Zeptali jsme se

Leopolda Surgy, náměstka ředitele sekce peněžního a platebního styku ČNB
Eva Jarešová (Metro 24.2.2004 strana 2, rubrika: Z domova) * Kolik bylo loni na českém území zadrženo padělků?

Celkem šlo o necelých jedenáct tisíc kusů padělků různých měn, jejichž hodnota dohromady činila 17,9 milionu korun. V porovnání s minulými lety to znamená nárůst. Nejvíce padělaných bankovek a mincí, přes 7.000 kusů, tvořily české koruny. Následovaly americké dolary, ale zde je trend klesající a zřejmě takový bude trvale, což souvisí s tím, že Američané své bankovky výrazně inovují. Na 503 se zato loni zvýšil počet zadržených padělaných eurobankovek. V roce 2002 jich přitom bylo 289. Navíc toto číslo i v budoucnu spíš poroste. Zadrženy byly i padělky bývalých národních měn zemí eurozóny, třebaže jich ubylo. Z hlediska kvality papírových padělků české měny dominovaly dva stupně, "nebezpečný" a "méně zdařilý".

* Čím si vysvětlujete, že se výskyt padělků loni zvýšil?

Dá se říct, že policie byla úspěšná a podařilo se jí zadržet více padělků než
v uplynulých obdobích. K padělání peněz se nejčastěji používaly barevné kopírky a inkoustové tiskárny. Kvalitní grafické vybavení je snadné sehnat a navíc je relativně levné, což je podle mě druhá příčina zvýšeného výskytu padělaných bankovek. Málokdo z těch, kdo si takto "hraje", přitom ví, jak přísné tresty mu za to hrozí. Pokud jde o pachatele, u české měny jsou to podle našeho odhadu převážně Češi. Nejvíc padělků bylo zadrženo v Hradci Králové, následovaly Praha, Ústí nad Labem, Ostrava a Brno. U falešných amerických dolarů a eur lze spíš předpokládat, že k nám byly dovezeny.

* Proč se podle vás stále padělají například německé marky nebo italské liry, ačkoli již nejsou platné?

Dají se dlouho vyměnit a pachatelé snad předpokládají, že pokladníci již nebudou věnovat ochranným prvkům takovou pozornost. Druhou možností je, že může jít i o zadržené zbytky.