Valentýn v ČNB s akciemi a dluhopisy

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 14. 2. 2022 strana 9, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Rozhodli jsme se v ČNB zveřejňovat pravidelněji výsledky správy devizových rezerv naší republiky. Pro větší transparentnost. Ať si můžete porovnat rozložení a vývoj vaší soukromé investice, i když v absolutních částkách hodnoty majetku budeme někde jinde.

Všechna data ke konci roku 2021: v ČNB máme v rezervách majetek za 143,9 miliardy eur. Nejsou to jen eura, na tuto měnu je to přepočítané z účtárny. Celkem 52,5 procenta z rezerv je ve světových dluhopisech, hlavně vládních. Pak máme úložky u různých bank po světě, celkově 31,2 procenta z portfolia. V akciích máme 16 procent majetku, hlavně evropské akcie (pro fajnšmekry, jsou to všechno firmy z indexu MSCI Euro) nebo americké akcie (všechny firmy z indexu S&P 500). A 0,3 procenta máme ve zlatě (málo, vím; proč by centrální banka měla mít více zlata a akcií, najdete v mé knize Reset ekonomiky).

Všechny investice máme rozmístěné v osmi regionech světa: eurozóna, USA, Kanada, Austrálie, Británie, Japonsko, Čína, Švédsko. Podíly mezi těmito zeměmi jsou vidět přes měny, v jakých rezervy držíme.

Takže například 56,8 procenta z rezerv máme v eurech, tedy jsme nejvíc v eurozóně. V amerických dolarech máme 25,3 procenta. V kanadských dolarech máme 6,8 procenta. Pro zajímavost, v čínských jüanech, hlavně ve státních dluhopisech, máme zainvestováno 1,2 procenta z rezerv, na eura je to 1,7 miliardy.

Výnos devizových rezerv měřený v cizí měně dosáhl za uplynulý rok 2,11 procenta – díky akciím. Pro srovnání, průměrný roční výnos 2006–2020 jsme měli 2,67 procenta. Loni to byl tedy mírně podprůměrný rok – holt strategii máme ultrakonzervativní. Každopádně, za těmito výsledky si představte kupu práce lidí z týmu řízení devizových rezerv. A za to ten tým mám rád, tak když je ten Valentýn, tak sem se takto vyznal.