Tůma naznačil snížení sazeb, koruna ihned oslabila

Aktualne.cz 22.7.2008  str. 0 Volný čas a nákupy - Finance

Redakce EKO

Česká měna oslabila o 40 halářů k euru i dolaru

Praha - Prudké oslabení koruny způsobilo dnes odpoledne vyjádření guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.

Centrální banka by kvůli silné měně mohla v srpnu snížit úrokové sazby, naznačil Tůma pro agenturu Bloomberg.

V reakci na jeho slova kurz oslabil nad 23,40 koruny za euro, ještě ráno přitom koruna posilovala na 22,91. K dolaru vyšplhala nad 14,80 z dopoledních 14,39. Vyplývá z údajů společnosti Patria.
Snížit. Ale o kolik?

"Debata, kterou jsme měli na posledním jednání o měnové politice, jestli ponechat nebo zvýšit sazby, je v tuto chvíli ukončena - teď bude debata, jestli sazby ponechat nebo snížit," řekl Tůma pro Bloomberg.

"Pokud by koruna zůstala na současných úrovních nebo dále posílila, nemohu vyloučit, že bude na stole debata, o kolik snížit," dodal.

"Je zjevné, že žádná ekonomika nemůže odolat tak výraznému posílení měny, aniž by byla poškozena," uvedl Tůma.

Ekonomický růst zpomalí

ČNB teď předpovídá, že HDP letos poroste o 4,7 procenta, silná koruna by ale mohla způsobit mnohem výraznější zpomalení oproti loňským 6,6 procenta.

Vedle toho by silný kurz mohl vést k "podstřelení" inflačního cíle ČNB, dodal guvernér. Zpevňování kurzu totiž mírní růst cen.

Za poslední tři roky ČNB sazby osmkrát zvýšila, naposledy letos v únoru. Dvoutýdenní reposazba je teď 3,75 procenta, níže než obdobná sazba v eurozóně. Nejbližší jednání bankovní rady o úrocích je na programu 7. srpna.

Ohledně možnosti přímého zásahu proti měně je guvernér opatrný.

"Nemohu zcela a navždy vyloučit, že centrální banka bude prodávat korunu, ale z našeho postupu v posledních pěti až šesti letech je jasné, že s intervencí nespěcháme, a je to pro nás poslední instance," řekl Tůma.

Snížení sazeb by mohlo dočasně ulevit exportérům, kterým posilující koruna snižuje zisky i tržby. Na jejich problémy ale není jednoduchý recept: pokud systematicky neposilovala měna, probíhala by konvergence k eurozóně prostřednictvím rychlejšího zdražování vstupů, napsal dnes v komentáři pro HN Vladimír Tomšík, člen bankovní rady ČNB.