Třetí kvartál ukázal, jak žít s koronavirem

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 12. 10. 2020 strana 10, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Od počátku dubna měříme ekonomiku každý týden přes spotřebu elektřiny. Data jsou dostupná okamžitě, na rozdíl od HDP nebo průmyslové výroby. Výsledky publikujeme s kolegou Adamem v pravidelných aktualizacích na blogu ČNB. Dna ekonomického cyklu bylo dosaženo v polovině dubna, kdy spotřeba elektřiny klesla meziročně o 13,7 prodenta. Od té doby se spotřeba elektřiny postupně zlepšovala, až koncem září dohnala úroveň roku 2019.

Teď v říjnu přišla brzda: minulý týden spotřeba elektřiny byla dole meziročně -3 procenta. Mezi červnem až koncem září, tedy ve třetím kvartálu, jako by se Česko postupně zdárně učilo fungovat s nemocí COVID-19.

Ve třetím čtvrtletí se virem nakazilo šestkrát více lidí než v kvartálu druhém, i tak průměrná spotřeba elektřiny za stejné období vzrostla o 5,4 procenta. Rovněž i nákladní silniční doprava a obchod zaznamenaly růst. Například v červenci kamiony na dálnicích D2 a D5 najely oproti květnu o 20 procent více kilometrů, oproti dubnovému minimu o 32 procent více.

Osud je v našich rukou

Ve sloupku z 9. března jsem psal, že mi situace s COVIDem-19 připomíná rok 2008, kdy tehdy na jaře zkrachovala investiční firma Bear Stearns a největší průšvih přišel na podzim po pádu Lehman Brothers. Tehdy kolabovalo světové bankovnictví, zamrzl trh peněz. Firmy přestaly dostávat provozní úvěry. Seškrtaly u svých dodavatelů objednávky a zamrzl trh zboží. Začalo se propouštět. Zamrzla poptávka lidí. Ekonomika prošla velkou recesí.

Nyní trh peněz funguje, a navíc proti roku 2008 máme jednu velkou výhodu: osud máme ve svých rukou. Stačí zpomalit šíření nákazy, respekt vůči ostatním, rouška, disciplína, omezit osobní setkání, však víte...

Stačí zmírnit nárůsty nemocných, aby to nemocnice zvládaly, aby měly personál. Pak je možné s COVIDem-19 a dalšími viry, co ještě přijdou, žít a mít i rostoucí ekonomiku. Letošní třetí čtvrtletí je toho důkazem.