Pavel Heřmanský (Hospodářské noviny 7.11.2008 strana 18, rubrika: FINANČNÍ KRIZE)
MIROSLAV SINGER, viceguvernér České národní banky
Česká národní banka zaskočila ekonomy, analytiky i běžné lidi prudkým snížením sazeb. Projeví se však tento pokles i na mezibankovním trhu, který je v současné době poměrně zadrhnutý? Peněžní trh se sice nevrátí k normálu, ale situace se rozhodně zlepší, předpokládá v rozhovoru pro HN viceguvernér ČNB Miroslav Singer.
* HN: Jak se změna sazeb centrální banky projeví do změny sazeb na mezibankovním trhu?
Jak jsme viděli v eurozóně, kde je situace na mezibankovním trhu ještě horší než u nás, snížení úroků Evropské centrální banky na trh opravdu vliv mělo. My nečekáme, že by se peněžní trh v tuto chvíli vrátil k normálu, ale určitě se to projeví.
* HN: I když se před pár měsíci snižovaly úrokové sazby ve Spojených státech a Velké Británii, tak úroky na mezibankovním trhu šly stejně nahoru...
To ano, ale za prvé nevíme, co by udělal, kdyby ty sazby dolů nešly. A za druhé, když je teď v říjnu snížily o půl procenta nejvýznamnější centrální banky, tak tyto sazby zamířily dolů.
* HN: V České republice příliš nefunguje ani trh se státními dluhopisy. Kdy se podle vás aktivita na dluhopisovém trhu obnoví? Může k tomu přispět snížení sazeb?
Pokud jde o státní dluhopisy -nám se zdá, že se trh s nimi opatrně rozhýbává. Zvažujeme, co by se ještě dalo učinit, ale situace se opravdu lepší. V ČNB nemáme signály o tom, že by se někdo ve velkém zbavoval dluhopisů pod cenou.
* HN: Jak současná ekonomická situace zasáhne české podniky?
Problémem už nebude kurz koruny, ale potřeba hotovosti. Řada podniků zažije situaci, kterou jsme zažili v devadesátých letech, kdy nutně potřebovaly hotovost a nemohly se k ní dostat.
* HN: Co říkáte trendu, že řada evropských vlád se rozhodla v plné výši ručit za bankovní vklady?
Žádný ministr financí nemá k dispozici volnou hotovost na financování bank. Pokud by to musel skutečně platit, musel by si na to půjčit.
* HN: Mnoho firem volá po zavedení eura, které by jejich problémy částečně vyřešilo. Jak se za současné situace na trhu díváte na přijetí eura?
V tuto chvíli je nejrozumnější počkat. Země, které mají zdrojový průšvih, do eurozóny chtějí, ale těžko se tam dostanou.