Jana Mlcochova (Reuters, 12.12.2011)
Oslabování koruny ve čtvrtém kvartálu "dělá práci" za centrální banku tím, že uvolňuje měnové podmínky v čase, kdy protiinflační rizika dominují ekonomickému výhledu, uvedl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.
ČNB ponechala na posledním měnovém zasedání 3.listopadu hlavní dvoutýdenní repo sazbu na historickém dně 0,75 procenta, když právě Tomšík jako jediný v sedmičlenné bankovní radě hlasoval pro uvolnění měnové politiky.
V rozhovoru určeném ke zveřejnění v pondělí Tomšík řekl, že zatímco většina protiinflačních rizik, jež pozoroval při svém hlasování, přetrvává nebo dokonce zesílila, nedávné oslabení koruny je nový prvek v celkovém obrazu.
"Z mého pohledu došlo k jednomu velkému posunu, a to v úrovni měnových podmínek. Kurz je jen jedna složka měnových podmínek, jež zahrnují také úrokovou složku. Výrazně se změnil index měnových podmínek, z pohledu oslabení kurzu," řekl.
Exportně zaměřená česká ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla mezikvartálně o 0,1 procenta, a zaznamenala tak první snížení od druhého kvartálu roku 2009, když se zpomalení u obchodních partnerů v eurozóně přelilo přes pokles zahraniční poptávky rychleji, než se čekalo.
Domácí poptávku navíc tlumí vládní úsporné kroky.
"Nevidím žádné poptávkové pro-inflační impulsy, zatímco jednoznačně vidím uvolnění měnových podmínek pres kurz. Tím pádem kurz dělá práci za nás," řekl Tomšík.
Koruna, jež řadu měsíců odolávala prodejním tlakům poháněným přetrvávající dluhovou krizí v eurozóně, odepsala minulý měsíc 1,6 procenta, a 25.listopadu se dotkla jedenapůlletého dna na 26,115 za euro.
Od té doby část ztrát umazala a v pondělí se obchodovala za 25,440 za euro. Ani to ji však příliš nepřiblížilo průměrné hodnotě předpovídané centrální bankou pro čtvrtý kvartál.
ČNB předpovídala u koruny průměrný kurz za čtvrté čtvrtletí 24,8 za euro. Průměr od začátku října stojí podle dat Reuters na 25,188 za euro.
"Odchýlení aktuálního průměru od prognózy již považuji za významné, nikoliv však alarmující," řekl Tomšík.
Česká národní banka na rozdíl od jiných centrálních bank sleduje kurz měny a jeho dopad na inflaci - a tím na měnovou politiku - spíše z měsíční perspektivy než podle denních změn.
Guvernér Miroslav Singer dříve řekl, že by bankovní rada mohla dokonce zvažovat zpřísnění úrokových sazeb, pokud bude koruna dál oslabovat a zvyšovat tak inflační tlaky.
PROTIINFLAČNÍ RIZIKA SE KUMULUJÍ
Výhled domácí i evropské ekonomiky se zhoršuje a ohledně budoucnosti panuje značná nejistota, řekl dále Tomšík.
Nová pravidla Evropské unie o bankovní regulaci, jež vyžadují, aby banky držely silnější kapitálové rezervy v podobě nejkvalitnějších aktiv, způsobí omezování úvěrů, což je podle Tomšíka další protiinflační prvek.
"Současná připravovaná opatření v Evropské unii jednoznačně povedou k deleveragingu. Banky se musí vypořádat s mnoha novými regulatorními změnami, které se týkají nejen navyšování kapitálu, ale významně také kvality kapitálu, což se často opomíjí," řekl.
České banky jsou obecně dobře kapitalizované a mají nízký poměr úvěrů oproti vkladům - průměr sektoru je 73 procent - což znamená, že mají prostor k poskytování úvěrů. Někteří menší hráči nicméně mohou být nuceni, aby zredukovali své rozvahy.
Tomšík také poukázal na globální ceny komodit, jež mohou přestat stoupat s tím, jak ubývá poptávka v Evropě kvůli zpomalení tamních ekonomik, což by znamenalo o jedno proinflační riziko méně.
Ani růst mezd v soukromém sektoru ve třetím kvartálu nedosáhl na předpověď ČNB, což je podle Tomšíka další sestupné riziko pro ceny. Průměrná mzda v této sféře stoupla o 0,9 procenta na 24.112 korun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).
Komentáře viceguvernéra ČNB Tomšíka pro Reuters
K VYHLÍDKÁM EKONOMIKY
"Výhledy vývoje ekonomiky jak v Evropské unii, tak v České republice se zhoršují, což páteční data o HDP potvrzují."
"Existuje velká nejistota ohledně budoucího vývoje."
"Současná připravovaná opatření v Evropské unii jednoznačně povedou k deleveragingu. Banky se musí vypořádat s mnoha novými regulatorními změnami, které se týkají nejen navyšování kapitálu, ale významně také kvality kapitálu, což se často opomíjí."
"Toto jsou důvody, proč jsem minule hlasoval pro snížení sazeb."
K ÚROKOVÝM SAZBÁM
"Stojí tady dva jasné signály. První je zpomalování české ekonomiky, zhoršující se výhledy evropské ekonomiky, pokračující vývoj ve finančním sektoru z pohledu deleveragingu a výše kapitálu. To jsou argumenty, které hovoří pro to, že budoucí vývoj půjde protiinflačním směrem."
"Co je pro mě dnes nového, je vývoj měnových podmínek. Koruna dělá práci za nás. Co převáží, se budu rozhodovat na místě."
KE KURZU KORUNY
"Prostor pro dlouhodobé zhodnocení koruny stále existuje. Je dán fundamenty české ekonomiky, což jsou tyto: prostor pro reálnou konvergenci v Česku stále existuje, je zde dobrý vývoj platební bilance, respektive zahraničního obchodu – je zde stále přebytek v zahraničním obchodě. Třetí důvod je velmi nízká riziková prémie na tuto zemi."
"Avšak existují krátkodobé výkyvy kurzu, které souvisí s aktuální náladou investorů v Evropě."
"Do prognóz dáváme průměrný kurz za kvartál. Ve čtvrtém kvartále 2011 bylo prognózováno 24,8 (za euro), ale kurz je v průměru nad 25.00."
"Oslabení je nad předpoklady naší prognózy a to považuji za významný argument. Odchýlení aktuálního průměru od prognózy již považuji za významné, nikoliv však alarmující."
K INFLACI
"Další velké proti-inflační riziko je, že bude nižší růst mezd, než je očekávaný. Mzdy v soukromém sektoru jsou nižší, než jsme očekávali dle posledních dat."
"Inflace v listopadu je sice nad očekáváním, ale převážná část odchylky je ze skupiny potravin. Platí hypotéza, že do potravin se již promítlo zvýšení DPH, které má přijít od ledna. Pokud se to promítne již nyní, pak je šance, že v pozdějších měsících již to tak patrné nebude a vývoj inflace tedy může být pod naším očekáváním."
"Je to pro mě signál nereagovat ukvapeně a počkat si na data za leden, únor."
"V této chvíli tento vývoj nepovažuji za pro-inflační signál. Inflační očekávání jsou dobře ukotvena."
"Protože se domnívám, že musíme očekávat zpomalení růstu a celkový výhled je negativní, nelze očekávat akceleraci cen komodit. Toto je další jasný protiinflační efekt."
"Nevidím žádné poptávkové proinflační impulsy, zatímco jednoznačně vidím uvolnění měnových podmínek pres kurz. Tím pádem kurz dělá práci za nás."