Strážci národní banky 1968

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 23. 8. 2021 strana 8, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Pročítal jsem materiály z archivu banky ze srpna 1968 i dále. A vypsal jsem si:

Středa 21. 8. 1968, 8:00, na centrále banky a dálnopisem i všem pobočkám po celé zemi byl dán pokyn, aby za všech okolností byla snaha udržet provoz na pokladnách a byla posílena ostraha. Pokladny byly důležité pro výplatu mezd a směnu deviz.

9:30, do centrály státní banky v Praze v ulici Na Příkopě dorazila četa vedená ruským podplukovníkem Burovem. Centrála byla uzavřena. Zaměstnanci banky ale zapečetili všechny trezory a udržovali stráže i za přítomnosti cizích vojáků. Pobočka opodál na Václavském náměstí byla obklíčena tanky a do některých místností se zvenku i střílelo ze samopalů. Cizí vojáci byli i na pobočce v Brně a v dalších městech.

Čtvrtek 22. 8., centrála banky zůstala uzavřena. Ale byl prosazen požadavek přístupu vedení banky do kanceláří a fungování většiny poboček.

Pátek 23. 8., uvolněn vstup do centrály ale se strážemi cizích vojsk. Obnovování plného provozu centrály a pobočky na Václavském náměstí. Zaměstnancům bylo zdůrazňováno: zabezpečit pokladní a zúčtovací služby obyvatelstvu včetně převozů hotovosti, zamezit neoprávněné výplatě peněz cizím vojákům a uchránit trezory.

Neděle 25. 8., 17:00, důstojníci Sovětského svazu zjišťovali, zda jsou v budově banky zbraně. Bylo jim řečeno, že pouze na ochranu pokladen a při převozu peněz. Přesto zahájili prohledávání budovy. Nic nenašli.

Pondělí 26. 8., brzo ráno uklízečka viděla v budově vojáky, kteří se dali hned na útěk. Zjistilo se, že se tam dostali po střechách z navazující budovy. Loupili ze stolů a skříní v kancelářích – vzali peníze, oděvy, potraviny a psací potřeby. Rovněž v ten den byla odmítnuta výměna rublů skupině důstojníků s ozbrojeným doprovodem.

Úterý 27. 8., bylo zjištěno, že v noci se v budově opět kradlo – škoda vyčíslena na osm tisíc korun. Na protest vedení banky hrdě žádalo proplacení škody po jednom z velitelů cizích vojsk. Bez úspěchu.

Čtvrtek 29. 8., vznikl dokument Předběžná úvaha o možném dopadu škod v národním hospodářství v důsledku vstupu vojsk Varšavské smlouvy. Byl to jeden z prvních pokusů o vyčíslení škod způsobených invazí. I proto byl v roce 1969 odstraněn z funkce tehdejší ředitel státní banky a rovněž i šéf autorského týmu dokumentu, Otakar Pohl. Do té doby to byl zarytý komunista, po srpnu 1968 se ale přihlásil k pražskému jaru a odsoudil okupaci (mimochodem jeho vnučka Veronika pracuje dlouho a super ve státních službách).

V bankovní kronice je k těm dnům poznamenáno: „... spoléhat se teď můžeme jen na sebe, na svoji intelektuální vyspělost, organizační schopnosti a svoji čest...“

Všechny tyhle drobné hrdinské kroky zaměstnanců banky následně převálcovala normalizace.

PS: Věnováno malým velkým hrdinům tehdejší doby, nejen v bance.