T. Holub: Nová prognóza ukáže významný nárůst trajektorie sazeb

(Reuters 24. 7. 2018)

Nová prognóza České národní banky, která bude zveřejněna příští týden, zvedne výhled pro horizont jednoho roku o několik zvýšení sazeb v důsledku slabší koruny a větších inflačních tlaků plynoucích z domácí ekonomiky, uvedl šéf měnové sekce ČNB Tomáš Holub.

ČNB naposledy zvýšila sazby na konci června, už tehdy dříve oproti předpokladům z vlastní minulé prognózy. Nová čtvrtletní prognóza přitom bude předvídat intenzivnější utahování měnové politiky, řekl Holub v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Květnová prognóza ČNB předpokládala posilování koruny vůči euru. Česká měna však hlavně pod vlivem globálního sentimentu v minulých měsících oslabovala, a to i přes červnové zvýšení sazeb.

Koruna se v posledních dnech obchodovala poblíž 25,85 za euro, tedy zhruba o 4 procenta slabší, než jaký viděla ČNB v průměru kurz pro třetí kvartál.

"Ve chvíli, kdy se kurz vydal úplně opačným směrem, tak vlastně autonomně, bez jakéhokoli přičinění centrální banky, ty měnové podmínky zase začal uvolňovat. Což samozřejmě vytváří prostor pro to, abychom větší část té cesty k normalizaci měnové politiky šli cestou úrokových sazeb, abychom je zvyšovali rychleji," řekl Holub.

"Pak se k tomu přidává o dost vyšší inflace, než jsme čekali."

ČNB jako první centrální banka v regionu loni zahájila cyklus utahování měnové politiky a za uplynulý rok zvedla hlavní repo sazbu ve čtyřech krocích na současných 1,0 procenta.

Holubovy komentáře tak souzní s aktuálními výroky viceguvernéra Mojmíra Hampla a člena bankovní rady Vojtěcha Bendy, kteří vidí prostor pro další zvyšování sazeb v letošním roce.

Na dotaz, zda nová prognóza může ukázat o 100 bazických bodů vyšší utažení sazeb do jednoho roku, než předpokládala prognóza z května, Holub řekl:

"(Implikovaná trajektorie sazeb) se bude zvyšovat spíše v tom kratším výhledu, kde naše květnová prognóza naznačovala stabilitu sazeb," řekl. "V tom delším výhledu jsme ukotveni tím, že chceme postupně směřovat zhruba ke 3 procentům, což vnímáme jako dlouhodobě politicky neutrální úroveň sazeb."

"Ten posun směrem nahoru na tom kratším horizontu - to, co jste řekl, není úplně řádově mimo to, jak naše modely fungují... Nemůžu takto blízko před jednáním bankovní rady říci jednoznačně ano, nebo ne, ale tato úvaha není úplně mimo mísu."

Květnová prognóza ČNB implikovala hlavní repo sazbu ve čtvrtém kvartále pouze poblíž úrovně 1 procenta a její další růst zhruba na 2 procenta ke konci roku 2019.

Holub dále řekl, že pohyb kurzu o 3 procenta se promítá do sazeb změnou jen o 25 bazických bodů, ovšem za předpokladu, že jde jen o krátkodobý výkyv po dobu jednoho čtvrtletí, neboť dopad kurzu sílí s délkou jeho odchylování se od prognózy.

"Já bych intuitivně řekl, že kdybychom pozorovali jen to, co vidíme v domácí ekonomice, a nebrali v úvahu kurz, tak bychom se bavili o tom, že kdybychom udělali jedno zvýšení sazeb navíc, bylo by to plus minus adekvátní. Ale k tomu se přidává ten kurz, kde je ta odchylka poměrně velká, a tím, jak je setrvalá, tak je to přehodnocení založené více na kurzu než na domácí ekonomice.

Inflace v červnu vyskočila na 2,6 procenta, a překonala tak o 0,7 procentního bodu prognózu ČNB. Holub přisuzuje zhruba dvě třetiny tohoto zrychlení inflace externím faktorům, jako jsou ceny pohonných hmot a potravin, a zbytek pak domácím tlakům, které jsou relevantní pro měnovou politiku.