(Z1 16.6.2009, rubrika: 18:45 Večerní zprávy)
Jan NĚMEC, moderátor
--------------------
Česká národní banka zveřejnila výsledky zátěžových testů tuzemských bank. Z těch vyplývá, že české banky jsou zdravé a finanční krize je v tuto chvíli nijak neohrožuje. V testech uspěly i pojišťovny a penzijní fondy. Ze zprávy je zároveň zřejmé, že hlavním rizikem pro další vývoj českého hospodářství v následujících dvou letech by bylo případné prohloubení recese v Evropě. Ta by se v Česku mohla odrazit ve výrazném poklesu vývozu a také průmyslové výroby. Nepříznivý vývoj by podle pesimistického scénáře v konečném důsledku způsobil nárůst nezaměstnanosti a propad příjmů domácností.
Aneta SNOPOVÁ, moderátorka
--------------------
A zátěžové testy českých bank podrobněji rozebírala s guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou v odpoledních zprávách Terezy Engelové. Guvernér je s výsledky testů spokojen.
Zdeněk TŮMA, guvernér ČNB, Česká národní banka, Praha
--------------------
Říkáme, že český bankovní systém a finanční sektor obecně by měl obstát poměrně dobře. Nicméně je pochopitelné, že v této, při tomto zpomalení ekonomiky jak ve světě i u nás, tak se nemůžeme vyhnout tlaku na bilance bank. My uvažujeme poměrně extrémní scénáře, protože má to být stresové testování, ten stresový scénář je buď velmi hluboká recese a poměrně dlouhodobá ve světě a v Evropě, a druhá varianta je velká nervozita trhu, která by se potom přelévala k nám. I pro tyto stresové scénáře by český bankovní systém a finanční sektor obecně by měl obstát velmi dobře. Nicméně určité kapitálové požadavky by tam zřejmě vyvstaly.
Tereza ENGELOVÁ, redaktorka
--------------------
A můžu se zeptat, co je v současné době pro české banky podle vás největším rizikem? Je to například zmiňovaná recese v Evropě.
Zdeněk TŮMA, guvernér ČNB, Česká národní banka, Praha
--------------------
Je to přesně tak. My máme velkou výhodu, že jsme se nijak nezadlužovali, a to platí jak pro sektor domácností, firem, tak pro stát, pro vládu a především nezadlužovali jsme se v zahraničních měnách, nemáme tudíž kurzové riziko, které je velmi výrazné v některých zemích. V našem případě se to tedy omezuje především na úvěrové riziko, to znamená možnosti selhání některých dlužníků. Je celkem pochopitelné, že jak na úrovni firem, tak na úrovni domácností při daném ekonomickém vývoji může docházet k problémům, a to bude tlačit na bilance bank.
Tereza ENGELOVÁ, redaktorka
--------------------
Výboru evropských orgánů bankovního dohledu se nelíbí, že ony zátěžové testy, o kterých jsme mluvili, nejsou pro jednotlivé orgány v zemích Evropské unie standardizovány. Mohou být proto jejich výsledky značně odlišné. Jaké změny by čekaly Českou národní banku v případě sjednocení metodik.
Zdeněk TŮMA, guvernér ČNB, Česká národní banka, Praha
--------------------
To já těžko může předbíhat výsledkům té debaty. My děláme zátěžové testy již několik let. Meteorologie se pochopitelně zlepšuje. Hovoříme o tom i s Mezinárodním měnovým fondem, který by si také rád udělal jistou představu, ale samozřejmě bez znalosti detailních dat se těžko dobere rozumných výsledků. Jsou v současné době dvě úvahy, jedna je dělat zátěžové testy tak, jako to děláme my, to znamená za jednotlivé sektory, druhá možnost je dívat se na velké přeshraniční skupiny, které operují v regionu, a to je zřejmě úvaha, která, která je momentálně na evropské úrovni, nicméně zatím já opravdu nevím, jak ta debata dopadne a kterým směrem se vydáme. Nicméně já bych se nijak nebránil tomu, že k těm testům, které my máme na národní úrovni pro bankovní sektor, pro náš finanční sektor, by byly doplňkové zátěžové testy, které by se dívaly na riziko těch jednotlivých skupin, které operují ve větším regionu.