Zasedání MMF a Světové banky

Rozhovor se Z. Tůmou, viceguvernérem ČNB

(BBC - česká redakce 20.9.2000, 07:00 Dobré ráno s BBC)

moderátor
------------------
Součástí programu zasedání MMF a Světové banky bude i jednání guvernérů centrálních bank členských zemí. Na telefonu je připraven viceguvernér ČNB Zdeněk Tůma. Dobré ráno.

Zdeněk TŮMA, viceguvernér ČNB
-------------------
Dobré ráno.

moderátor
------------------
Pane Tůmo, podle včera zveřejněného odhadu má letos světová ekonomika růst o 4,7% a příští rok zhruba ve stejné míře. Česká ekonomika si sice podle statistických údajů dostala z útlumu, ale odhad jejího růstu je stále nižší. Znamená to, že rozdíl mezi výkonností ekonomik ve vyspělém světě a českým hospodářstvím se zvětšuje?

Zdeněk TŮMA, viceguvernér ČNB
-------------------
Já bych to neinterpretoval tímto způsobem. Výkon ekonomiky lze porovnávat v horizontu dvou nebo tří let. Je třeba se dívat na to, v jaké fázi cyklu se nacházíme, a to je právě náš případ, že jsem trochu někde jinde než světová ekonomika. Podstatné je to, že momentálně česká ekonomika jde nahoru a ten růst se poměrně dobře vybilancoval. Nejsou tam žádné zdroje nerovnováhy. Pozitivní je to, že česká ekonomika jde nahoru rychleji, než se na začátku roku očekávalo a i ten předpoklad na příští rok je poměrně dobrý. Teď ještě jednou, ten krátký horizont hodnocení není adekvátní. Nemůžeme se dívat na to, že v tomto roce nebo horizontu dvou let jdeme nahoru o něco pomaleji, ale musíme sledovat rozdíl horizontu tří a více let.

moderátor
------------------
Takže jednou větou můžeme být, pokud jde o ČR, optimisté.

Zdeněk TŮMA, viceguvernér ČNB
-------------------
Já osobně jsem optimista. Dostáváme se z krize, ve které jsme byli v posledních dvou letech a která byla následkem toho, že česká ekonomika byla přehřátá. Byl to ten případ, o kterém mluvil hlavní ekonom MMF a to znamená, byla to svým způsobem krize, která vzešla, která byla uvnitř jedné ekonomiky. Byla pochopitelně ovlivněna i okolním vývojem a tím, co se odehrávalo v rozvojových ekonomikách. Souhlasím i s tím, co říkal hlavní ekonom MMF, že pokud dojde k nějakém u zpomalení v příštím roce, že to nebudou tyto ekonomiky. Tam se odehrálo mnoho pozitivního a ta krize měla ve všech těchto zemích ozdravný účinek.

moderátor
------------------
Pane viceguvernére, odpůrci globalizace často argumentují, že vlastně vůbec nechápou, proč by se vyspělé země, které dosáhly vysokého životního standardu, měly vůbec snažit o nějaký další růst, o další převálcování konkurence, o další zisky. Nechápou, proč bychom měli produkovat více než potřebujeme. Co byste jim odpověděl?

Zdeněk TŮMA, viceguvernér ČNB
-------------------
To se přiznám, krátce odpovědět je obtížné. Pokud bych uvažoval tímto způsobem, tak to znamená, že potírám nebo že jsem proti principům, na základě kterých funguje tržní ekonomika. Tržní ekonomika je založena na tom, že jednotlivci chtějí dosáhnout, stručně řečeno, co největšího prospěchu nebo, možná to bude znít příliš abstraktně, ale snaží se dosáhnout maximalizace svého zisku a to, že každý sleduje svůj prospěch, nakonec z toho vychází, že je to nejlepší prospěch pro celek. Ta úloha je velmi abstraktní, ale když se řekne maximalizace zisku, tak to zní jakoby možná trochu pejorativně nebo negativně, ale právě to, že každý sleduje svůj prospěch, tak nakonec celek..., je to nejlepší pro celek a není tam žádná jiná alternativa, protože pokud by odpůrci globalizace chtěli, aby to fungovalo jiným způsobem, tak nakonec se dostanou zřejmě znovu k centrálnímu plánování a budou říkat, potřeby budou takové a nebo takové a vyrábět budeme tolik a tolik, protože víc nepotřebujeme a jsme v tom začarovaném kruhu, ze kterého jsme se před deseti lety začali dostávat.

moderátor
------------------
Pane viceguvernére, děkuji, nashledanou. Ve studiu je Jaroslav Weis, který sledoval včerejší tiskovku MMF, na které byla zveřejněna tato prognóza, co tato prognóza říká?

Jaroslav WEIS, komentátor
-------------------
Víceméně jsme si to řekli už na začátku. Ten velmi optimistický odhad růstu na těch 4,7% na letošní rok, což je v tomto desetiletí naprosto nejoptimističtější prognóza, která kdy byla, ovšem na druhé straně padla tam trochu i slova o rizikách, která mohou přijít, o kterých jsme teď ještě nemluvili, a to je moment teda vývoje cen ropy ve vztahu k rostoucí spotřebě energie, která samozřejmě logicky vyplývá z toho, že rostoucí ekonomiky potřebují více energie. Vývoj cen ropy je opravdu nevyzpytatelný, nicméně představitel MMF pan Michael Mussa řekl, že to může také snížit odhad na příští rok o 0,5%. Problémem může být také vývoj americké ekonomiky, vztah eura k silnému dolaru, /nesrozumitelné/ je problémem silný dolar větší než slabé euro a konec konců i vývoj cen amerických akcií, které jsou příliš vysoko a i tam se občas hovoří o tom, zda to není příliš přehřáté.

moderátor
------------------
Co se dnes vlastně v pražském Kongresovém centru bude dít?

Jaroslav WEIS, komentátor
-------------------
Program nebude příliš bohatý. Dnes má být v 10 hodin tisková konference výkonného ředitele MMF, jejíž téma není příliš známe zatím. Jinak vlastní program seminářů předcházející tomu jednání začne až v pátek.