(Reuters 23.4.2013)
* "Stabilizační prvky" zjevné na trhu s nemovitostmi
* Spotřeba ožije, až se vstřebá poslední zvýšení daní
* Levnější plyn a telefonování také podpoří spotřebu
* Data o obchodu ukazují, že slabší koruna exportům nepomohla
* Intervence proti koruně namístě při "neúměrném" posilování
Česká ekonomika již pravděpodobně dosáhla svého dna a objevují se první signály, že by se vývoj mohl začít obracet, řekla v úterý Eva Zamrazilová v jednom z dosud nejoptimističtějších vyjádření mezi členy bankovní rady České národní banky (ČNB).
Česko od poloviny roku 2011 sužuje recese, na níž se podepisuje pokles spotřeby, zčásti vyvolaný konsolidačním úsilím vlády včetně zvyšování daní a výdajových škrtů. Vývozy postihla chřadnoucí poptávka po automobilech v západní Evropě.
Sedmičlenná bankovní rada ČNB snížila v listopadu hlavní úrokovou sazbu na 0,05 procenta a uvedla, že v případě potřeby dalšího uvolnění měnové podmínky by intervenovala na trhu, aby oslabila kurz koruny.
Centrální bankéři věří, že by intervence pomohly odvrátit očekávání, že ceny zboží dlouhodobé spotřeby a nemovitostí budou dále klesat, a mohly by spotřebitele povzbudit k nákupům.
Zamrazilová v rozhovoru pro Reuters uvedla, že pozoruje známky počínající stabilizace cen nemovitostí, přičemž rekordně nízké hypoteční sazby mohou napomoci k oživení realitního trhu, což by se poté mohlo přelít do dalších sektorů ekonomiky.
"Jsou vidět určité stabilizační prvky, jako například zastavení poklesu cen nemovitostí, především v Praze, a náznaky možného oživení trhu s nemovitostmi," řekla Zamrazilová.
"Ale je to jenom první signál, první světýlko."
Objem hypoték v únoru meziročně stoupl o 6,2 procenta, zatímco průměrný úrok v březnu klesl na rekordní minimum 3,17 procenta.
Zamrazilová rovněž očekává, že by domácnosti mohly letos více otevřít peněženky v úlevě, že vláda Petra Nečase již do konce volebního období neplánuje další zvyšování daní ani další výdajové škrty, a také díky povzbudivým zprávám o zlevňování plynu nebo telekomunikačních služeb.
RWE , dominantní distributor zemního plynu, uvedl, že od května sníží ceny o 10 procent, aby si udržel podíl na trhu. Další konkurenti jej následovali.
Všichni tři hlavní mobilní operátoři, Telefónica Czech Republic, T-Mobile a Vodafone srazili v dubnu ceny tarifů pro neomezené volání o více než polovinu.
"Toto vše může přispět k důvěře domácností v nízkoinflační prostředí a rozvázat jim svým způsobem ruce," řekla Zamrazilová. "Ve druhé polovině roku by se oživení mohlo projevit na datech z ekonomiky."
INTERVENCE, POKUD KORUNA OHROZÍ EXPORTY
Koruna ztratila vůči euru od začátku roku 3,6 procenta a její průměrný kurz ve druhém kvartálu na 25,8 za euro je slabší než 25,3 za euro prognózovaných centrální bankou.
Přes toto oslabení se ale vývozy v prvních dvou měsících letošního roku snížily.
Zamrazilová řekla, že není přesvědčena o pozitivním vlivu slabší koruny na exportéry, což by pro ni byla podmínka pro podporu intervencím. Upozornila, že by se tím mohla dále poškodit domácí poptávka tím, že by zdražily dovozy.
"Když vidím, že i při slabé koruně exporty do velkých ekonomik eurozóny klesají, tak z toho usuzuji, že primárním faktorem je úroveň poptávky v těchto zemích po exportech, což oslabení koruny neovlivní," řekla.
Zamrazilová také uvedla, že intervence vidí jako nástroj proti eventuálnímu prudkému posilování koruny, jež by poškodilo exportéry i širší ekonomiku, a mohlo by tlačit ceny dolů.
"Pokud by koruna začala neúměrně posilovat, což se při současné nepříznivé situaci ekonomiky zdá nepravděpodobné, tak by bylo namístě intervence použít," řekla Zamrazilová.
Následují vyjádření členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Evy Zamrazilové v rozhovoru pro agenturu Reuters:
INTERVENCE
"Souhlas s intervencemi jsem podmiňovala tím, že jejich vliv na konkurenceschopnost a pozitivní vliv na export převáží nad potenciálně negativním vlivem zdražování základních životních potřeb, které by mohlo vést k dalšímu útlumu spotřeby domácnosti."
"Když vidím, že i při slabé koruně exporty do velkých ekonomik eurozóny klesají, tak z toho usuzuji, že primárním faktorem je úroveň poptávky v těchto zemích po exportech, což oslabení koruny neovlivní."
"Spíše bych to viděla z opačného hlediska. Pokud by koruna začala neúměrně posilovat, což se při současné nepříznivé situaci ekonomiky zdá nepravděpodobné, tak v tom případě by bylo namístě intervence použít. Zejména v případě, pokud by hrozila déletrvající deflace."
"Neúměrné posilování by bylo takové, které by ohrožovalo konkurenceschopnost těch exportérů, kteří už by za normální situace zakázky měli, ale bránil by jim v byznysu silný kurz."
"Je nutné mít na paměti, že vliv změny kurzu na importy bývá rychlejší než vliv na exporty a konkurenceschopnost. Tady bych vážila na velmi citlivých vahách, která úroveň kurzu by byla pro ekonomiku natolik škodlivá, že by bylo potřeba zasáhnout formou devizových intervenci."
"Koruna je o dost slabší, než jsme čekali, což je také důvod, proč k těm intervencím ještě nedošlo. Pokud by začala nadměrné posilovat tak, že by to začalo ohrožovat vývoz, tak je dost pravděpodobné, že se k intervencím sáhne."
"Nevidím ale fundamentální důvod k posilování krouny. Navíc nás čeká sezona dividend ve druhém a třetím čtvrtletí a jejich odlivu do zahraničí, což je také pro korunu negativní."
EKONOMIKA, EXPORTY
"Vývoj ekonomiky není moc příznivý. Data nejsou příliš optimistická. Jako malá otevřená ekonomika jsme neustále zasahováni tím až destruktivním vlivem nejistoty přicházející z eurozóny, a to jak přímo, tak nepřímo. Přímo skrze sníženou zahraniční poptávku, což začínáme vidět již na exportech, nepřímo kvůli celé té situaci, která se dá charakterizovat vysokým stupněm nejistoty, nedůvěry obecně."
"Eurozóna se potácí v problémech a my s ní. Otázka je, jestli již bylo dosaženo dna. Tady bych se domnívala, že snad už ano. Otázkou je, jakým způsobem a jak intezivně se od toho dna budeme odrážet."
"Za povšimnutí stojí, že v prvním čtvrtletí se nevyvíjely dobře ani exporty, a to navzdory slabé koruně. Klesl export jak do Německa, tak do Francie a Itálie. Významně klesly strojírenské exporty. Otázka je, jaký na to mají vliv změny výrobního programu u největšího exportéra, Škody Auto. Ale určitě ten propad není kvůli silnému kurzu. Uvidíme, jestli ten výkyv je jednorázovou záležitosti."
"Růst je ohrožen vysokou koncentrací na hlavní obchodní partnery, na určité strojírenské obory a na omezený počet velkých exportních hráčů, což jsou všechno firmy pod zahraniční kontrolou. Je možné, že nějaké výpadky u jednoho mohou ovlivnit celou eknomiku."
"Jsou vidět snahy o určitou diverzifikaci exportu a o průnik exportérů na nová teritoria. Uvidí se, jestli se diverzifikace podaří. Nemá smysl podstupovat příliš velkou míru rizika u zemí, které nejsou platebně partnersky spolehlivé."
STABILIZAČNÍ PRVKY
"Jsou vidět určité stabilizační prvky, jako například zastavení poklesu cen nemovitostí, především v Praze, a náznaky možného oživení trhu s nemovitostmi. Vycházím například z dat z odborných statí a dat od developerů."
"To je důležitý faktor, který zpětně ukazuje, že tady byla bublina na nemovitostním trhu od roku 2006 do první poloviny roku 2008. Byla potřeba určité korekce a patrně už ta korekce doběhla."
"Lze se domnívat, že v současnosti, kdy už jsou na dně sazby hypotečních úvěrů a nemají dle mého názoru kam dál klesat, mohly by přinést na nemovitostní trh určitě známky oživení, které by se potom mohly dál promítat do dalších oborů ekonomiky. Ale je to jenom první signál, první světýlko."
"V populaci je velký objem úspor, které se příliš nezhodnocují. Je možné, že v kombinaci s rekordně nízkou úrovní sazeb dojde na nemovitostním trhu k oživení."
"Další důvod k optimismu je, že již nemusíme čekat nárůst cen vlivem zvyšujících se daní. Zvýšení DPH začátkem roku plus zvýšení regulovaných cen bude postupně odeznívat. Někteří dodavatelé oznámili, že budou zlevňovat dodávky plynu, zlevňují se také telekomunikační služby. Došlo ke stabilizaci zemědělských cen."
"Toto vše může přispět k důvěře domácností v nízkoinflační prostředí a rozvázat jim svým způsobem ruce. U domácností, které nečelí tvrdým rozpočtovým omezením. Zvýšení důvěry ve stabilitu cenového prostředí by mělo mít za následek realizaci odkládané spotřeby. Ve druhé polovině roku by se oživení mohlo projevit na datech z ekonomiky."