Význam kondice státního rozpočtu pro inflaci a rating

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 10. 10. 2022 strana 10, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Často zdůrazňuji, že ke krocení inflace je potřeba koordinace s rozpočtovou politikou vlády. Hlavně je potřeba postupně zlepšovat hospodaření státu. Protože pak se nám bude dále dařit krotit růst množství peněz v oběhu, což je podstatná podmínka pro návrat inflace na 2 procenta. Pokud se ale skutečně deficit státního rozpočtu kvůli zastropování cen energií oproti plánu letos i příští rok výrazně zvedne, pak nám to boj s inflací ztěžuje. Ohrožuje to i rating země, měl jsem jednání s ratingovými agenturami…

Proč? Začnu zeširoka… Po mém nástupu do pozice guvernéra České národní banky letos v červenci jsme v zemi stabilizovali hlavní úrokovou sazbu na 7 procentech. To slovíčko stabilita je důležité. Centrální banka musí být teď pevnou kotvou stabilizující podmínky v ekonomice. Úrokové sazby se nacházejí na úrovni, která tlumí domácí poptávkové tlaky. Brzdí růst bankovních úvěrů pro domácnosti i firmy, brzdí tedy růst množství peněz v ekonomice.

Od svého jmenování jsem poskytl také dva velké rozhovory (Ekonom 26. 5. a Právo 6. 8.) a měl i vystoupení v televizi. Měl jsem i dvě tiskové konference. Mimochodem, všimli jste si, jak jsme s hrdostí k naší zemi předělali místnost tiskové konference a přidali například i vlajku země? Dále jsem sepsal mnoho vysvětlujících autorských článků. A vždy zdůrazňoval, že měnová politika potřebuje ještě k sobě politiku snižování deficitu státního rozpočtu.

Protože případný nárůst deficitu v této době vyšší inflace může znamenat jeho monetizaci v obchodních bankách. Respektive, že banky si budou více a více kupovat státní dluhopisy a přesouvat peníze na účet státu, který je zase bude roztáčet. To bude zase zpět tlačit na růst množství peněz v oběhu, potažmo na růst inflace.

Tento týden bude zveřejněn vývoj spotřebitelských cen za září. Nevím, jaká přesně inflace vyjde, těžko se to odhaduje. Podstatné pro mě je, aby v horizontu roku a půl, dvou, šla výrazně dolů, na 2 procenta. Proto jako guvernér ČNB nemohu napsat, vzkázat nic jiného, než že držím panu ministru financí palce. Aby byl v jednáních co nejtvrdší, aby deficit rozpočtu byl na konci roku letošního i příštího co nejnižší. Ostatně Alois Rašín by měl narozeniny 18. října (den, kdy se rodí dobří ekonomové), pamatujme na jeho tvrdé a zásadové postoje.