Zdravé podniky

Adam Geršl, Petr Jakubík, ČNB

Ekonom 9.8.2007 strana 60, rubrika Peníze

Vlastnické propojení českého podnikového sektoru se zahraničím zatím nese pozitiva.

Finanční stabilita

Rok 2006 byl pro sektor podniků úspěšný. Většina finančních ukazatelů dosáhla nejlepších hodnot za poslední tři roky. Jde o důsledek minulých investic, restrukturalizace, přílivu přímých zahraničních investic a zvyšování know-how. S rostoucí investiční aktivitou podniků dochází k mírnému nárůstu zadluženosti. Přesto podíl nákladových úroků na zisku v posledních letech klesá. Pozitivní trendy ve vývoji finančních ukazatelů podniků se promítají i v růstu úvěrové dynamiky. K oživení došlo již v roce 2003 a k dalším růstu nejvíce přispěl sektor malých a středních podniků.

Rekordní zisky ve stavebnictví. Jeho růst podporovala zvýšená poptávka po výstavbě i rekonstrukcích. Svou roli sehrála dostupnost hypotečních úvěrů, nízké úrokové sazby, vyšší příjmy domácností i pokračující investiční aktivita firem. Souběžně dochází k intenzivnímu růstu bankovních úvěrů do odvětví podnikání s nemovitostmi.

Podniky se vyrovnaly s růstem vstupů. Během posledních dvou let došlo ke zvýšení cen řady významných vstupů včetně ropy a dalších komodit. Data přesto naznačují, že ziskovost velkých českých podniků zatím nebyla růstem těchto cen ovlivněna. Příznivě na podniky působily nízké úrokové sazby. Naopak posilování kurzu koruny během posledních pěti let dopadá na tento sektor spíše negativně. Silné zhodnocování koruny by mohlo v budoucnosti vést ke zhoršení finančních výsledků podnikové sféry.

Kreditní riziko podniků. Jeho míru v sektoru nefinančních podniků lze zachytit pomocí tzv. 12měsíční míry defaultu. Ta je definována jako poměr mezi objemem pohledávek za nefinančními podniky, u kterých došlo v horizontu 12 měsíců od okamžiku sledování ke zpoždění se splácením úroků a jistiny, a objemem všech pohledávek za nefinančními podniky existujících v bankovních portfoliích k okamžiku sledování. Agregátní kreditní riziko pro sektor podniků se v roce 2006 pohybovalo okolo 3 %. Ukazuje se, že jednou z determinant kreditního rizika je velikost podniků.

Strukturu české ekonomiky ovlivnil také příliv přímých zahraničních investic. Řadě odvětví dominují firmy pod zahraniční kontrolou, které exportují významnou část produkce. Specifickým rysem je významná role zpracovatelského průmyslu. Mezinárodní srovnání ukazuje, že i když je podíl zpracovatelského průmyslu na HDP v ČR nejvyšší ze zemí EU, míra koncentrace produkce do jednotlivých odvětví je naopak nejnižší.

Stejně tak není nijak výjimečná významná role velkých podniků. ČR se umisťuje uprostřed vzorku evropských zemí. Česká ekonomika se však umisťuje na předních místech v podílu firem pod zahraniční kontrolou na celkovém výkonu ekonomiky. Vlastnické propojení českého podnikového sektoru se zahraničím může z hlediska finanční stability představovat určitý kanál přeshraničního přenosu rizik, dosavadní analýzy však indikují významný pozitivní vliv zahraničních vlastníků na výkonnost a finanční zdraví podnikového sektoru v ČR.