Slabší koruna vyhovuje

Julie Hrstková

(HN 19.4.2000 strana 1)

Člen bankovní rady ČNB Luděk Niedermayer pro HN

ROZHOVOR

Ekonomický vliv oslabení koruny vůči dolaru se přeceňuje. "Pro ČR je zásadní stabilita vůči euru," uvedl v rozhovoru pro náš list člen bankovní rady České národní banky Luděk Niedermayer.

Očekáváte negativní dopady oslabení koruny vůči dolaru na inflaci či zahraniční obchod? Většina surovin se přece kupuje za dolary.

Korunová cena ropy se skládá z dolarové ceny ropy a z ceny dolaru vůči korunám. V posledních týdnech dochází k pozitivnímu obratu na světových trzích surovin, což výrazně snižuje kursový vliv na výslednou cenu. Samotný zahraniční obchod v dolarech nehraje v tuzemské ekonomice příliš velkou roli. Jeho podíl je poměrně nízký a hrají tam dominantní roli ceny komodit. Vývoj ceny dolaru není proto významný pro odhad inflace. Z našeho hlediska je důležitější stabilita vůči euru.

Jste spokojeni s úrovní kursu koruny?

Tím, že centrální banka přistoupila k intervencím, naznačila, že v současné fázi pro českou ekonomiku je trošku levnější koruna vhodná. Z mého hlediska je vývoj v současné době pro ekonomiku vhodnější než kurs koruny, který byl před devizovými intervencemi.

Uvítali byste další oslabení?

Centrální banka by se neměla snažit doladit směnný kurs na desetiny nebo dokonce na jednotky procent. Pokud se bavíme o původním kursu 35,50 koruny za euro a o současném kursu 36,40 anebo 50 korun za euro, pak si myslím, že současný kurs je lepší. Ale ambice srovnat kurs na nějakou konkrétní hladinu by opravdu centrální banka mít neměla.

Makroekonomické veličiny ČR se zatím vyvíjejí příznivě. Budete reagovat změnou měnové politiky?

Inflační tlaky jsou zatím velmi slabé a s vývojem inflace můžeme být spokojeni. Na druhé straně krátkodobá data typu tržeb v maloobchodě a některých průmyslových indexů naznačují určité oživení české ekonomiky a s ním i možnost růstu cen. Stejně tak velmi pozorně sledujeme příliv investic, které by mohly zvýšit jednak poptávku po investicích a potenciálně do budoucna zvýšit výkonnost ekonomiky. Je proto potřeba bedlivě zvážit pozitivní signály v oblasti cenových tlaků proti potenciálnímu oživení české ekonomiky a záleží, který z těch faktorů převáží.

Lze počítat se snížením úrokových sazeb?

Dopad změny úrokových sazeb se do ekonomiky promítne se zpožděním několika čtvrtletí. Jakékoliv měnověpolitické opatření v oblasti úrokových sazeb provedené teď nám míří až ke konci roku. Otázka je, v jaké situaci bude ekonomika v té době. Kurs působí na ekonomiku v podstatě okamžitě. Proto před nedávnem centrální banka rozhodla o provádění devizových intervencí.

Změnila centrální banka své prognózy na tento rok vzhledem k dosavadním údajům a ke změně kursu?

Diskuse o prognóze bude součástí jednání o měnové politice na konci tohoto měsíce.