Vankúš Slovenska a polštář Česka

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 2. 12. 2019 strana 10, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Polštář je slovensky vankúš. V obojím smyslu, jako vankúš do postele i jako vankúš na horší časy. O vankúších jsme diskutovali se studenty na Ekonomické fakultě Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici. Se studenty, kteří, až budou mít diplom, napíšou před školou své jméno na chodník, jak velí místní tradice. Základní otázka k debatě zněla: Je lepší mít hypotéky s úrokem 2,5 % a termínovaný vklad za 1,9 % jako v Česku, nebo mít hypotéky za 0,9 % a termínovaný vklad za 0,05 % jako na Slovensku?

Páka domácností, dluh k ročnímu příjmu, je nyní v Česku 60,9 %. Proti předkrizovému roku 2007 je to nárůst o 16 procentních bodů. Na Slovensku je to 70 %. Proti 2007 je to nárůst o 38 procentních bodů. Na Slovensku roste zadlužení domácností nejrychleji v EU. Zároveň vankúš, polštář na výpadek příjmů (celkový majetek k ročnímu důchodu), je třetí nejnižší. Pokud by domácnosti přišly o část svých příjmů kvůli nečekané větší recesi a propouštění, mohl by být problém...

Národní banka Slovenska si riziko uvědomuje, varuje před ním a přijala opatření pro zvýšení odolnosti bank. Polštáře bank, kapitál k aktivům, výrazně proti roku 2007 narostly. Jak ale zvětšit polštáře samotných domácností? To moc jednoduše nepůjde, když společná evropská politika razí strategii: půjčte si, půjčte si, půjčte si, kupte si, kupte si, kupte si. Při rozhodování, zda spořit, jsou klíčové úrokové sazby. Slovensko má nulové či minusové sazby, a to jen a jen kvůli společné měnové politice. Kdyby o nich Slovensko rozhodovalo samo, asi by je teď mělo podobné jako v Česku.

Slovenská ekonomika roste. Vykazuje dobré výsledky. Přes to všechno, vytváření vankúšů, úspor, je dnes lepší než další zvětšování páky. Motivací spořit jsou kladné úrokové sazby. Proto je lepší mít hypotéky za 2,5 % a termínovaný vklad za 1,9 % než mít hypotéky za 0,9 % a termínovaný vklad za 0,05 %. Protože se sazbou nula je motivace vytvářet vankúše taky nula.