Aleš Michl (Mladá fronta DNES 13. 7. 2020 strana 10, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Když se Jim Sams – chytrý, ale v žádném případě nějak zvlášť důmyslný tvor – jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakousi nestvůrnou obludu. Tak začíná britský spisovatel Ian McEwan svou novelu Šváb.
Byl jsem minulý týden v rozhlasovém pořadu profesora historie Martina Kováře a na novelu přišla řeč. Podivoval jsem se tomu, že záporné úrokové sazby v eurozóně nemají logiku a že je tady v Česku nechci. Jako cena peněz má být minus? Podivoval jsem se i nad tím, zda je možné ještě trh dluhopisů nazývat trhem, když na něm masivně operuje Evropská centrální banka.
A Kovář na to, že mu to připomíná McEwanova Švába. Jim Sams byl šváb. Který se proměnil v člověka. A rovnou v premiéra Británie. Začal prosazovat zákon o reversalismu. Vypadalo to takto: nechť na konci pracovního týdne předá zaměstnanec firmě peníze za všechny hodiny, které pro ni těžce odpracoval.
Ale až půjde nakupovat, bude štědře odměněn v maloobchodních cenách za všechny položky, které si z obchodu odnese. Zákonem se rovněž lidem zakázalo hromadit hotovost. Peníze, které si na konci perného dne nakupování uloží do banky, byly zatíženy vysokým záporným úrokem. Čím lepší, a tedy dražší práci si najde, tím tvrději bude muset nakupovat, aby za ni mohl zaplatit. V novele po schválení zákona politici s whiskey v ruce sledovali záběry z vrtulníku na dvoukilometrové fronty táhnoucí se po londýnské nákupní ulici Oxford Street. Z obchodů zmizelo veškeré zboží – obrovské oživení ekonomiky, domnívali se někteří. Až ekonomika zkolabovala.
„Aby mocný stroj našeho průmyslu, financí a obchodu mohl nastoupit zpětný chod, musí napřed zpomalit a poté se zastavit. Čeká nás strádání,“ zněl poslední projev ministerského předsedy. Dál to již nebyla jeho starost. Své lidské tělo nechal tam, kde k němu přišel, na posteli.
Novela Šváb je drsná satira na Británii. Ale s přesahem do světa financí a celé Evropy. S přesahem říkajícím, že budoucí prosperitou se dá okecat řada ekonomických myšlenek, které ve skutečnosti jdou proti zdravému rozumu. Třeba záporné sazby a snaha lidi neustále tlačit něco nakupovat.