(Reuters 28.1.2013)
Česká národní banka je připravena prodávat koruny, bude-li třeba dál uvolnit měnovou politiku, ovšem pouze po omezenou dobu, dokud by prognóza neukázala, že inflace nabrala tempo a míří k dvouprocentnímu cíli, řekl viceguvernér Vladimír Tomšík.
ČNB v listopadu snížila klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na historické dno 0,05 procenta, aby neutralizovala pomalejší růst cen, a uvedla, že bude tlačit na oslabení koruny, dojde-li k závěru, že je třeba měnové podmínky dále uvolnit.
Tomšík odmítl názory některých ekonomů o možném posunu v rámci měnové politiky k cílování devizového kurzu namísto výlučného zaměření na ceny. Tomšík řekl, že intervence proti koruně by měly být vnímány jako alternativní nástroj sloužící k dosažení hlavního cíle měnové politiky.
"Stále cílujeme inflaci, rozhodně neplánujeme cílovat kurz," řekl Tomšík v rozhovoru pro agenturu Reuters.
"Kurz chápeme pouze jako alternativní nástroj v rámci cílování inflace, který bychom, pokud to bude potřeba, použili jen dočasně," řekl.
Tomšík dodal, že 'dočasně' znamená "dokud neuvidíme, že naše prognóza inflace směřuje do cíle (2 procent) za předpokladu kladných měnověpolitickych úrokových sazeb."
Domácí ekonomika neroste v rámci nejdelší kontrakce za 15 let již od poloviny roku 2011, když vládní konsolidace veřejných financí tlumí spotřebu, zatímco uvadající poptávka po produkci českého průmyslu z eurozóny brzdí investice.
Listopadová kvartální prognóza vidí zvolnění inflace pod 2procentní cíl ke konci letošního roku a předpokládá negativní repo sazbu zhruba od poloviny roku, což je doba, kdy by mohlo dojít k intervencím.
Tomšík řekl, že od poslední prognózy v ekonomice posílila protiinflační rizika, když zmínil pokles ekonomiky ve třetím kvartálu - namísto růstu předpovídaného ČNB -, pokles soukromé spotřeby a pomalejší než očekávanou inflaci.
Viceguvernér ale také řekl, že to automaticky neznamená, že by intervence měly začít dříve, protože protiinflační rizika do jisté míry neutralizuje slabší koruna - zčásti důsledek chabých dat a zčásti kvůli opakovaným slovním intervencím členů bankovní rady.
"Takovýto vývoj kurzu nepochybně pomáhá v uvolnění měnových podmínek, ale jestli to vyváží tato zesílená, nově pozorovaná protiinflační rizika, nebo dokonce oddálí debatu o zahájení intervence, to nejsem schopen v tuto chvíli říci," řekl Tomšík.
Průměrný kurz koruny činí zatím v prvním čtvrtletí 25,5 za euro, zatímco ČNB předpovídá hodnotu 25,1.
Tomšík řekl, že světlo do dalšího směřování kroků centrální banky by měla vnést nová předpověď, již banka vydá 6.února.
ŽÁDNÝ STRAŠÁK INFLACE
Dvojitý pokles hrubého domácího produktu (HDP) v uplynulých třech letech Tomšíka přesvědčil, že v české ekonomice nečíhá žádný "strašák inflace".
"Není to o tom, jestli je člověk holubice nebo jestřáb. Jestliže není přítomen strašák inflace, je nutné uvolňovat měnovou politiku tak, aby byl naplněn inflační cíl," řekl.
"Pokud bude nadále potřeba uvolňovat měnové podmínky, jsem připraven jít do intervencí."
S oficiální cenou půjček na nule a závazkem ČNB je na této úrovni držet delší dobu mohou intervence působit více než obvykle na růst dovozních cen, zvrátit očekávání domácností na pokles cen a podpořit vývozce, řekl Tomšík.
"Dopad do inflace z případných intervenci může být mnohonásobně silnější než kdykoliv dříve, kdy byl neočekávaný kurzový vývoj vždy kompenzován centrální bankou přes (vzestupnou) změnu úrokových sazeb."
Vyjádření viceguvernéra Vladimíra Tomšíka:
VÝVOJ RIZIK
"Od poslední prognózy se v domácí ekonomice spíše vyvinula proti-inflační rizika, ať už jde o vývoj HDP, soukromé spotřeby, ale také inflace. Avšak aktuální vývoj kurzu jde opačným (proinflačním) směrem.
"Takovýto vývoj kurzu nepochybně pomáhá v uvolnění měnových podmínek, ale jestli to vyváží tato zesílená, nově pozorovaná proti-inflační rizika, nebo dokonce oddálí debatu o zahájení intervence, to nejsem schopen v tuto chvíli říci."
INTERVENCE
"Stále cílujeme inflaci, rozhodně neplánujeme cílovat kurz. Kurz chápeme pouze jako alternativní nástroj v rámci cílování inflace, který bychom, pokud to bude potřeba, použili jen dočasně. Dočasně znamená tak dlouho, dokud neuvidíme, že naše prognóza inflace směřuje do cíle za předpokladu kladných měnověpolitických úrokových sazeb."
TRANSMISNÍ KANÁL INTERVENCÍ
"Domácnosti odkládají soukromou spotřebu. Ta již několik čtvrtletí klesá. Oslabíme-li korunu, lidé přestanou očekávat možné snížení cen a přestanou odkládat plánované nákupy. Intervence zdaleka nejsou jen o podpoře exportu.
"Osobně si myslím, že mnohem větší dopad intervencí, než je podpora exportu, by mohl přijít u soukromé spotřeby. Mohli bychom zvrátit očekávání domácností ohledně možného poklesu cen a tím odkládání spotřeby domácností.
"Nemám obavu, že by intervence v konečném důsledku ještě více snížily spotřebu tím, že zvýšením cen dojde ke snížení reálného disponibilního důchodu domácností a dodatečnému poklesu spotřeby. Naopak. Míra úspor se v posledním období výrazně zvýšila, takže lidé primárně neomezili spotřebu kvůli důchodovým efektům, ale převážil opatrnostní motiv."
ÚČINNOST INTERVENCÍ
"Nikdy v historii ČNB nebyly sazby na nulových hodnotách. Navíc je zde závazek nechat sazby na nule po delší období. Tím pádem se mění ekonomické podmínky transmise. Dopad do inflace z případných intervenci může být mnohonásobně silnější než kdykoliv dříve, kdy byl neočekávaný kurzový vývoj vždy kompenzován centrální bankou přes změnu úrokových sazeb.
"Necháme-li vypnutou reakci centrální banky přes úrokové sazby, tak intervence mohou mít výrazně silnější účinek do inflace, ať už přes vyšší importní ceny, podporu exportu, nebo změnu očekávání a chování domácností.
Na otázku, jak dlouho budou účinné verbální intervence: "ČNB je transparentní a nikdy nehovoří o něčem, co by nebyla připravena udělat."
INFLAČNÍ STRAŠÁK
"Vývoj HDP za poslední období, včetně tzv "double-dip" v posledních více než dvou letech, ukazuje, že v této ekonomice není strašák inflace, a už vůbec ne poptávkové inflace. Proto jsem v minulosti hlasoval pro snižování sazeb. Pokud bude nadále potřeba uvolňovat měnové podmínky, jsem připraven jít do intervencí.
"Není to o tom, jestli je člověk holubice nebo jestřáb. Jestliže není přítomen strašák inflace, je nutné uvolňovat měnovou politiku tak, aby byl naplněn inflační cíl. Prostě ctím stabilitu cen, nikoliv stabilitu sazeb."
ZAHRANIČÍ
"V poslední době se nezhoršují výhledy v zahraničí. Do poslední predikce, která byla v listopadu, se výhled na vývoj v zahraničí vždy zhoršoval. Ted už se nezhoršuje. To je dobrý signál."
STAHOVÁNÍ LIKVIDITY/STERLIZACE
"ČNB již dlouhodobě neprovádí sterilizace ve smyslu kompenzace dopadu devizových operací na růst měnové zásoby. Co provádíme, je, že stahujeme přebytečnou likviditu ze systému přes dvoutýdenní repo operace. Ale tím, že se sjednotily sazby na dvoutýdenní repo-operace s diskontní sazbou, tak je jen na bankách, jestli chtějí dělat řízení své likvidity přes repo operace, či přes automatickou depozitní over-night facilitu za diskontní sazbu, nebo přes držbu dobrovolných rezerv jako nadbytek nad povinnými minimálními rezervami, které jsou uloženy u ČNB.
"Pokud bychom se rozhodli k intervencím přistoupit, pak se nedomnívám, že by při současných nízkých sazbách, v rámci nichž je dvoutýdenní repo sazba shodná s diskontní sazbou, dávalo smysl debatovat a rozlišovat mezi nesterilizovanými a sterilizovanými intervencemi. Ale samozřejmě bychom dál prováděli řízení likvidity, neboť český bankovní systém se nachází v dlouhodobém a systémovém přebytku likvidity."