Ve 3. kvartálu čekám mezičtvrtletní růst

Rozhovor A. Michla, člena bankovní rady ČNB
(TV iDNES.cz 16. 5. 2020, pořad Rozstřel)

Video (externí odkaz na web TV iDNES.cz)

moderátor

Ekonom a člen Bankovní rady České národní banky Aleš Michl je naším hostem po Skypu, přeji dobrý den.

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Hezký den a díky za pozvání.

moderátor

Česká ekonomika klesla za první čtvrtletí roku 2020 o 3,6 %, meziročně potom o 2,2 %, to jsou nejnovější čísla Českého statistického úřadu. Očekávali jste podobný vývoj?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Ano, je to očekávatelné, a to proto, že my jsme teď na konci fáze číslo 1 a ta fáze číslo 1, já jí nazývám investice do zdraví, investice do zdravotnictví, čili aby zdravotnictví bylo připravené, aby ti, co jsou v první linii, měli zdravotní pomůcky, aby bylo dostatek lůžek, aby byly volné jednotky intenzivní péče, čili investice do zdraví. Náklad za to je, že průmysl -10 %, export -13 % a hrubý domácí produkt, který je za první čtvrtletí a má jenom půlku března za sebou, tak ten asi -2,2 meziročně.

moderátor

Přece jen opravdu jsou tam zapojená jen ta čísla do konce března, kdy pandemie opravdu začínala. Dá se předpovídat nějak lépe i vývoj za duben a květen?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

My jsme se s kolegou Adamem dívali, jak vlastně předpovídat ekonomiku, když nemáme dostupná data. A zjistili jsme, že teď je nejlepší koukat se na vývoj spotřeby elektřiny, protože spotřebu elektřiny mám každý den dostupnou, kdežto data, co přicházejí, jak vy jste říkal za březen, za únor, jsou strašně zpožděná. Když se podívám na ten vývoj spotřeby elektřiny, tak celkem to odpovídá tomu, co teď bylo zveřejněno, čili za březen jsme zaznamenali malý pokles spotřeby, protože to začalo všechno na konci března. Duben byl největší propad, tam spotřeba elektřiny padala asi o 13 %, no a teď pozorujeme malinkou stabilizaci. Čili já si říkám, že jsme asi ve druhé fázi toho našeho boje s epidemií, a to je fáze stabilizační, fáze transformační – to je, že musíme všechno otevřít, podniky postupně najedou, restaurace postupně najedou, celkem se začne oživovat poptávka a tudíž vlastně ta čísla už nebudou tak hrozná, ale začnou se zlepšovat.

moderátor

A jaký je podle těchto odhadů výhled dál? Co bude teď následovat? Bude následovat nějaká třetí fáze?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

HDP za to první čtvrtletí kleslo o 2,2 meziročně. Kdyby se dělal odhad jen za duben, tak podle spotřeby elektřiny by HDP bylo tak -10 %. Čili ještě dál budou přicházet drsná čísla, ale jak teď najedeme na tu fázi 2, tak si myslím, že ta čísla se postupně ve třetím čtvrtletí začnou zlepšovat. A pak už je ta třetí fáze, to je růstová fáze, tam si myslím, že uvidíme úplně skvělá čísla o ekonomice. Ekonomika vyskočí nahoru, jak všechno najede – a klíčové, co všechno rozhodne, je, jak se s tou nemocí naučíme žít, jako jak moc ovlivní nebo neovlivní byznys.

moderátor

Takže v tomhle jste optimista? Zkusíte být trochu konkrétnější, anebo zůstaneme jenom v takové obecnější rovině odhadu odhadu vývoje ekonomiky dál?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Podle mě, vím, že nevím. Já přesně nevím, jak to dopadne. Když se koukám na Čínu, ve které to začalo o jeden kvartál dříve, tak ten vývoj je podobný: velký propad následovaný postupným oživováním. Takže já si myslím, že teď ještě měsíc, dva, jak jsou ta čísla zpožděná, budou chodit ze statistického úřadu špatná čísla, ale potom v tom třetím čtvrtletí už bych čekal lepší čísla. Ale budou to čísla, která sice půjdou nahoru, ale stále nebudeme na tom levelu, na jakém jsme byli před pandemií.

moderátor

Dá se tedy očekávat, že ta pandemie poznamená ekonomiku jako takovou, ten výhled? Dá se v tuto chvíli říct, jak to bude vypadat na konci letošního roku? Podle aktuálních čísel odhadů, která máme k dispozici, to bude kolem 7 procent, ale v roce 2021 bude následovat naopak růst ekonomiky kolem 5–6 procent. Česká národní banka s ničím podobným počítá také?

Aleš MICHL, ekonom, člen Bankovní rady České národní banky

Tak já tady mám za sebou jenom hezký obraz, ale nemám křišťálovou kouli, takže buďte fakt velmi opatrní na všechny tyto odhady. Jsou to odhady modelové, ale teď ty modely moc neplatí. Teď je důležité léčit ty problémy. První náš problém je, aby byla kapacita ve zdravotnictví. Tento problém už máme za sebou, můžeme si ho odškrtnout. V té druhé fázi, co teď musíme řešit, jak budou najíždět podniky? Ten největší problém vidím v tom, aby nebyla finanční krize, aby nepadaly podniky, aby nepřestaly splácet úvěry. To samé u lidí, aby pak posléze nezačaly padat banky, takže to je hlavní cíl té druhé fáze. Proto je potřeba nastartovat teď ekonomiku, otevřít jí a jestli dopadneme s malým minusem nebo plusem, to teď vůbec neřeším.

moderátor

Co by měla podle Vás vláda konkrétně dělat? Vy jste na svém Twitteru napsal, je třeba teď uvolnit zákazy, rozjet ekonomiku. Zeptám se takto: Jsme podle Vás jako Česká republika pomalí, anebo je to na dobré úrovni?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Podle mě, zatím s tím maximální spokojenost. Výsledky za tu první fázi, kdy to byla, já říkám, investice do zdravotnictví nebo do zdraví, tak my máme 27 úmrtí na 1 000 000 obyvatel. Když se podívám na Švédsko, které vlastně má ten druhý přístup, tak má 349 úmrtí na 1 000 000 obyvatel, Itálie 514 úmrtí na 1 000 000 obyvatel. Takže výsledek máme dobrý, ale teď je potřeba zvládnout i tu druhou fázi – zabránit finanční krizi, zabránit depresi. Proto otevření a my jako Česká národní banka ekonomice pomáháme tím, že jsme výrazně zlevnili peníze, ručíme za nabídku peněz, čili že bude dostatek peněz pro banky a pro celý finanční systém – že bude stabilní.

moderátor

To jsou kroky České národní banky. Úrokové sazby – zůstaňme chvilku u nich – jsou snížené na 0,25 %. Vy jste ale takto nízký pokles nechtěl, je to tak?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

My jsme měli spolu rozhovor, kdy to bylo, tak dva měsíce nebo měsíc...?

moderátor

Přesně tak. Před dvěma měsíci.

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

A tehdy jsem řekl, že je potřeba snížit úrokové sazby. A i tehdy, když se podíváte na rešerši názorů, jsem byl extrém, tehdy ještě nikdo moc nechtěl snižovat úrokové sazby. A teď říkám, že sazby už se snížily výrazně hodně. Já si myslím, že už bychom neměli pokračovat ve snižování nebo neměli bychom teď jít do záporu, a to proto, protože cena peněz je také důležitá. Ti, kdo spoří a mají našetřeno, mají polštáře, tak to přece nemají teď odnášet. Čili přijde mi nelogické, aby ten, kdo má peníze, měl z toho úroku minus nebo ještě musel doplácet, a ten, kdo nemá peníze a potřebuje dluh, aby dostal peníze za to, že si půjčí. Takže tady podle té logiky jsem proti. Záporné sazby jednak jsou nelogické, jednak se nikdy neosvědčily – eurozóna, Švédsko, Japonsko – ty výsledky jsou nepřesvědčivé. A zrovna tak i akademický výzkum, ten je nerozdělený, tam není přesně jasné, že by záporné sazby byly lék, takže za mě – já je vylučuji.

moderátor

V jaké kondici jsou v tuto chvíli české banky? Jak moc je poškodila covidová krize?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Asi nejlepší je to srovnat s roky 2007, 2008, 2009. Rok 2007 byl takový ten předkrizový rok, ve 2008 a 2009 začala ta poslední krize. Takže, když to srovnám se 2007, tak banky mají v současnosti dvakrát více kapitálu, dvakrát větší polštář, než měly tehdy, takže jsou na to lépe připraveny. Už tehdy prošly tou krizí výborně. Za druhé, podle mě mají v současnosti strašně málo neplatičů. Ty míry nesplacení se pohybují asi na 1,7 % neplatičů u lidí, asi 4,2 % u podniků, čili 4,2 % z objemu úvěrů je nesplacených, takže zatím strašně malá čísla. Asi budou přibývat, ale zatím je to celkem OK. Co se týká jejich ziskovosti, tak loni měly vlastně fantastický rok, měly 90,9 miliard korun zisku, takže mají peníze na to, aby tuto krizi zvládly, i tu druhou etapu.

moderátor

Přesto, kdyby se banky do problémů dostaly, může jim Česká národní banka nějakým způsobem v tuto chvíli s tím, co má, pomoci?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

My ručíme, a máme to i v zákoně, za stabilitu finančního a bankovního systému. Takže v současnosti, když si to vezmu, má bankovní systém přebytek likvidity, přebytek peněz, a ty peníze je třeba využít. Může se stát, že nějaká banka za měsíc, za rok, za půl roku, nevím, že nějaká banka z nějakého důvodu nemusí mít likviditu. Pokud jí nebude mít, připravili jsme úplně nový nástroj, půjčíme jí. Ona se zaručí buď státními dluhopisy nebo se zaručí nějakým hypotečním zástavním listem, nějakým portfoliem hypoték, dostane půjčku a nestane se, že by nebyla nabídka peněz. Protože to je to hlavní poučení z krize jako třeba z roku 1929, 1930, aby nebyla omezená nabídka peněz pro finanční systém. Za to my ručíme.

moderátor

Nezadlužujeme se podle vás my jako Česká republika, vláda, jako stát, v tuto chvíli moc?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Tak tady je vlastně třetí opatření. My jsme je vzali docela pěkně postupně. My jsme snížili sazby, pak ručíme za tu nabídku peněz, ale pak je důležité ještě, že když máte nabídku peněz, tak to neznamená, že bude po ní poptávka. Jinými slovy, teď by bylo důležité, aby tu nabídku peněz ty podnikatelé vzali. Buď si vzali půjčku, nebo aby roztočili trošku peníze a ta ekonomika se nastartovala. Ale samozřejmě je to těžké, protože nepůjdete hned do hospody nebo neubytujete se hned v hotelu, takže tam poptávka bude ožívat pomalu. Tam je strašně důležitá role státu, aby teď přišel, a on to dělá dobře, aby lidem dal kompenzaci za to, že jsme investovali do jejich zdraví, za to, že se zavřely podniky. Myslím, že jak podnikatelé, tak lidi, ošetřovné nebo OSVČ, co dostanou, tak to jsou myslím, že dobře investované peníze. Pak by měl pokračovat v sérii překlenovacích úvěrů a pak hlavně obce, aby stavěly, aby stát stavěl. Teď jsem četl zprávu, že obce zastavily investice – to je nejhorší, co se teď může stát. Takže je potřeba, aby obce dál dostávaly peníze, aby začaly stavět a aby pokračovaly, pokud to jde, a úplně normálně investovaly.

moderátor

A neobáváte se předlužení státu? To by mohlo samozřejmě nastat, může v tomto ohledu Česká národní banka nějak pomoct?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Je pravda, že v historii nekrachovaly tolik státy, které měly extrémně velký dluh, ale jsou případy, že krachují státy, které maj malý dluh. Ale to, co je důležité, je, že ta situace, ve které teď jsme, té nepředcházel krach nějaké velké banky nebo pád hypotečního trhu, nebo že by Škoda Auto byla úplně neefektivní firma, tudíž zkrachovala a začala propouštět. Této situaci předcházelo něco, co my víme. My jsme záměrně zastavili ekonomiku, řídíme to, sice neznáme moc ten vir a nevíme, jak může zmutovat, já nejsem zdravotník, ale víme, proč to děláme. A to je strašně důležité. Čili ta situace je pochopitelná, co se děje, a je pochopitelné, že se stát zadlužuje. Banky mají přebytek peněz na to, aby uspokojily poptávku po dluhopisech, takže když se podíváte, tak je v současnosti víc poptávky po dluhopisech než nabídky, takže stát nemá problém prodávat dluhopisy. Prodává je za super úrokovou sazbu, do 15 let pod 1 procento, to jsou super úrokové sazby. Takže se teď neobávám, že by došlo k předlužení, respektive, že by došlo k tomu, že by nebyl zájem o české dluhopisy. Stát dělá kredibilní politiku.

moderátor

Co inflace, jak se podle vás bude vyvíjet?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Spíš to je efekt protiinflační, měla by jít spíš dolů, ale to jsme si říkali i při tom našem rozhovoru tehdy.

moderátor

A kurz koruny? Jak se bude vyvíjet dál?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Kurz koruny je taky na křišťálovou kouli. Já si myslím, že to je tržní veličina, takže já bych ani nehejbal s kurzem koruny, nechal bych to na trhu. Teď není čas na to dělat další experiment s nějakým kurzovým závazkem nebo něco dělat s kurzem. Takže já nechci dělat záporné sazby, nechci hýbat s kurzem, protože cíl, jak jsem říkal, je zabránit finanční krizi a depresi. A náš problém v současnosti je ten, že je může být nedostatek likvidity u podniků, které zavřely a kterým hned teď nenaběhne taková poptávka, jako měly dřív – že jim budou chybět peníze. A ty peníze vláda musí přerozdělit, na to si může půjčit. A to je ten největší problém a já ho nevyřeším tím, že oslabím kurz nebo jakkoliv hýbnu s kurzem. A nevyřeším ho také tím, že dám sazby do záporu.

moderátor

Tak se zeptám možná trochu jinak – očekáváte nějaký tlak na českou korunu?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Myslíte tlak, aby posilovala, nebo tlak, aby oslabovala?

moderátor

Buďto – který bude vycházet přímo z České republiky nebo ze zahraničí.

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Není k tomu vůbec žádný důvod, protože i to naše zadlužení je nízké. Jednáme naprosto transparentně. Pokud nesnížíme dál sazby, a já bych je nechal už takto, tak máme stále o trošku větší sazby než v eurozóně. Léčíme ekonomiku jinak, léčíme ji poctivě, léčíme ji tržně bez toho, abychom dělali nějaké experimenty.

moderátor

A nahrává slabší koruna v tomto ohledu teď během těch krizových týdnů a měsíců českému exportu?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Ano, nahrává. Nepřinese Škodě Auto zájem o Škodovky, ale přinese jí nějaký polštář k tomu, aby měla o trošku větší tržby, než by měla, kdyby koruna posilovala. Takže podle mě ta slabá koruna v krizi, v recesi, je dobrá. Zase silnou korunu podle mě budeme mít tehdy, až budeme mít silnou ekonomiku.

moderátor

Ještě jedna otázka – ptám se na to pokaždé s ohledem na měnovou politiku – je během této krize pro Česko dobře, podle vás, že nemáme euro, nebo by nám naopak euro v tuhle chvíli pomohlo?

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Je to dobře, protože jinak bychom měli záporné úrokové sazby a ten, kdo spoří, by nevydělával nic a trh by byl úplně pokřivený. Protože eurozóna je pokřivená tím, že sever má peníze a dotuje jih. Takže sever potřebuje úplně jinou politiku než jih. A díky za to, že máme korunu a že máme vlastní měnovou politiku a myslím, že v České národní bance uděláme všechno pro to, abychom dál měli stabilní finanční systém bez nějakých velkých experimentů.

moderátor

Říká ekonom a člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl, který byl naším hostem prostřednictvím Skype. Moc děkuji za Váš čas a na shledanou.

Aleš MICHL, ekonom, člen bankovní rady České národní banky

Díky, hezký den.