V tuto chvíli jde o to situaci přežít, říká k vysoké inflaci guvernér České národní banky Jiří Rusnok

Rozhovor s J. Rusnokem, guvernérem ČNB
Martin Kovář
(Radio Z 23. 2. 2022, rubrika Interview Martina Kováře)

„Situace je skutečně mimořádná. Je to něco, co jsme v takovém globálním rozsahu nezažili. Bohužel takto to bude celé první pololetí, podle našich očekávání a prognóz bychom rychlý pokles měli vidět v pololetí druhém. V příštím roce bychom se podle současných odhadů měli vracet někam ke dvěma procentům,“ říká k vysoké inflaci guvernér ČNB Jiří Rusnok, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

„V tuto chvíli jde o to celou situaci přežít, teď už tomu nezabráníme, nemáme na to už žádné nástroje. Krize na Ukrajině je nový faktor, který celé situaci rozhodně nepomůže. Věci jsou ale stále v pohybu a uvidíme, jestli reálně hrozí omezení dodávek například plynu zejména do Evropy,“ dodává guvernér. Podle něho je „štěstím“ to, že letos byla mírná zima, která je navíc zřejmě už na svém konci.

Je podle guvernéra ještě ve hře další zvedání úrokových sazeb? „Nemůžeme ho vyloučit, nemůžeme říct, že už nikdy nic nebude. Ale určitě už to nebudou ty skoky, které jsme zažívali.“

Guvernér se vyjádřil také ke státnímu rozpočtu. „Oceňuji úsilí vlády, rozhodně nastoupila do složité situace a vykonala vysoké úsilí k tomu, aby dosáhla alespoň na to takzvaně nízko visící ovoce. Technicky vzato, pokud máme deficit 200 nebo 300 miliard, tak to pořád k té inflaci přispívá. Je to ale dramaticky lepší, než když je deficit 400 až 500 miliard. Hodnocení bude ale seriózní až za rok, až uvidíme další rozpočet,“ zakončuje Rusnok.

Poslechněte si záznam celého rozhovoru (externí odkaz na web Radio Z).