Zamrazilová z ČNB za jistých podmínek podpoří intervence

Jana Mlčochová (Reuters 12.12.2012)

Eva Zamrazilová, členka bankovní rady České národní banky (ČNB), by za jistých okolností podpořila intervence za účelem oslabení koruny, které by přispěly k uvolnění měnových podmínek v ekonomice.

Dlouhodobá odpůrkyně snižování úrokových sazeb v sedmičlenné bankovní radě řekla v rozhovoru pro agenturu Reuters, že si nejprve musí být jista, že přínos pro exportéry plynoucí ze slabší koruny převáží nad negativním vlivem na domácí poptávku kvůli růstu cen.

Centrální banka minulý měsíc snížila dvoutýdenní repo sazbu na 0,05 procenta, a vyčerpala tak úrokový kanál pro uvolňování měnových podmínek. Představitelé ČNB uvedli, že dalším nejpravděpodobnějším nástrojem by byly intervence na devizovém trhu.

"Potřebuji vidět podrobnou analýzu kvantifikující dopady vlivu změny kurzu na dovozní ceny, vývozní ceny a reálnou ekonomiku," řekla Zamrazilová.

"Musím být přesvědčena, že proexportní benefit intervencí převáží nad nákladem zvýšení dovozních cen, což může naopak dále tlumit poptávku."

Bankovní rada v letošním roce snížila úrokové sazby celkem třikrát, zatímco Zamrazilová hlasovala vždy pro jejich stabilitu, přičemž upozorňovala na rizika plynoucí z příliš uvolněné měnové politiky a vysokých globálních cen komodit.

Českou ekonomiku nicméně sužuje nejdelší útlum za posledních 15 let, když vládní škrty přidusily domácí poptávku a firmy odkládají investice v obavách z prohlubující se krize v eurozóně.

Zamrazilová uvedla, že impuls pro exportéry v podobě slabší koruny by mohl pomoci celé ekonomice.

"Pokud analýzy kurzového transmisního kanálu prokážou posílení exportní výkonnosti, od níž se dále bude odvíjet růst investic a mezd, což dále podpoří domácí poptávku, a tento efekt bude významnější než efekt pouhého zvýšení dovozních cen, pak s intervencemi budu souhlasit," dodala.

NAČASOVÁNÍ

Listopadová makroekonomická prognóza ČNB implikuje negativní dvoutýdenní repo sazbu po většinu roku 2013 a guvernér Miroslav Singer uvedl, že namísto snižování sazeb pod nulovou hranici by mohla banka intervenovat za oslabení koruny.

Údaje z ekonomiky od té doby ukázaly, že český hrubý domácí produkt ve třetím kvartále klesl meziročně o 1,3 procenta, o půl procentního bodu více, než předpokládala prognóza centrální banky. Inflace v listopadu zpomalila na 2,7 procenta, zatímco ČNB předpokládala výsledek 3,0 procenta.

Někteří analytici proto očekávají, že intervence k oslabení kurzu koruny mohou přijít dříve než kolem poloviny příštího roku, jak vyplývá z prognózy ČNB, a to možná už na konci letošního roku nebo v prvním kvartále roku 2013.

Zamrazilová nicméně uvedla, že by banka s případným prodejem koruny na trzích měla počkat, dokud nebude mít k dispozici údaje o inflaci za první tři měsíce příštího roku, a bude tak moci posoudit vliv zvýšení daní, cen energií a deregulace nájemného.

"Pokud se potvrdí současný výhled na velmi nízkou inflaci v tomto období, pak to bude bod pro intervence," řekla. "Pokud by ceny energií a potravin byly vyšší, než je současný předpoklad, pak bych byla k intervencím rezervovanější."

"Do té doby nemá smysl k intervencím přistupovat."