(Mladá fronta DNES 12.9.2011 str. 1 Byznys speciál)
Jaroslav Mašek
Podle Davida Rozumka, ředitele sekce dohledu nad finančním trhem České národní banky, se situace na kapitálovém trhu lepší, dohlížející banka však „nesedí s rukama v klíně“. „Už ale neřešíme série nekalých praktik ze strany jednoho nebo více obchodníků, spíše se věnujeme jednotlivým případům,“ říká Rozumek.
* Jak se v poslední době změnil kapitálový trh a jaké prohřešky na něm nejvíce řešíte?
V uplynulých zhruba dvou letech se trh podstatně konsolidoval a jednání, která jsme dříve viděli jako jasně nežádoucí aměla třeba i mezinárodní dosah, tak těch ubylo. Už neřešíme série nekalých praktik ze strany jednoho nebo více obchodníků, spíše se věnujeme jednotlivým případům. Myslím, že na kapitálovém trhu zůstávají firmy, které chtějí dělat dlouhodobě udržitelný byznys. To samozřejmě neznamená, že se nekalé praktiky vůbec nevyskytují a my máme ruce v klíně.
* Uzpůsobily se změnám na trhu také systémy dohledu České národní banky?
Postoupili jsme dál v oblasti monitoringu, máme více informací a umíme je lépe zpracovávat. Máme informace o obchodech z deníků obchodníků, z regulovaných trhů i z mezinárodního systému TREM, kde se sdílejí informace o transakcích mezi dohledy členských států EU.
* Jak sledujete nadměrné obchodování? Máte na to nějaké automatické informační systémy?
Od počátku letošního roku nově disponujeme daty k propočtu podezření na nadměrné obchodování. Získáváme tak informace, které jsme donedávna uměli zjistit jen dohlídkou u obchodníka na místě. Dnes ale umíme udělat propočet přímo z dat, která chodí elektronicky do České národní banky.
» Pokračování na str. D2
Kontrol bude letos násobně víc, slibuje vrchní hlídač z ČNB
»Ochrana investorů Podle Rozumka se centrální banka snaží vytvářet tlak na obchodníky, aby si vybírali kvalitnější investiční zprostředkovatele.
» Pokračování ze str. D1
* Tyto informace z trhu přicházejí do ČNB denně?
Z domácího trhu ano, ze zahraničí s mírným zpožděním. Pro dokazování churningu (nadměrného obchodování za účelem vybrat co nejvíce na poplatcích, pozn. red.) ale stejně potřebujete mít nějakou časovou řadu, takže není úplně zásadní, zda jsou informace k dispozici denně. Na podezření vždy navazuje další komunikace s daným subjektem, která může být završena dohlídkou na místě. Teď ale můžeme při automatickém zpracování dat získat dopředu poměrně přesnou představu o tom, co se děje.
* Díváte se na data chodící od obchodníků průběžně, nebo až po nějakém podnětu?
Máme nastavené programy tak, že udělají automatické upozornění, pokud zjistí něco podezřelého. Vycházíme přitom samozřejmě z individuálních dat. Jsou to desítky upozornění denně, která se řeší a nejsou zaměřená jen na nadměrné obchodování, ale i na další prohřešky. Je ale nutné dodat, že se u většiny z nich zjistí, že nedošlo k nekalému jednání. Vždy je musí zhodnotit analytik. S velkými makléři jsme prakticky v denním kontaktu, což je spíše způsobeno rozsahem jejich činnosti než výskytem chyb na jejich straně. Každopádně průběžný kontakt má určitě preventivní efekt na jejich jednání.
* Je novým systémem možné dohlédnout i na investiční zprostředkovatele, u kterých se děje zřejmě nejvíce pochybení?
Tímto systémem ne. U nich je nutná dohlídka na místě, ale v této oblasti jsme udělali také podstatný krok dopředu. V letošním roce provedeme násobně více kontrol investičních zprostředkovatelů než v minulých letech. Soustředíme se vedle velkých zprostředkovatelů s širokou sítí totiž i na regiony, kde individuální investiční zprostředkovatelé působí.
* Má obchodník vždy odpovědnost za jednání investičního zprostředkovatele, který pro něj pracuje?
Ano. Vždy se snažíme dovozovat odpovědnost investičních institucí a zároveň na ně vytvářet tlak, aby si vybíraly skutečně kvalitní partnery, tedy investiční zprostředkovatele. Nechceme, aby od nich dávaly ruce pryč s tím, že za jejich jednání nemohou.
* Takto se mohou hájit?
V případě vázaného zprostředkovatele je jejich odpovědnost naprosto bez diskuse. V případě investičního zprostředkovatele mají obchodníci povinnost kontrolovat jeho činnost, a my se proto díváme na to, jak to dělali a zda k něčemu při svých kontrolách došli. A z toho se pak dovozuje jejich odpovědnost. Je fakt, že investiční a pojišťovací zprostředkovatelé mohou mít na trh systémový dopad, a věnujeme jim proto čím dál větší pozornost.
* Jak?
Udělali jsme organizační změnu v rámci ČNB a nově jsme do kontrol investičních zprostředkovatelů zapojili naše pobočky. Část loňského a počátek letošního roku jsme věnovali budování sítě inspektorů na pobočkách a budování potřebného zázemí, hlavně metodického. Nyní již probíhá standardní kontrolní činnost. Každá pobočka tak disponuje dostatkem inspektorů pro sestavení samostatného kontrolního týmu. Očekávám, že to bude mít dlouhodobě velký efekt. Informace o našich dohlídkách jsou trhem sdílené.
* Na co kontroly zaměřujete?
Snažíme se dělat ostré rozdíly mezi dobrou praxí a tou nežádoucí. Investiční zprostředkovatel je svým způsobem zvláštní institut, jehož činnost se dá jednoduše ukončit a znovu založit. I to je třeba mít na paměti. Dá se říci, že díky pobočkám máme větší pokrytí trhu kontrolami. Zjednodušeně řečeno: v centrále se soustředíme na vršky struktur kapitálového trhu a pobočky mají možnost jít zespoda.
* Na druhou stranu jsou skupiny lidí, kteří se vás asi nebojí. Sledujete i to, co dělají skupiny makléřů z řekněme rozprášených firem, jež jste dříve pokutovali?
Ano. ČNB má pravomoci při schvalování činností jednotlivých osob na kapitálovém trhu a samozřejmě se přihlíží k jejich minulému jednání. Vám přijde nadměrné obchodování stále jako velké téma?
* Ano amám pocit, že problém je také u investičních doporučení. Lidem je často při vyplňování investičního dotazníku vedena ruka, aby byli na papíře co nejzkušenější, a následně jsou obráni na poplatcích. Makléři jim pak radí na nemonitorované lince, jak mají obchodovat.
Je fakt, že v tomto pohledu jsou pro nás šetření stále složitější, a je to i tím, že se snažíme být velmi transparentní v našich požadavcích. Na jednu stranu je to dobře, na druhou stranu ten, kdo se chce pohybovat na nějaké hraniční čáře, tak má jasnější vodítko.
* Protože ví, kam nepůjdete?
Ví, kde jsou obvykle nastaveny meze.
* Jak tomu zabránit? Neměli by si obchodníci víc hlídat, komu dávají důvěru vystupovat pod jejich jménem?
Určitě. Ale jsem přesvědčen, že poslední zásahy ČNB mají na trh pozitivní vliv.
***
PROFIL David Rozumek (34) V dohledu nad finančním trhem České národní banky působí od roku 1999. Nejprve pracoval jako inspektor analytik, od roku 2003 je ve vedoucích pozicích. Od roku 2008 je ředitelem sekce dohledu nad finančním trhem ČNB a od ledna 2011 je též členem správní rady nově vzniklého Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) v Londýně a předsedou Výboru pro regulaci působícího v rámci EBA. Rozumek je absolventem Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v akademické sféře je stále aktivní.
Snažíme se vytvářet tlak, aby si obchodníci vybírali kvalitní partnery. »