(Pražský deník 20.3.2008 strana 7, rubrika: Černá kronika - kriminalita v Praze)
Tisková mluvčí České národní banky Pavlína Bolfová v rozhovoru pro Deník říká:
Případ vršovické podnikatelky, která v dobré víře chtěla směnit padělanou dvouseteurovou bankovku, není ojedinělý. Každý rok se dostává do podobných problémů několik stovek českých občanů. Ředitelka samostatného odboru komunikace a mluvčí ČNB Pavlína Bolfová jako obranu před vyšetřováním a škodami doporučuje, abychom byli ostražití a věnovali pozornost základním znakům, které jsou typické pro pravé bankovky. Těmi jsou kromě kvality papíru pravé bankovky například vodoznak a kovový proužek.
* Kolik padělaných bankovek bylo loni a letos zajištěno?
Vroce 2007 bylo na území České republiky zadrženo 2069 kusů padělků korunových bankovek, 733 padělků eura a 299 padělků amerických dolarů. Na údaje z letošního roku je ještě brzy.
* Které padělané bankovky se v ČR objevují nejčastěji?
Mezi nejčastěji padělané bankovky v ČR patří tisícikoruna, ale padělají se i pětistovky a taky dvou i pětitisícové bankovky.
* Může kupující padělky poznat? I při placení v obchodě?
Samozřejmě může. Každý kdo přichází do kontaktu s hotovostí by měl znát alespoň základní sadu ochranných prvků. Znalost viditelných ochranných prvků, které jsou přesně popsány a detailně zobrazeny na webu ČNB www.cnb.cz, by měla většině případů přijetí padělané bankovky zabránit. Je ovšem potřeba připustit, že se výjimečně může v oběhu vyskytnout i velice zdařilý padělek, který bude bez speciálních pomůcek obtížně rozpoznatelný. Takové případy jsou však ojedinělé.
* V jaké škále se rozlišuje kvalita padělaných bankovek?
Jednotlivé padělky se posuzují na škále nebezpečnost od 1 do 5. V číselné řadě to znamená, že 1 je velmi velmi nebezpečný padělek, 2 nebezpečný, 3 zdařilý, 4 méně zdařilý a 5 neumělý.
* Směnárníci tvrdí, že lidé bez zkušeností se zkoumáním peněz jsou schopni rozlišit jen padělky méně zdařilé a neumělé.
To snad platí pro velmi nebezpečné a nebezpečné padělky. Těch je minimum. Ostatní typy padělků by měl každý rozpoznat podle ochranných prvků. Například podle kvality papíru, vodoznaku a ochranného kovového proužku. To je zjistitelné prostým okem nebo hmatem.
* Co je třeba udělat, vznikne-li podezření, že bankovka je padělaná?
Pokud má někdo toto podezření, pak by se měl obrátit nejlépe na některou z poboček České národní banky nebo na pobočku některé komerční banky s pokladní službou a požádat o expertní názor. Pokud se skutečně jedná o padělek, čelí ztrátě v plném rozsahu. Taková situace je nepříjemná, ale je potřeba varovat před pokusy udat padělek do oběhu, jelikož taková osoba se vystavuje riziku trestního stíhání.
* Jaký trest čeká toho, kdo padělá bankovky, kdo jimi vědomě platí, kdo je uschovává, a toho, kdo jimi nevědomky zaplatí a je přistižen?
Trestní sazbě od 5 do 15 let se vystavuje každý, kdo vědomě umisťuje padělky do oběhu. Pokud kdokoliv platí padělkem nevědomky, pak trestní postih je v takovém případě vyloučen. Policejnímu výslechu však neunikne. A zaznamená ztrátu v podobě zajištění padělku bez náhrady.