Vyšší mzda za jedničku z matematiky

Aleš Michl (Forbes 6. 6. 2019 strana 36, rubrika Focus – Michl IQ)

Výsledky testů národa od OECD ukazují, že tam, kde jsou větší znalosti matematiky, jsou i vyšší mzdy.

Organizace OECD pravidelně testuje matematické dovednosti studentů. Říká se tomu PISA testy – jsou jednotné napříč zeměmi a jde v nich o příklady i o aplikaci matematiky. Aktuální výsledky jsou následující: První místo Singapur, 564 bodů. Druhé místo Hongkong, 548 bodů. Třetí místo Macao, 544 bodů. Čtvrté místo Tchaj-wan, 542 bodů.

Graf č. 1 k článku A. Michla z 6. 6. 2019

Vidíte ten vzorec? Ve všech těch zemích a regionech žijí převážně Číňané. V rámci EU dopadli nejhůř Řekové – 454 bodů (čímž se leccos vysvětluje). Nejlepší z celé EU je Estonsko – 520 bodů.

Vezmeme-li k tomu nejnovější data z Eurostatu ohledně celkových nákladů práce za hodinu v eurech a dáme-li vše do grafu: V průměru existuje vztah mezi matematickými znalostmi a mzdou – za každé 3 body v testu navíc se průměrná mzda zvyšuje o 1 euro na hodinu. Ale samozřejmě to je jen jednoduchá korelace, neznamená to nutně kauzalitu a může to být jen symptom obecně kvalitnějšího vzdělávacího systému, který mají většinou bohatší země… Takže si zkuste třeba tuhle hádanku přeloženou z čínských novin People’s Daily China…

Graf č. 2 k článku A. Michla z 6. 6. 2019