačuje přítomnost tlaků z vývoje české ekonomiky na růst cen. Oproti prognóze byl vyšší i růst cen potravin, kde se zřejmě projevily dopady změn daní větší měrou, než předpokládá prognóza. Taktéž růst regulovaných cen byl v lednu o něco vyšší. Ceny pohonných hmot a primární dopady změn nepřímých daní se v lednu vyvíjely zhruba v souladu s prognózou ČNB.

Stávající mimořádně vysokou inflaci je možno hodnotit jako dočasný výkyv vyvolaný zejména změnami daní, zvyšováním regulovaných cen (včetně zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví) a mimořádně vysokým růstem cen potravin v závěru loňského roku. Po odeznění tohoto výkyvu by inflace měla na přelomu let 2008 a 2009 klesnou zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky