Schůzka Mezinárodního měnového fondu a Světové banky

(BBC - česká redakce - 06:00 Dobré ráno s BBC, 30.9.2002)

moderátor
--------------------
Ani letošní výroční schůzka Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se ve Washingtonu neobešla bez dobře známých doprovodných akcí. Tentokrát bylo na ulicích jen několik tisíc demonstrantů proti takzvané globalizaci a pár set jich policie pozatýkala. A i když se zástupci obou světových institucí uvolili i k reakcím na tyto protesty se slovy, že globalizace je správná cesta kupředu, těžiště včera uzavřeného zasedání bylo přece jenom jinde, konalo se na pozadí nepříjemných ekonomických trendů a rizik. Jsou tu nervózní pohyby na finančních trzích, nejistota, jak se budou vyvíjet ceny ropy s vidinou války na Středním východě a latinskoamerická krize vyplývající z masivní zadluženosti některých států, zvláště Argentiny. Právě na prevenci takových národních krizí hledali finančníci na washingtonském setkání recept. O tom více po půl sedmé v našem ekonomickém zpravodajství.
Česká delegace ve Washingtonu měla ale na programu i body týkající se domácí ekonomiky, například vysvětlit, zda a jak se Česko připravuje na přijetí společné ekonomické měny euro. Petr Dudek se zeptal jednoho z klíčových členů delegace, guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy, jak daleko postoupily české plány na vstup do měnové unie.
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Je to něco, co diskutujeme na pracovní úrovni i doma v Praze a ten kontakt mezi ministerstvem financí a Českou národní bankou je. Pokud já vím, tak představa o tom, kdy ten plán, ten fiskální rámec na další čtyři roky bude předložen, je spíše koncem roku.

Petr DUDEK, redaktor
--------------------
Obecně ale platí, že Česká republika by pravděpodobně měla přistoupit do měnové unie, pokud vůbec, někdy v letech 2008 až 2010 a u srovnatelných zemí jako je Polsko a Maďarsko se předpokládá rok 2007, je to pravda?
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Není nebo já nevím, já se přiznám, že nevím, jaký můžete mít zdroj, ale Česká republika zatím oficiálně žádnou strategii nemá. A co se týká jiných zemí, jako je Polsko, Maďarsko, tak jsou to zase spíše výroky buď některých představitelů centrální banky. Nemyslím, že by byla prezentovaná nějaká jasná oficiální strategie. Kromě toho ve všech zemích platí, že jedním z těch úzkých míst rychlosti postupu bude konsolidace veřejných financí a ten problém nemáme jenom my, ale má ho i Maďarsko. Takže jestliže Maďarsko říká 2007, tak to znamená, že budou muset stejně velmi na tom zapracovat a totéž platí pro Českou republiku. Rozhodně myslím, že je velmi předčasné hodnotit, jestli nějaká země bude 2007 nebo 2008, nejedná se o žádný závod, že ta země bude dřív, bude jakýmsi pofidérním vítězem. Já myslím, že ve všech zemích to bude velmi pragmatický postup závisející především na ekonomické situaci jak domácí, tak zahraniční.
Petr DUDEK, redaktor
--------------------
Když se mluví o konsolidaci veřejných rozpočtů v České republice, co se tím myslí?
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Deficit veřejných financí je větší, než povolují maastrichtská kritéria, respektive Pakt stability a růstu, který předpokládá, že žádná země, která participuje, která je členem eurozóny, žádná země nesmí mít větší schodek jak tři procenta HDP a spíše by měly být veřejné finance vyrovnané, schodek by mohl nastat v situacích, kdy ekonomika je v recesi a fiskální politika by měla plně stabilizační funkci. A vrátím-li se k nám domů, tak naše schodky momentálně směřují přes pět procent, což je evidentně excesivní a bude třeba dostat tyto schodky veřejných financí na akceptovatelnou úroveň.
Petr DUDEK, redaktor
--------------------
Reagují představitelé Mezinárodního měnového fondu nějak na záměry, jak česká strana chce konsolidovat veřejné rozpočty? To znamená tedy, pokud to dobře chápu, především snížit rozpočtový schodek?
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Já předpokládám, že ministr financí bude diskutovat všeobecná východiska k této konsolidaci. Předpokládám, že příští mise mezinárodního měnového fondu, ke které by mělo dojít v říjnu nebo v listopadu, snad v listopadu, tak, že bude se orientovat právě tímto směrem. Po čas té doby by záměry ministerstva financí již měly být zřetelnější.
moderátor
--------------------
Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma z washingtonské schůzky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.