Reuters 10.8.2007 finance.cz
Následuje šest pravidel, kterými se řídí člen bankovní rady České národní banky Mojmír Hampl při rozhodování o nastavení úrokových sazeb Hampl tato pravidla představil ve čtvrtečním rozhovoru pro Reuters
PRAVIDLO I.
POSUŇ SAZBY VE SPRÁVNOU CHVÍLI
Preemptive neznamená, že rozhoduji dřív než je nutné, ale ve správný čas, tedy ani brzy, ani pozdě.
PRAVIDLO II.
STÁLE MYSLI NA ZPOŽDĚNÍ
Nepřeceňuj informace o včerejšku, pro zítřek nemusí být vždy relevantní. Tvé dnešní rozhodnutí má šanci se projevit v plnění tvého cíle až zítra; informace o dnešku jsou proto v tvém rozhodování důležité nikoli samy o sobě, ale jen pokud ovlivňují výhled plnění tvého zítřejšího cíle.
PRAVIDLO III.
NOVÁ PROGNÓZA JE KLÍČOVÁ
Měnová rozhodnutí by měla být učiněna co nejdříve poté, co máš dostatečnou sumu informací, která Tě k němu opravňuje, největší sadu nových informací o budoucnosti by měla dát prognóza. Novou prognózu mám čtyřikrát ročně, rozhodnutí by měla padat častěji při ní, než v obdobích mezi nimi, kdy novou zásadní informaci o budoucnosti zpravidla nedostávám. Rozhodnutí bez nové prognózy je doplňkové k tomu s prognózou, zesiluje ho, potvrzuje, ale nemělo by ho negovat.
PRAVIDLO IV.
NIKDY NEMĚJ PŘEDEM VYCHÝLENOU "VÝŠKOVKU" NAHORU NEBO DOLŮ
V každé situaci se na novou sadu informací dívej nepředpojatě, každou novou prognózu studuj bez předsudků od začátku do konce znovu a znovu stejně poctivě, byť můžeš být díky tomu obviněn z toho, že jsi "nečitelný, nekonzistentní", pokaždé rozhoduješ "jinak", jednou nahoru, jednou dolů.
PRAVIDLO V.
NA JEDNÁNÍ JDI S JASNÝM NÁZOREM, ALE OTEVŘENÝ JEJ ZMĚNIT
Poté, co máš sadu nových informací, vytvoř si před jednáním silný názor, ale zároveň buď připravený jej změnit, upravit.
PRAVIDLO VI.
NĚKDY JE PŘEKVAPENÍ TRHU PROSTĚ NEVYHNUTELNÉ
Rozhodování podle očekávání trhu nepřivede ekonomiku nutně k rovnováze - jde o honění psa za vlastní ocas.