(rozhovor s Vladimírem Bezděkem, vedoucím týmu pro důchodovou reformu)
Petr Holub, Lenka Zlámalová (HN 12.7.2005 strana 2, rubrika: Agenda)
VLADIMÍR BEZDĚK, vedoucí týmu pro důchodovou reformu:
DŮCHODOVÝ SYSTÉM JEŠTĚ VYDRŽÍ, A PŘECE NENÍ DOBRÉ REFORMU ODKLÁDAT
PRAHA, 12. 7. 2005
Komise vedená Vladimírem Bezděkem připravila během devíti měsíců podklady pro politické rozhodnutí o penzijní reformě. Její šéf si však dosud není jistý, jestli se tím reforma přiblížila: "To je na politicích a za ně mluvit nemůžu a nechci. Takže nevím," říká.
HN: Komise měla také expertní tým složený ze zástupců politických stran. Byli tam spíše proto, abyste propočítali jejich návrhy, anebo se snažili najít kompromis?
Každá politická strana poslala do týmu expertů své zástupce primárně proto, aby měla možnost nechat si námi - šestičlenným výkonným týmem - spočítat svoje představy o důchodovém systému. Sekundárně mohl mít tým expertů ten přínos, že viděl, jak v prvním, druhém, třetím kole vychází jejich návrh i v porovnání s výsledky ostatních politických stran.
HN: Během tří kol výpočtů strany spíše pilovaly vlastní návrh, než aby se snažily navzájem přiblížit?
Především pracovaly na svém návrhu, ale když se podíváte podrobně, jak vypadalo jejich zadání v prvním kole výpočtu a jak ve třetím, vidíte posuny. V některých případech mohly být ovlivněny tím, co stálo v zadání jiných stran. Rozhodně to nebylo černobílé.
HN: Co bude dál s výkonným týmem, týmem expertů a výsledkem vaší práce?
Mandát výkonného týmu byl stanoven do 30. června, termín vypršel, výkonný tým skončil. Naše materiály byly průběžně zveřejňovány na webu, naše know-how, jež umožňuje modelovat vývoj systému, převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí v plném rozsahu. Co se týče týmu expertů - tady nevím. Vznikl rozhodnutím předsedů politických stran. Na nich záleží, jestli bude fungovat dál.
HN: Během vaší práce se elity politických stran k debatě o důchodech nesešly, chystá se něco v nejbližší době?
O tom nic nevím.
HN: Lze uskutečnit všech pět návrhů reforem důchodů, jak je podaly politické strany?
Technicky samozřejmě ano. Je možné i prolongovat stávající důchodový systém a jen v něm provést parametrické úpravy, což je základ návrhu KSČM.
HN: Bez rizika, že dojde ke kolapsu?
Záleží, jaké ty parametrické úpravy budou. Mohou být zaměřené na příjmovou nebo výdajovou stranu systému. Je možné se zaměřit také na návrh NDC, kde bude výše penzí víc záviset na předchozím výdělku. Je možné vzít nějakou variantu opt-outu, která lidem umožní částečně vystoupit ze státního systému a spořit v kapitálových fondech, a stejně tak i variantu rovného důchodu. V zásadě to zavést jde. Snažili jsme se ale sdělit těm, kteří budou rozhodovat o podobě systému, aby si byli vědomi, že v důchodovém systému nikdy není nic zadarmo. Nejde mít systém, který bude poskytovat vysoké důchody a současně bude mít nízký důchodový věk, při kterém na důchody dosáhne velké množství důchodců, a ještě nebude vyžadovat velkou míru zdanění. Tyto tři věci jsou v protikladu, nebo minimálně dvě z nich. Rozhodnutí bude v tom, kterou z nich budeme preferovat a v kterém z vrcholů toho magického trojúhelníku to fakticky zaplatíme.
HN: Nechcete ani dnes zhodnotit, který z návrhů by umožnil lepší reformu, nebo byl lépe přijat od občanů?
Od občanů - to opravdu nevím. Ani si nejsem vědom, že by občané byli dost informováni, jaké jsou v důchodovém systému možnosti. Až by byli informováni, pak by bylo možné dělat průzkumy. A k variantám důchodů jsme se nevyjadřovali v průběhu té naší práce a nebudeme to dělat ani ex post.
HN: Strany byly spíš skeptické k druhému pilíři penzijního pojištění - spoření v kapitálových fondech. Jejich názor se nezměnil?
Z těch pěti variant od politických strany přišly KDU-ČSL a Unie svobody s nějakou podobou fondového spoření, nevím však, jak se měnily názory ostatních.
HN: Váš výkonný tým v závěrečné zprávě druhý pilíř doporučuje. Nechcete přitom opt-out, jako lidovci či unionisté, ale chcete spoření v rámci druhého pilíře umožnit jen lidem s vyššími příjmy. Proč?
To není úplně přesné. Snažili jsme se formulovat principy a jeden z nich je, aby se povinný systém financování důchodů rozdělil a snížil tak celková rizika. To znamená zavést nějakým způsobem druhý pilíř. Opt-out je jenom jednou z mnoha možností.
HN: Říkáte, že s reformou se má začít ihned. Opačný názor mají třeba odbory: Dvacet let je systém v přebytku, nic nehrozí, když reformu chvíli zdržíme. Hrozí něco?
Nehrozí bezprostředně, ale víme všichni, že dlouhodobě je dnešní důchodový systém problém. Také víme, že důchodový systém má velkou míru setrvačnosti. Když s něčím přijdete, uteče někdy i několik desetiletí, než to přinese své plody. Za předpokladů, které komise popsala, bude systém v nejbližších dvaceti letech v mírném přebytku. Na druhou stranu to neznamená, že je udržitelný. Když ledovec pluje na hladině moře, to, co vidíme, je jenom malá část toho, co se skrývá pod hladinou. Tak je to také s důchodovým systémem. Je škoda každého roku, kdy se reforma odloží jen proto, že je systém v přebytku. Každý rok zdržení snižuje volnost pro nutné změny, které máte jako správce systému. Za tři roky bude ohledně rozsahu reformy situace zase o něco méně příznivá, než je dnes.
***
VLADIMÍR BEZDĚK
Narozen: 21. června 1974 Školy: Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, v letech 1998 až 1999 absolvoval studijní pobyt na univerzitě v Manchesteru.
Kariéra v centrální bance: Od roku 1997 je zaměstnán v Institutu ekonomie ČNB, později se stal analytikem fiskální politiky a poradcem Bankovní rady. Od podzimu 2003 vede výzkum fiskální politiky.
Devět měsíců na Úřadě vlády: Od července 2004 do června 2005 přechodně odešel z ČNB a stal se zaměstnancem Úřadu vlády. V budově Fondu národního majetku vytvořil s experty ministerstev financí a práce pracovní skupinu - tzv. výkonný tým. Vedle toho koordinoval i tzv. tým expertů, složený ze zástupců pěti politických stran, zastoupených ve sněmovně. Práce v komisi: Hlavním úkolem tzv. Bezděkovy skupiny bylo provést analýzu návrhů penzijních reforem jednotlivých politických stran. Své výsledky skupina průběžně publikovala na internetu, Závěrečnou zprávu prezentovala včera, svou činnost však oficiálně skončila 30. června. Její členové se vrátili zpět do svých úřadů.
Za tři roky se bude o reformě rozhodovat hůř, říká Vladimír Bezděk.
O autorovi| Petr Holub, www.ihned.cz/holub; Lenka Zlámalová, www.ihned.cz/zlamalova