Viceguvernér ČNB Tůma o léku pro Ostravsko

Z. Tůma, viceguvernér ČNB, na Investičním fóru Ostrava 2000

(S. Badurová, Svoboda 3.10.2000 strana 8, rubrika: Hospodářství a spotřebitelé)

Česká republika má nyní ze zemí střední Evropy nejvíce přímých zahraničních investic

OSTRAVA. Lékem na nezaměstnanost v "upadajících regionech" jsou přímé zahraniční investice.

Řekl to na Investičním fóru Ostrava 2000, které se konalo v pátek a v sobotu, Zdeněk Tůma, viceguvernér České národní banky, žhavý kandidát na post guvernéra. Jak Tůma uvedl, jsou dva způsoby, jak se mohou upadající regiony vyrovnat s nezaměstnaností: Snížením mezd nebo migrací do prosperujících regionů. "Mzdy jsou však v České republice velmi neměnné směrem dolů, navíc v regionech jako Ostravsko jsou mzdy stále spíše nad průměrem v ČR, především z historických důvodů, a to i navzdory vysoké míře nezaměstnanosti," prohlásil Tůma.

Zahraniční investice mohou nastartovat růst české ekonomiky

Migraci brání nefunkčnost trhu s byty i naše mentalita. Efektivní může být podle Tůmy podpora soukromých akcí, jež vedou k rychlému růstu nových průmyslových odvětví. "A zde se dostávám k roli přímých zahraničních investic, které se zdají jako nejlepší způsob k nastartování nových produkcí a zvýší růstový potenciál české ekonomiky. Přímé zahraniční investice mohou vstoupit do skomírajících regionů a usnadnit tak přizpůsobení jejich trhu práce," řekl Tůma. ČR je nyní podle něj na prvním místě mezi zeměmi střední Evropy v přílivu přímých zahraničních investic. Pro měnovou politiku mohou přímé zahraniční investice paradoxně znamenat krátkodobé problémy v tom, že dojde k výraznému zhodnocení koruny vůči euru.

Zhodnocování koruny je nyní pomalejší

Může to mít nepříznivý vliv na některá odvětví v růstu jejich nákladů. "Situace však není dramatická. To, co má pro ekonomiku největší význam, není nominální směnný kurs koruny vůči jedné měně, nýbrž reálný efektivní směnný kurs koruny vůči měnovému koši, ten byl od poloviny roku 1999 více méně stabilní," řekl Tůma s tím, že reálné zhodnocování koruny je nyní mnohem pomalejší než v letech 1992-1998. "To nejlepší, co může nyní měnová politika vykonat, je poskytnout stabilní makroekonomickou základnu, která zahraničním investorům poskytne garanci stability a nedeformované cenové signály," řekl v Ostravě investorům viceguvernér ČNB.