Jan Lopatka a Robert Müller (Reuters 28. 4. 2015)
Česká národní banka (ČNB) vidí protiinflační tlaky plynoucí z vývoje mezd, ale v ekonomice se neodehrává žádné drama, které by bankovní radu nutilo k urychlené debatě o alternativních měnověpolitických nástrojích, zatímco ekonomika ožívá, uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.
Singer v rozhovoru pro Reuters řekl, že bankovní rada na posledním měnovém zasedání debatovala o alternativních měnověpolitických instrumentech včetně negativních úrokových sazeb, ale dodal, že šlo spíše o inspiraci zkušenostmi jiných centrálních bank než o nějakou urgentní potřebu je použít.
ČNB oslabila v listopadu roku 2013 korunu zhruba o 7 procent a od té doby ji drží na slabší straně úrovně 27 za euro jako měnověpolitický nástroj, který pomáhá uvolňovat měnové podmínky v ekonomice poté, co klíčová repo sazba klesla v roce 2012 na 0,05 procenta.
Od té doby ČNB několikrát posunula termín předpokládaného ukončení kurzového režimu a nyní očekává, že jej neopustí dříve než ve druhé polovině roku 2016 s tím, jak inflace zůstává poblíž nuly, ačkoli ekonomika podle očekávání ČNB letos stoupne o 2,6 procenta.
Pokles cen ropy, vnímání silnějších protiinflačních rizik a zmínka o alternativních nástrojích v zápisu z měnového jednání z 26.března spustily na trhu spekulace, že banka může nasadit do své škály nástrojů i negativní úrokové sazby.
Na otázku, zda tedy není aktuální přibrat další nástroj, Singer uvedl, že to není ten případ.
"Celkově se bavíme o malých odchylkách (od prognózy).
Potřeba naléhavosti veškerých debat není ohromující," řekl.
"'Spring is in the air'. Světové ekonomiky zrychlují, efekt ropy se za rok vyfázuje, navíc už nepadá dál, trošičku se posunula opačným směrem. Ne, že bychom se kvůli ropě stavěli na hlavu, nevypadá to, že se odehrává nějaké strašlivé drama. 'No drama'."
Příští měnové zasedání bankovní rady je plánované na 7.května a na pořadu jednání bude čtvrtletní aktualizace makroekonomické prognózy.
Singer řekl, že trh práce se zlepšuje, ale nestačí to na vyvážení nižšího růstu mezd. Podle něj je dostatek prostoru pro zlepšení na trhu práce, když se podívá na volná pracovní místa a míru nezaměstnanosti - což zřejmě příští týden zazní i v čerstvé prognóze připravené pro bankovní radu.
Guvernér řekl, že banka, která významně měnově konala proti deflaci dříve než Evropská centrální banka, si nyní naopak může dovolit klidněji přečkat primární dopady šoků jako je propad cen ropy.
Singer řekl, že bankovní rada v březnu diskutovala o negativních úrokových sazbách v kontextu zkušeností dalších centrálních bank, podobně jako o možném převzetí některých privátních úvěrových rizik jako v Maďarsku nebo "helicopter money". Žádné oficiální doporučení na použití dalších nástrojů však podle guvernéra z jednání nevzešlo.
Debata o negativních úrokových sazbách se podle Singra vedla, protože "je s nimi delší zkušenost. Naše situace se zdá býti velmi spořádanou".
KURZ JE PRVNÍ NÁSTROJ, BUDE-LI TŘEBA KONAT
V komentáři k případné potřebě úpravy měnové politiky Singer poukázal na závěry z posledního měnového zasedání, kde se konstatuje, že existuje vyšší pravděpodobnost než dříve, že banka posune kurzový závazek na slabší úroveň.
"Máme tu prohlášení, které jasně říká, že v případě, že když bude potřeba něco dělat, co by vyžadoval dramatický vývoj, jehož pravděpodobnost se nějakým způsobem zvedla, tak kurz, na dané úrovni poznání, je první nástroj, kterým bychom to dělat měli."
K problematice ukončení politiky slabšího směnného kurzu Singer řekl, že panuje jasná shoda, že centrální banka po uvolnění závazku nedovolí koruně prudce posílit, avšak zůstává otevřená otázka, jak toho dosáhnout.
"Neříkám (exit) najednou, můžete se rozhodnout pro nějaký tunel, pro nějaký posunující se či rozšiřující se interval. Tam ještě nejsme. Cílem bude nedovolit prudký kurzový pohyb, to jsme řekli mockrát. Ale jakými konkrétními kroky bránit posilování?"